Με ήττα συνεχίζει την εμφάνισή του το Eurocup Water Polo Ανδρών – Honvéd Budapest

Eurocup Ανδρών, προκριματικά, 1ος γύρος, όμιλος C (Kranj):
Team Strasbourg (Γαλλία)-Budapest Honvéd SE 12-9 (2-1, 2-4, 5-2, 3-2)

Το Στρασβούργο ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα προηγούμενος με 2-0, αλλά η ουγγρική ομάδα ανέτρεψε την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο (5-3) και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με ελάχιστο προβάδισμα. Ωστόσο, μετά τη μεγάλη διακοπή, η ορμή του έσπασε, ο Γάλλος αντίπαλος άλλαξε το σκορ από 5-6 σε 9-6 και στη συνέχεια έζησε με το πλεονέκτημα που πήρε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Στο βραδινό πρόγραμμα, ο Ιταλός Telimar Palermo θα είναι ο αντίπαλος της Budapesti Honvéd, η τελευταία ξεκίνησε την εμφάνισή του την Πέμπτη με νίκη 11-7 επί της Ισπανικής CN Terrassa. Η ουγγρική ομάδα θα συναντήσει τον οικοδεσπότη Triglav Kranj από τη Σλοβενία ​​το Σάββατο και την VK Valis από τη Σερβία την Κυριακή.

Η Dózsa Szolnok στον όμιλο Β των Συρακουσών παρουσιάστηκε την Παρασκευή με ήττα 10-8 από τη σερβική Partizan Beograd, ενώ η BVSC-Zugló κέρδισε τον ελληνικό GS Apollon Szmirnis με 15-12 στον όμιλο D στη Βαρκελώνη την Πέμπτη. Η Szolnok και η BVSC θα παίξουν επίσης την ημέρα του αγώνα της Παρασκευής.

Οι τέσσερις πρώτες θέσεις σε κάθε έναν από τους τέσσερις ομίλους προκρίνονται στον επόμενο γύρο, ενώ η πέμπτη και η έκτη μπορούν να συνεχίσουν τη συμμετοχή τους στο νεοσύστατο Challenger Cup.