Ηττήθηκε η ΑΕΚ στη Μεγάλη Μάχη της Ταταμπάνια –

Η Grundfos Tatabánya κέρδισε την ελληνική ΑΕΚ στην 7η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ Χάντμπολ Ανδρών με 25-24.

Ο Bartucz διέπρεψε απέναντι στον Έλληνα πρωταθλητή (Φωτογραφία: Attila Török)

Χρειάστηκαν τέσσερα λεπτά για το πρώτο γκολ του αγώνα, ο Zdolik Bence πήρε το προβάδισμα για τον Miner. Μετά από αυτό, η ΑΕΚ πλήρωσε δύο φορές. Ο γηπεδούχος πήρε τον έλεγχο στη συνέχεια, προηγήθηκε με 7-5 στο 16ο λεπτό. Τα κόμματα πήγαν στο διάλειμμα με 12-12 δουλειές.

Η δεύτερη πράξη ξεκίνησε άσχημα για την Ταταμπάνια, σημειώνοντας πέντε γκολ στο σερί της ΑΕΚ. Μετά το αίτημα χρόνου, η σειρά διακόπηκε με το χτύπημα του Gábor Ancsin. Ο ανήλικος ξεπέρασε το μειονέκτημά του στο 50′, μετά την άμυνα του Μπαρτούτς, ο Ματίας Γκιούρι σκόραρε (22-22). Επιπλέον, ο Ουγγρικός σχηματισμός θα μπορούσε να έχει εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα, αλλά το κράτημα του Ádám Juhász έπιασε ο Αθηναίος τερματοφύλακας. Αμέσως μετά, ωστόσο, ο Dávid Fekete δεν έκανε λάθη, με την Tatabánya να προηγείται με 23-22 στο 53ο λεπτό. Στο 59′ η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς (25-24) ανέκτησε το προβάδισμα χάρη στο γκολ του Ματιάς Γκιούρι. Η τελευταία επίθεση ήταν για τους Έλληνες, αλλά ο Μπαρτούτς, που διέπρεψε σε όλο το παιχνίδι, υπερασπίστηκε το ζιβάγκο. Ο ανθρακωρύχος έχει κερδίσει και τοποθετείται στον όμιλο με 4 βαθμούς. 25–24

Η ΓΕΝΝΑΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΤΟΥΤΣ

ΤΟΠΙ
EUROPE LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ, ΟΜΙΛΟΣ ΣΥΡΚΙΟΥ
ΓΥΡΟΣ 7

ΟΜΑΔΑ Δ
GRUNDFOS TATABÁNA KC – ΑΕΚ ΑΘΗΝΩΝ (Ελληνική) 25–24 (12–12)
Ταταμπάνια,
2547 θεατής. V: Vesovic, Mitrovica (Μαυροβούνιο)
ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ: BARTUCZ – Hornyák B., ANCSIN G. 6, Urban 2, Stojnic, Zdolik 3, Sunajko S. 2 (1). Ανταλλάσσω: Juhász Á. 2, Balogh Zs. 2, Fotache, GYŐRI M. 7 (4), Usal, Fekete D. 1. Προπονητής: Ντράγκαν Τζούκικς
ΑΘΗΝΑ: BUKOVINASZ 1 – ARAMPADZISZ 4, Stevanovic, PLAZA 5, Moya, Milonasz 4, Ugalde 4. Ανταλλάσσω: G. Andjelics (kapus), Dzirasz, Toniazzo 4 (1), Iliopulosz, Kalomoirosz 1, Papadionisziu 1, Briatka, Nikolaidisz. Προπονητής: Dimitrisz Dimitruliasz
Ανάπτυξη αποτελεσμάτων. 6. γροθιά: 1–2. 11.π. : 5–3. 20 σελ. : 7–7. 24.σ. : 8–9. 37. Σελ. : 12–17. 41. Σελ. : 16–18. 54. Σελ. : 23–22. 57. Σελ. : 23–24
Εκθέσεις: 14, αντιστ. 6 λεπτά
Επτά μέτρα: 5/5, άρρωστος. 4/1
ΚΥΡΙΑ ΕΚΘΕΣΗ
Ντράγκαν Τζούκιτς:
– Ήταν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Αυτές οι συναντήσεις είναι πάντα ξεχωριστές, γιατί μπορείς να παίξεις με κορυφαίες ευρωπαϊκές ομάδες. Παλέψαμε πολύ, συνέλθαμε και από ένα μειονέκτημα πέντε γκολ, αλλά στο τέλος χρειάστηκε λίγη τύχη για να τα καταφέρουμε.
Dimitrisz Dimitruliasz: – Ήταν ένα φανταστικό ματς με πολλά τρενάκια. Μπορέσαμε να σκοράρουμε γρήγορα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά το σουτ της ομάδας μου δεν ερχόταν πάντα, αλλά είμαι ακόμα περήφανος για τα παιδιά. Παίρνουμε τον ρόλο του Europa League ως μια μεγάλη περιπέτεια.