Ο πιο δυνατός αντίπαλος που θα μπορούσαμε να είχαμε – Zs Hornyák

Η Mol Fehérvár FC θα παίξει με την Qabala του Αζερμπαϊτζάν, η Kisvárda με την Καζαχική Kajrat Almaty και η Puskás Academy θα παίξει με την πορτογαλική Vitoria Guimaraes στον 2ο γύρο των προκριματικών του European Conference League. Ας δούμε πώς βαθμολογήθηκε η κλήρωση από ουγγρικούς συλλόγους!

Σύμφωνα με τον Zsolt Hornyák, η Ακαδημία Puskás είχε τον ισχυρότερο δυνατό αντίπαλο (Φωτογραφία: Attila Török)

Istvan Salloi, Ο αθλητικός διευθυντής της Fehérvár είπε στα κρατικά μέσα ενημέρωσης ότι από τις πέντε ομάδες που θα μπορούσαν να έχουν λάβει, ο μέσος όρος τους αφαιρέθηκε.

“Γνωρίζουμε ότι οι Βραζιλιάνοι λεγεωνάριοι ευνοούνται στο πρωτάθλημα του Αζερμπαϊτζάν, και εδώ επίσης είδα τέσσερις Βραζιλιάνους παίκτες που αποτελούν πάντα απειλή. Περιμένω έναν δυσάρεστο αντίπαλο, θέλουμε να προχωρήσουμε ούτως ή άλλως.” Αυτός είπε.

Attila Revesz, ο αθλητικός διευθυντής της Kisvárda, που αποχώρησε την 1η Ιουλίου, επεσήμανε ότι ήταν οι μόνοι αντίπαλοι που ήθελαν να αποφύγουν λόγω της απόστασης.

«Ίσως μπορούμε να προχωρήσουμε με αυτήν την ομάδα, το πλαίσιο του Kajrat στο Αλμάτι έχει παρόμοια δύναμη υπογράμμισε. Πρόσθεσε ότι δεν γίνεται ακόμη να μιλάμε για κέρδη σε αυτόν τον κύκλο, μάλιστα, μπορεί να έχουν περισσότερο κόστος παρά έσοδα. «Παρόλα αυτά, είναι κάτι εξαιρετικό, που δίνεται για πρώτη φορά στη ζωή του συλλόγου και φυσικά θέλουμε να ζήσουμε με αυτό».

Προπονητής της Ακαδημίας Puskás, Ζολτ Χόρνιακ σκέφτηκε ότι και οι δύο πλευρές είχαν πενήντα τοις εκατό πιθανότητες να προχωρήσουν πριν ξεκινήσει η μονομαχία.

«Ο πιο δυνατός αντίπαλος που μπορούμε να έχουμε, αλλά είναι καλύτερο για μένα να παίξω με μια πορτογαλική ομάδα παρά με έναν Αζέρο». Προστέθηκε Highland Head.

Πραγματοποιήθηκε επίσης κλήρωση στον κλάδο του πρωταθλήματος, όπου η Ferencváros θα απεικονιστεί εάν νικηθεί από την Tobol του Καζακστάν στον πρώτο γύρο των προκριματικών του Champions League. Σε αυτή την περίπτωση θα συνεχίσει να αγωνίζεται στο Ekl, δηλαδή απέναντι στον ηττημένο της μονομαχίας μεταξύ Skupi στη βόρεια Μακεδονία και Lincoln Red Imps στο Γιβραλτάρ. Η ουγγρική ομάδα θα έπαιζε τον πρώτο αγώνα εντός έδρας.

Οι προκριματικές για το Europa Conference League θα διεξαχθούν σε τέσσερις γύρους, με τους αγώνες του δεύτερου γύρου να διεξαχθούν στις 21 και 28 Ιουλίου.

(MTI)

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ 2022-2023
ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ΓΥΡΟΣ 2
ΚΥΡΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ
Mol Fehervar FC–Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)
Kajrat Almaty (Καζάκ) –Kisvarda F.C.
Βιτόρια Γκιμαράες (Πορτογαλικά) –Puskas Akademia FC
Gzira United (Μάλτα) – Athletic Club d’Escaldes (Ανδόρα) – Radnicski Nis (Σερβία)
Arisz Λεμεσός (Κύπρος) – Nephi (Αζερμπαϊτζάν)
Zira FK (Αζερμπαϊτζάν) – Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Sepsi OSK (Ρουμανία) – Olympia Ljubljana (Σλοβενία) / Differdange (Λουξεμβούργο)
Breidablik (Ισλανδία) / EU Santa Coloma (Ανδόρα) –Buducnost Podgorica (Μαυροβούνιο) / KF Llapi (Κόσοβο)
Vikingk (Νησιά Φερόες) / Europa FC (Γιβραλτάρ) – Dunajská Streda (Σλοβακία) / Cliftonville (Βόρεια Ιρλανδία)
Koper (Σλοβενία) – FC Vaduz (Λιχτενστάιν)
Floriana (Μάλτα) / Petrocub Hincesti (Μολδαβία) – KF Laci (Αλβανική) / Ισραηλινό Danilovgrad (Μαυροβούνιο)
AIK (Σουηδική) – Vorskla Poltava (Ουκρανία)
Γκόμελ (Λευκορωσία)-Άρης (Ελληνικά)
Velez Mostar (Βοσνία) – Alaskert (Αρμενία) / Hamrun Spartans (Μάλτα)
Vllaznia (Αλβανία) – Πανεπιστήμιο της Κραϊόβα (Ρουμανία)
Kizilzsar (Καζάκ) – NK Osijek (Κροατική)
St. Patrick’s Athletic (Ιρλανδία) – Spantul Gheorghe (Μολδαβία) / Mura (Σλοβενία)
Pogon Szczecin (Πολωνικά) / KR (Ισλανδικά) –Bröndby (Δανικά)
Borac Banja Luka (Βοσνία) / B36 Tórshavn (Νησιά Φερόες) –Tre Fiori (Σαν Μαρίνο / i) / Flora Esch (Λουξεμβούργο)
Racing Union (Λουξεμβούργο) – Cukaricski (Σερβία)
Valmiera (Λετονία) – FK Skendija (Βόρεια Μακεδονία) / Ararat Yerevan (Αρμενικά)
Botev Plovdiv (Βουλγαρία) – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας (Κύπρος)
Szaburtalo Tbilisi (Γεωργία) / Partizani (Αλβανία) –FCSB (Ρουμανία)
Αραράτ (Αρμενία) – Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) / Πάιντε Λιναμέσκοντ (Εσθονία)
FK Liepaja (Λετονία) / SC Gjilani (Κόσοβο) –Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Larne (Βόρεια Ιρλανδία) / St Joseph’s FC (Γιβραλτάρ) – Slavia Praha (Τσεχία)
Tre Penne (Σαν Μαρίνο) / Τούζλα Σίτι (Βοσνία) – ΑΖ
MFK Ruzomberok (Σλοβακία) / Kauno Zalgiris (Λιθουανία) –Derry City (Ιρλανδία) / Riga FC (Λετονία)
Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) – ΠΑΟΚ (Ελλ.)
Raków Czestochowa (Πολωνία) – FK Astana (Καζάκ)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – Medonia GP Σκοπίων (Βόρεια Μακεδονία)
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) – Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία) / Ακαδημία Πάντεφ (Βόρεια Μακεδονία)
Spartak Trnava (Σλοβακία) – HB Tórshavn (Feuer) / Newtown (Ουαλία)
Μάδεργουελ (Σκωτία) – Μπάλα Τάουν (Ουαλία) / Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
FC Basel (Ελβετία) – FCB Magpies (Γιβραλτάρ) / Crusaders Belfast (Βόρεια Ιρλανδία)
KuPS (Φινλανδία) / Dila Gori (Γεωργία) – Panevezys (Λιθουανία) / Milsami Orhei (Μολδαβία)
Κωνσταντινούπολη Μπασακσεχίρ (Τουρκία) – Μακάμπι Νετάνια (Ισραήλ)
Hapoel Beer Seva (Ισραήλ) – Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) / FK Decsics Tuzi (Μαυροβούνιο)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Κονασπορ (Τουρκία)
Flora Tallinn (Εσθονία) / SJK (Φινλανδία) – Lilleström (Νορβηγία)
FK Suduva (Λιθουανία) – Viborg (Δανία)
Molde FK (Νορβηγία) – Έλφσμποργκ (Σουηδία)
Royal Antwerp (Βέλγιο) – Inter Turku (Φινλανδία) / KF Drita (Κόσοβο)
NK Rijeka (Κροατική) – Djurgardens IF (Σουηδική)
Σπάρτη Πράγας (Τσεχία) – Βίκινγκ Στάβανγκερ (Νορβηγία)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
La Fiorita (Σαν Μαρίνο) / Inter Club d’Escalades (Ανδόρα) – KF Ballkani (Κόσοβο) / Zalgiris Vilnius (Λιθουανία)
Μάλμε (Σουηδία) / Προκριματικά – The New Saints (Ουαλία) / Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)
Ludogorec (Βουλγαρία) / Sutjeszka Niksics (Μαυροβούνιο) – Bodö / Glimt (Νορβηγία) / KÍ (Νησιά Φερόες)
Shamrock Rovers (Ιρλανδία) / Hibernians (Μαλτέζ) – Levadia Tallinn (Εσθονία) / Vikingur (Ισλανδικά)
Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) / KF Tirana (Αλβανία) – Zrinjski Mostar (Βοσνία) / Σερίφ (Μολδαβία)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία) / Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) – Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) / Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργιανή)
Pjunik (Αρμενικά) / CFR (Ρουμανία) – ήττα στον τελικό του προκριματικού BL
Tobol (Καζάκ) /ΠΟΛΗ ΦΕΡΕΝΤΣ–Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία) / Lincoln Red Imps (Γιβραλτάρ)

ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΥΝΟΔΕΙΑΣ 1
Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) – SJK (Φινλανδία)
Alaskan Garden (Αρμενικά) – Hamrun Spartans (Μάλτα)
Ίντερ Τούρκου (Φινλανδία) – ΚΦ Ντρίτα (Κόσοβο)
Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία) – Ακαδημία Πάντεφ (Βόρεια Μακεδονία)
Dinamo Tbilisi (Γεωργία) – Paide City Team (Εσθονία)
Panevezys (Λιθουανία) – Milsami Orhei (Μολδαβία)
KF Laci (Αλβανική) – Ισραηλινό Danilovgrad (Μαυροβούνιο)
FK Liepaja (Λετονία) – SC Gjilani (Κόσοβο)
Sfantul Gheorghe (Μολδαβία) – Mura (Σλοβενία)
KuPS (Φινλανδία) – Ντίλα Γκόρι (Γεωργιανή)
MFK Ruzomberok (Σλοβακία) – Κάουνο Ζαλγκίρις (Λιθουανία)
Μπουντούτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) – KF Llapi (Κόσοβο)
Gzira United (Μάλτα) – Athletic Club d’Escaldes (Ανδόρα)
Borac Banja Luka (Βοσνία) – B36 Tórshavn (Νησιά Φερόες)
Olimpija Ljubljana (Σλοβενία) – Differdange (Λουξεμβούργο)
Larne (Βόρεια Ιρλανδία) – St Joseph’s FC (Γιβραλτάρ)
Breidablik (Ισλανδία) – ΕΕ Santa Coloma (Ανδόρα)
Dunajská Streda (Σλοβακία) – Cliftonville (Βόρεια Ιρλανδία)
Vikingk (Νησιά Φερόες) – Europa FC (Γιβραλτάρ)
Μπάλα Τάουν (Ουαλία) – Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
Tre Fiori (Σαν Μαρίνο) – Flora Esch (Λουξεμβούργο)
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) – FK Decsics Fire (Μαυροβούνιο)
Tre Penne (Σαν Μαρίνο) – Πόλη της Τούζλα (Βοσνία)
Szaburtalo Tbilisi (Γεωργία) – Παρτιζάνι (Αλβανία)
FK Skendija (Βόρεια Μακεδονία) – Αραράτ Ερεβάν (Αρμενικά)
Floriana (Μάλτα) – Petrocub Hincesti (Μολδαβία)
Pogon Szczecin (Πολωνία) – KR (Ισλανδία)
HB Tórshavn (feöreri) – Newtown (Ουαλία)
FCB Magpies (Γιβραλτάρ) – Crusaders Belfast (Βόρεια Ιρλανδία)
Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία) – Ρίγα FC (Λετονία)

Ενώσεις 3ης σειράς: HJK (Φινλανδία) / RFS (Λετονία) και Μάριμπορ (Σλοβενία) / Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία)

ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΕΥΡΩΠΗ 2022-2023 – ΒΑΣΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ
Να ζωγραφίζει αγωνιστικές ημέρες
Προκριματικός Γύρος 1 14 Ιουνίου 7 και 14 Ιουλίου
Προκριματικός Γύρος 2 15 Ιουνίου 21 και 28 Ιουλίου
Προκριματικός Γύρος 3 18 Ιουλίου 4 και 11 Αυγούστου
Προκριματικά, πλέι οφ 1 Αυγούστου 18 και 25 Αυγούστου
ομαδικός κύκλος 26 Αυγούστου μεταξύ 8 Σεπτεμβρίου και 3 Νοεμβρίου
Πλέι οφ 7 Νοεμβρίου 16 και 23 Φεβρουαρίου 2023
Όγδοοι τελικοί 24 Φεβρουαρίου
9 και 16 Μαρτίου
Τελευταίο τέταρτο Μάρτιος 17. 13 και 20 Απριλίου
Ημιτελικό η 17η Μαρτίου 11 και 18 Μαΐου
Τελικές εξετάσεις 7 Ιουνίου, Πράγα

Esther Povitsky

"Αθεράπευτος λάτρης του αλκοόλ. Περήφανος ασκούμενος στον ιστό. Wannabe gamer. λάτρης της μουσικής. Explorer."

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.