Szek

Η Atomerömű KSC Szekszárd κέρδισε τον ελληνικό Ολυμπιακό με 78-69 και η Sopron Basket ηττήθηκε με 63-60 στη Χιρόνα στον 4ο γύρο της Euroleague της Γυναικείας Μπάσκετ.

Ο Goree Cyesha ξεπέρασε τον Szekszárd, σημειώνοντας 17 πόντους (Φωτογραφία: FIBA)

Η ουγγρική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το ματς, προηγήθηκε με δέκα στο πρώτο δεκάλεπτο (18-8), αλλά οι Έλληνες κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε και το προβάδισμα ο Ολυμπιακόςοι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Στην τρίτη περίοδο βρέθηκε Szekszard, και παρόλο που κέρδισε το ματς, στο τελευταίο δεκάλεπτο τα κόμματα γύρισαν με το ελληνικό πλεονέκτημα. Η ουγγρική ομάδα μπόρεσε πολύ καλύτερα να αντεπεξέλθει στην πίεση και πέτυχε 30 πόντους για να αλλάξει την κατάσταση, κερδίζοντας τη δεύτερη νίκη της στη σειρά.

Στην άλλη συνάντηση ουγγρικών συμφερόντων σήμερα, η Μπάσκετ Sopron Ο Ισπανός γνώρισε την ήττα με 63-60 Χιρόνα ως καλεσμένος. Η ουγγρική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε με 21-11 μετά το πρώτο δεκάλεπτο, πράγματι ο πίνακας έδειξε το πλεονέκτημα 12 πόντων του Σόπρον. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δούλευαν συνεχώς για το έλλειμμά τους και προηγήθηκαν στο τελευταίο μισό του αγώνα. Αν και ο Σόπρον κατάφερε να ισοφαρίσει, οι ομάδες έμειναν ισόπαλες μισό λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, αλλά η Χιρόνα τελικά κέρδισε το παιχνίδι με τρεις βολές στο τέρμα.

ΜΠΑΣΚΕΤ
ΕΥΡΟΛΕΓΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΜΙΛΟΣ Α, ΓΥΡΟΣ 4ος
ATOMERŐMÜ KSC SZEKSZÁRD–OLYMPIAKOZZ SFP (Ελληνική) 78–69 (18–12, 11–21, 19–16, 30–20)
Szekszard, 1000
θεατής. ΕΝΑ: Φούσκα (Σλοβακικά), Γιόβανιτς (Βόσνια), Πέσιτς (Σερβικά)
ΣΕΞ ΤΕΤΑΡΤΗ: ΜΕΛΕΤΗ4/3, Μίκλος Μ. 8, ΖΩ 19/6, GOREE 6/16, HEBARD 15. Ανταλαγή: Wallace 7/3, Mányoky, Holcz, BOROS J. 9/9, Horvath D. Προπονητής: Ζέλικο Τζόκιτς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
: Αγιούσο 6, ΣΤΑΜΑΤΗ6/10, Σύρα, τινάχτηκε 8, ΓΚΟΥΣΤΑΦΣΟΝ 3/23. Ανταλαγή: ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ 16/6, Ντιέλα 1, σπυριδοπούλου 5/3. Προπονητής: Μάρτινς Ζιμπάρτ
Εξέλιξη του αποτελέσματος:
4. λεπτό: 8–4. σελ. 6: 16 έως 6 σελ. 9: 18 έως 12 σελ.15: 22–19 σελ.17: 22–23. σελ.19: 27–33. σελ.22: 29–37. σελ.25: 35–41. σελ.28: 46–45. σελ.30: 48–49. σελ.33: 58–54. σελ.37: 73–62
ΚΥΡΙΑ ΚΛΙΜΑΚΑ
Ζέλικο Τζόκικς:
– Ξεκινήσαμε με πολύ ενθουσιασμό, θέλαμε να πάμε γρήγορα την επιχείρηση στο αμπέλι, αλλά μετά έγινε μια ανταλλαγή, από την οποία οι καλεσμένοι βγήκαν καλύτεροι. Στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέραμε να περάσουμε σε αυτό, μετά καταφέραμε να ξεκινήσουμε γρήγορα, κάτι που οδήγησε στη νίκη. Πρέπει να επισημάνω την Goree Cyesha, η οποία λάμβανε ακόμη ενδοφλέβια στο νοσοκομείο χθες, δεν έκανε καν εξάσκηση, αλλά είχε μια εξαιρετική απόδοση. Είμαι λίγο θυμωμένος για το χατ-τρικ της τελευταίας στιγμής γιατί κάθε βαθμός μπορεί να είναι σημαντικός στον τελικό.
Μάρτινς Ζιμπάρτ:
Ο Szekszárd ήταν κακός για εμάς, κάτι που μας τρόμαξε. Το παιχνίδι ήταν τρενάκι καθώς επιστρέψαμε πρώτα στο παιχνίδι, μετά οι γηπεδούχοι και παίξαμε άλλη μια φορά. Η διαφορά ήταν η Τζούλια Μπόρος και η άμυνά της, καθώς και τα τρία τρίποντά της.

ΟΜΙΛΟΣ Β, ΓΥΡΟΣ 4ος
ΣΠΑΡ ΧΙΡΟΝΑ (Ισπανία) – ΣΟΠΡΟΝ ΜΠΑΣΚΕΤ 63–60 (11–21, 21–14, 12–10, 19–15)
Girona, 1500
θεατής. ΕΝΑ: Gajdosz (Πολωνικά), Stan (Ρουμάνα), Dahra (Γαλλικά)
ΧΙΡΟΝΑ:
Φλόρες 5/3, ARAUJO 13, ΚΗΠΟΥΡΟΣ 14, Ετζαρρή 6, σπρώξτε 14. Ανταλλαγή: Μέρφι 7/3, Labuckiene 2, παρά 2. Προπονητής: Bernard Canute
SOPRON:
ΟΠΛΑ 12, Σάικς 8, εγώ μπορώ 12/3, ΡΕΥΜΑ 3/15, Magbegor 6. Ανταλαγή: Boröndy V., Varga A. 3/3, Στάνκοβιτς 4, Ζάχαρη. Προπονητής: Ντέιβιντ Γκάσπαρ
Εξέλιξη του αποτελέσματος. 4ο λεπτό:
3–8. σελ.8: 7–16. σελ.10: 9–21. σελ.13: 16–23. σελ.15: 19–31. σελ.20: 32–35. σελ.21: 35–35. σελ.26: 39–43. σελ.32: 48–48. σελ.35: 55–50. σελ.39: 57–58
Διευκρινίστηκε: Magbegor (σελ. 39)