Ελ, Εκλ: Όγδοοι

Διεξήχθησαν οι επαναληπτικοί αγώνες της φάσης των 16 του Europa League και του Europa Conference League – η Ρεάλ Μπέτις σημείωσε ένα γκολ από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Η Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ πήρε θέση και στην παράταση στην οκτάδα σε βάρος της Σεβίλλης.

Ο Andriy Jarmolenko βάζει τη West Ham United στους οκτώ (Φωτογραφία: AFP)

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ
ΓΥΡΟΣ 16, ΑΝΤΑΚΛΑΣΤΕΣ

Ολιμπίκ Λυών (Γαλλική)-FC Πόρτο (Πορτογαλική) 1–1 (M. Dembélé 13., ill. Pepé Aquino 27.)
Επόμενο: Λυών, Με συνολικό 2-1

Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ (Αγκόλ) – Σεβίλλη (Ισπανία) 2–0 (Soucek 40, Jarmolenko 112) – ε
Επόμενο: Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ, Με συνολικό 2-1

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) – Μπέτις (Ισπανία) 1–1 (Hinteregger 120+1., Ill. Borja Iglesias 90.) – ε Επόμενο: Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Με σύνολο 3–2

Crvena zvezda (Σερβία) –Ρέιντζερς FC (Σκοτσέζικη) 2–1 (10η Ίβανικς, Ελ Φαρντού ντε Μπεν 90+ 3–11 και Κεντ 56)
Επιτιθέμενος: Ρέιντζερς FC Με σύνολο 4–2

AS Monaco (Γαλλική) -SC Braga (Πορτογαλική) 1–1 (Disasi 90+1., ill. Abel Ruiz 19.)
Επιτιθέμενος: SC Braga Με συνολικό 3-1

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία) – Αταλάντα (Ιταλική) 0–1 (Θεός 90 + 2.)
Πρόοδος: Αταλάντα, Με σύνολο 4–2

Γαλατασαράι (Τουρκική) – FC Barcelona (Ισπανία) 1-2 (Marcao 29., ill. Pedri 37., Aubameyang 49.)
Επιτιθέμενος: FC Barcelona, Με συνολικό 2-1

Λόγω του αποκλεισμού της Σπαρτάκ Μόσχας, η ΕτΠ προκρίθηκε στη Λειψία χωρίς αγώνα

ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ
ΟΓΔΟ ΤΕΛΙΚΟΣ, ΑΝΤΑΚΛΑΣΤΕΣ

Γάνδη (Βέλγιο) – ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 1-2 (Κατάθεση 40., ill. J. Crespo 20., Douglas Augusto 77.)
Επιτιθέμενος: ΠΑΟΚ Με συνολικό 3-1

AS Roma (Ιταλική) -Vitesse (Ολλανδία) 1–1 (T. Abraham 90+1., ill. Wittek 62.)
Επιτιθέμενος: AS Roma Με συνολικό 2-1

ΛΑΣΚ (Αυστρία) – Σλάβια Πράχα (Τσεχία) 4–3 (Wiesinger 36., 76., Gruber 88., A. Schmidt 89., ill. Olayinka 24., Bah 37., Sor 62.)
Που δημοσιεύθηκε: Ούσου (42η, Σλάβια), Πλάβσιτς (85η, Σλάβια)
Επόμενο: Σλάβια Πράχα, Με σύνολο 7-5

Φέγενορντ (Ολλανδία)–Παρτιζάν (Σερβική) 3–1 (Dessers 45., R. Nelson 59., Linssen 90., ill. Ricardo Gomes 61.)
Επιτιθέμενος: Φέγενορντ Συνολικά 8 με 3

ΑΖ (Ολλανδία)–Μπόντο/Γκλιμτ (Νορβηγία) 2–2 (Παυλίδης 18, 30 και Πελεγκρίνο 26, Σαμπστέντ 105+1.) – ε
Επόμενο: Bodö / Glimt, Συνολικά 4 με 3

FC Basel (Ελβετία) – Olympique de Marseille (Γαλλία) 1-2 (Ndoye 63 και C. Ünder 74, Rongier 90+3)
Μεταφορά στη Μασσαλία Με σύνολο 4–2

Ρεν (Γαλλικά) – Λέστερ Σίτι (Αγγλικά) 2–1 (Bourigeaud 9., Tait 76., ill. Fofana 51.)
Επιθετικός για τη Λέστερ Σίτι, Με σύνολο 3–2

FC Köbenhavn (dan) –PSV (Ολλανδία) 0–4 (Zahavi 10., 79., Gotze 38., Madueke 90+1.)
Επιτιθέμενος: PSV Συνολικά 8 με 4

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Ένα πέναλτι που δεν καταλογίστηκε μετά την ανασκόπηση του βίντεο χώρισε την Μπάγερ Λεβερκούζεν από τουλάχιστον τη μάχη της παράτασης εναντίον της Αταλάντα. Παρά την πρώτη σοβαρή ευκαιρία μπροστά στους μειονεκτούντες Γερμανούς μετά το πρώτο παιχνίδι, η ομάδα από το Μπέργκαμο ηγήθηκε της συνάντησης στη συνέχεια. Σωστά, χωρίς γνήσιο ziccer.

Μετά από μια σύντομη μάχη με τον αμυντικό, ο Moussa Diaby πήρε τελικά την μπάλα μέσα. Δεν χρειάστηκαν άλλα δύο λεπτά και οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να ανησυχήσουν ξανά – μετά από ένα βίντεο, ωστόσο, ο διαιτητής Λετεξιέρ συνειδητοποίησε ότι δεν υπήρχε λόγος να εκτελεστεί πέναλτι η Μπάγερ.

Όσο περνούσε ο καιρός η γερμανική πλευρά έπαιρνε όλο και περισσότερα ρίσκα και στο μεγάλο μέρος του ημιχρόνου υπήρχαν μόνο λίγες ευκαιρίες για αντίθεση. Στο 74′ ένας από τους αμυντικούς χρειάστηκε να σταματήσει το σουτ του Μουριέλ και λίγο μετά το σουτ του Ζαπακόστα στο μπλοκ πέρασε νεκρό. Ήμασταν στο 92ο λεπτό, όταν η Αταλάντα πέτυχε το γκολ της Λεβερκούζεν για πρώτη φορά στα innings και ένα γκολ ήρθε από το σόλο του Jeremie Boga – κάνοντας τους Ιταλούς στους πρώτους οκτώ που πανηγύρισαν διπλή νίκη.

Η Μονακό ήθελε να έχει δύο γκολ μειονέκτημα έναντι της Μπράγκα. Ως αποτέλεσμα, πήδηξε με μια μεγάλη πάσα στον αντίπαλό του και μετά από 15 λεπτά είχε ποσοστό κατοχής μπάλας πάνω από εβδομήντα τοις εκατό δίπλα στο όνομα του γηπεδούχου. Όμως ο Πορτογάλος είχε μόνο μία αντεπίθεση και στο τέλος χρειάστηκε το σουτ του Abel Ruiz στα 24 μέτρα για να οδηγήσει το παιχνίδι σε ένα εντελώς νέο κανάλι. Η Μονακό συνέχισε να έχει πολύ περισσότερη κατοχή από τους αντιπάλους της στο άλμα, αλλά έπαιξε εξαιρετικά ανακριβώς και νευρικά μπροστά από το τέρμα – και το αποτέλεσμα ήταν το γκολ του Ματέους μόλις τρεις φορές από 13 προσπάθειες για δεύτερη θέση. Το προβάδισμα των γηπεδούχων στο γκολ του 90ου λεπτού, το σίγουρο χτύπημα του Άξελ Ντάσι άργησε να δώσει τη νίκη και στη Μονακό.

Δεν υπήρχε κάτι που να ανησυχεί για τους Ρέιντζερς, που ταξίδεψε στην έδρα της Crvena Zvezda με πλεονέκτημα τριών τερμάτων. Σε κάθε περίπτωση, οι παίκτες του Βελιγραδίου δοκίμασαν το ακατόρθωτο και χάραξαν το γκολ του Μίρκο Ίβανιτς στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά νωρίς στο δεύτερο σετ, ο Ryan Kent ισοφάρισε με ένα στιγμιαίο σουτ στο μεγάλο τέλος σόλο. Στο τελευταίο παιχνίδι, η Crvena zvezda πήρε ένα πέναλτι, το οποίο πούλησε ο El Fardou Ben, έτσι η νίκη κέρδισε τουλάχιστον η σερβική ομάδα – ακόμα κι αν δεν υπήρχε πραγματική ευκαιρία να προχωρήσει.

Παρά το πλεονέκτημά της στα τρία γκολ, η Φέγενορντ δεν επέλεξε το ποδόσφαιρο μπάνκερ ούτε στη ρεβάνς. Κέρδισε την Παρτιζάν στο Βελιγράδι με 3-1, στην οποία πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και η εθνική Ουγγαρίας Χολέντερ Φιλίπ.

Συνολικά, η Σλάβια Πράχα έχει ήδη 6-2, όταν ο υπερασπιστής του, Aiham Ousou, εμφανίστηκε ακατανόητα. Οι φιλοξενούμενοι που ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα αποκλείστηκαν για το 4-3, αλλά παρόλα αυτά βρέθηκαν στην πρώτη οκτάδα.

Δεν φαινόταν ότι η Ρόμα, που κέρδισε το πρώτο εκτός έδρας με 1-0 εκτός έδρας, θα προσπαθούσε να εξασφαλίσει την πάσα της, η Βιτέσε είχε πολύ περισσότερη κατοχή μπάλας και προηγήθηκε επίσης στο 62ο λεπτό – υπήρχε πλεονέκτημα για τους «λύκους». Όμως στο 90 + 1. λεπτά ήρθε η μεγάλη ανατροπή, ο Tammy Abraham σκόραρε, οπότε οι Ρωμαίοι συνέχισαν με μεγάλη δυσκολία.

Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν επίσης νωρίς στη συνάντηση AZ-Bodö/Glimt: Το γκολ του Παυλίδη μπήκε γρήγορα στο 18′, αλλά ο Έλληνας φόργουορντ δεν το έβαλε κάτω, ακόμη και στο πρώτο ημίχρονο έγραψε το συνολικό 3-3. Δεν υπήρξε καμία αλλαγή στον κανονικό χρόνο παιχνιδιού, μπορεί να έρθει παράταση, στην οποία οι Bodö/Glimt σκόραραν ξανά, έτσι έφτασαν στους προημιτελικούς με 4-3 στο συνολικό σκορ.

Η Λέστερ, που επέστρεψε στο ριμπάουντ με πλεονέκτημα δύο τερμάτων, ξεκίνησε πολύ άνετα, Η Ρεν μείωσε ήδη στο ξεκίνημα του αγώνα. Αν η αγγλική ομάδα ισοφάριζε μετά την ανάπαυλα, οι Γάλλοι ανέκτησαν το πλεονέκτημα. Αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό, οι Άγγλοι προηγήθηκαν με 3-2.Ο Wesley Fofana έχασε επτά μήνες λόγω τραυματισμού, η επιστροφή του ήταν ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα, σημείωσε και ένα γκολ στο ντεμπούτο του.

Μετά το πρώτο ματς 4-4, θα μπορούσαμε και πάλι να υπολογίζουμε σε μια σύγκρουση πλούσια σε γκολ. καθώς η PSV προηγήθηκε νωρίς μέσω του Eran Zahavi, ο οποίος ήταν απλώς αλλαγή στην προηγούμενη αναμέτρηση. Μετά από αυτό, η PSV επίσης δεν έδωσε ευκαιρία στην ομάδα της Κοπεγχάγης: ο Mario Götze μπήκε μετά την ασίστ, ο Zahavi σημείωσε επίσης το δεύτερο γκολ του και μπήκε και ο Madueke – η PSV κέρδισε με 4-0.

Η Ολιμπίκ της Μασσαλίας θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Amine Harit έκανε μια θεαματική απόκρουση. Ενοχλήθηκε και η αναβληθείσα ευκαιρία, η FC Basel προηγήθηκε στο 63ο λεπτό, οπότε αναπλήρωσε το γενικό της μειονέκτημα. Αλλά ο Cengiz Ünder ισοφάρισε αμέσως μετά και ο Valentin Rongier πέτυχε επίσης, εξασφαλίζοντας τη θέση του OM στην πρώτη οκτάδα.