Νίκη στη Σόπρον, ήττα στη Σεκσάρντ στην Ευρωλίγκα μπάσκετ γυναικών

Ο Szekszárd έχασε και τα τέσσερα δεκάλεπτα στην Ελλάδα, ενώ ο Sopron κέρδισε με εξαιρετικό παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η νυν πρωταθλήτρια Sopron κέρδισε την ισπανική Girona με 62-60 εντός έδρας, ενώ η Szekszárd έχασε με 87-68 ως φιλοξενούμενη στον ελληνικό Ολυμπιακό στην 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας Γυναικών την Τετάρτη.

Αποτελέσματα:
Euroleague γυναικών, 11η ημέρα:
Η ομάδα:
Ολυμπιακός (Ελληνικά) – Atomermű KSC Szekszárd 87-68 (19-14, 23-17, 25-19, 20-18)
οι καλύτεροι ρίπτες της ουγγρικής ομάδας: Wallace 17, Hebard 16, Goree 14

Ο Szekszárd, έκτος στον Όμιλο Α με ρεκόρ 3/7 – που έκανε το ντεμπούτο του στην Euroleague χωρίς νίκη την περασμένη σεζόν – είχε ένα έργο που μπορούσε να γίνει στα χαρτιά, καθώς οι γηπεδούχοι Olimpiakosz ήταν η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη σε όλο το πακέτο.

Οι Έλληνες έχασαν με 78-69 τον Νοέμβριο ως φιλοξενούμενοι των Szekszárds, αλλά η ομάδα Tolna, που δεν είχε κερδίσει στη διεθνή σκηνή από τις 14 Δεκεμβρίου, έπαιξε άστοχα και με πολλά φάουλ αυτή τη φορά. ριμπάουντ, από τα οποία μπόρεσαν να δημιουργήσουν τεράστιο πλεονέκτημα τη στιγμή της ανάπαυλας.

Η εικόνα του παιχνιδιού επίσης δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό του αγώνα, το μειονέκτημα του ασημένιου Ολυμπιονίκη του πρωταθλήματος Szekszárd συνέχισε να αυξάνεται και το αποτέλεσμα ήταν η απώλεια 19 πόντων.

Ομάδα Β:
Σόπρον Μπάσκετ-Χιρόνα (Ισπανία) 62-60 (14-17, 11-16, 19-19, 18-8)
οι καλύτεροι ρίπτες της ουγγρικής ομάδας: Brooks 18, Magbegor 9

Η Sopron μείωσε το νικηφόρο ρεκόρ της στα 7/3 όταν έχασε μετά την παράταση στην αίθουσα DVTK την περασμένη εβδομάδα. Ταυτόχρονα, η ομάδα του Dávid Gáspár θα μπορούσε να παρηγορηθεί από το γεγονός ότι μετά από 10 γύρους περίμενε να συνεχίσει ως ηγέτης του ομίλου. Η Χιρόνα έφτασε στη Novomatic Arena με σκορ 6/4, ο αντίπαλος κέρδισε τον αγώνα των δύο ομάδων στην Ισπανία τον Νοέμβριο 63-60.

Το γεγονός ότι οι ομάδες έχουν συναντηθεί πέντε φορές στην Ευρωλίγκα μέχρι στιγμής και οι πρωταθλητές Ουγγαρίας έχουν καταφέρει να κερδίσουν μόνο δύο θεωρήθηκε κακός οιωνός. Από την άλλη πλευρά ήταν ένα γνώριμο πρόσωπο της Αμερικανίδας Brittney Sykes, η οποία απολύθηκε από το Sopron πριν από δύο μήνες για πειθαρχικούς λόγους, αφού έχασε επανειλημμένα την προπόνηση.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε καλύτερα τη μάχη της Τετάρτης, με τους Sopron να είναι ήδη οκτώ πόντους πίσω στην ανάπαυλα (25-33). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο, αλλά στην τελική πράξη οι γηπεδούχοι άλλαξαν ρυθμό και προηγήθηκαν με 55-53 με το τρίποντο της Vivien Böröndy. Οι ιθύνοντες του ισπανικού πρωταθλήματος προσπάθησαν να ακολουθήσουν τη Zsófia Fegyverneky, αλλά έκαναν λάθος σε κρίσιμες στιγμές, έτσι οι γηπεδούχοι, που κατέκτησαν την Ευρωλίγκα, κέρδισαν το παιχνίδι με 62-60.

Η Sopron ταξιδεύει στη Σαλαμάνκα της Ισπανίας σε μια εβδομάδα, ενώ η Szekszárd φιλοξενεί την Bourges στη Γαλλία την Τρίτη.

Εξώφυλλο:
Zsófia Dénesné Fegyverneky (k) και Ezyioda Uzezi Magbegor (l), Sopron, και Binta Mommy Daisy Drammeh (b2) και Giedre Labuckiene (μπακ j2), παίκτες της Girona, κατά τη διάρκεια του αγώνα Sopron Basket – Girona που έπαιξαν στον 11ο γύρο των γυναικών τουρνουά Euroleague μπάσκετ στο Novomatic Arena στο Sopron στις 25 Ιανουαρίου 2023. MTI/Csaba Krizsan