Roland Garros: Η Cicipasz αποχαιρέτησε τη φάση των 16

Στη φάση των 16 του γαλλικού διεθνούς πρωταθλήματος τένις στο Παρίσι (Ρολάν Γκαρός), ο περσινός δευτεραθλητής Στέφανος Τσίτσιπας αποχαιρέτησε τον περσινό δευτεραθλητή μετά τον αποκλεισμό από τον 40χρονο Δανό Χόλγκερ Ρούν. , που κατέλαβε την 40η θέση στην παγκόσμια κατάταξη σε τέσσερις αγώνες.

Ο Ρούν μπορεί να ανυπομονεί για τον πρώτο προημιτελικό του GS (Φωτογραφία: AFP)

Δεν ξεκίνησε άσχημα στον περσινό τελικό του Ρολάν Γκαρός ως τέταρτος στον κόσμο του Νόβακ Τζόκοβιτς, κέρδισε για πρώτη φορά το σερβίς του αντιπάλου του στο τέταρτο γκέιμ του πρώτου αγώνα, και μετά, κουνώντας καλά από το μειονέκτημα 5:4, πήρε το πρώτο παιχνίδι στο 7:5, κερδίζοντας τρεις σερί αγώνες.

Στο δεύτερο σετ, όμως, ήταν ο Έλληνας που κέρδισε τρία σερί παιχνίδια και δεν θα μπορούσε να τα πάει καλύτερα: εκτόξευσε τις ρουκέτες μετά το 3:3 και έκλεισε το σετ στο 6:3. Ρούνεν επέτρεψε μόνο τρεις βαθμούς.

Ο Cicipasz δεν πήγε πολύ απέναντι στον Rune, ο οποίος πήρε το σερβίς του μία φορά στο τρίτο σετ, χωρίς καν να του δώσει την ευκαιρία να ποντάρει.

Στο τέταρτο παιχνίδι, ο Rune φάνηκε να μην δίνει πλέον ευκαιρία στον Έλληνα, καθώς έκανε θραύση μετά το 2:2 και μετά το 4:2, αλλά μετά ο Cicipasz μπόρεσε να ξαναβρεί άλλο ένα μειονέκτημα. Ωστόσο, ο Rune έκλεισε το παιχνίδι με τρία breakback στο 5:4, αναγκάζοντας την πρώτη του μπάλα να ματς, και μπήκε στην πρώτη οκτάδα στο πρώτο Garrosa της ζωής του.

Ένας άλλος νεαρός Σκανδιναβός, ένας Νορβηγός, είναι ένας από τους τέσσερις Κάσπερ Ρουντ θα είναι ο αντίπαλός του, ο οποίος κέρδισε και τον Πολωνό Hubert Hurkacz σε τέσσερα παιχνίδια τη Δευτέρα.

Ο 11ος Ιταλός κορυφαίος Jannik Sinner κατατάσσεται 7ος στη Ρωσία Αντρέι Ρούμπλιοφ κόντρα στην αρχή, έπλυνε το γήπεδο με την πραγματικότητα και κέρδισε το πρώτο του με 6:1 σε μόλις 29 λεπτά. Στο δεύτερο, όμως, προφανώς γινόταν όλο και πιο δύσκολος και φορούσε επίσης έναν επίδεσμο κάτω από το αριστερό του γόνατο και ο Ρώσος βρήκε την ευκαιρία να κερδίσει το σετ με 6:4. Το τρίτο παιχνίδι τελείωσε και ο Sinner εγκατέλειψε το παιχνίδι με μειονέκτημα 2-0. Ο νικητής της σύγκρουσης μεταξύ του Danyiil Medvedev και του Marin Cilic (20ος) μεταξύ του όγδοου θα πρέπει να είναι μεταξύ των οκτώ.

Για τις γυναίκες, η Αμερικανίδα Τζέσικα Πέγκουλα Μετά από προηγούμενη επιτυχία στο Australian Open (ήταν στους προημιτελικούς πέρυσι και φέτος), ο Garroson μπήκε επίσης στους οκτώ αφού κέρδισε τη Ρουμάνα Irina-Camelia Begut σε τρία σετ στον γύρο των 16.

Ο πρωταθλητής του Ρολάν Γκαρός του 2020 αναγκάστηκε σε μια απρόσμενη μεγάλη μάχη, Κάθε Swiatek στον πρώτο αγώνα με τον Κινέζο Τσενγκ Τσιν-βεν. Στην πρώτη θέση, ο νούμερο ένα και ο παγκόσμιος ηγέτης προηγήθηκε μάταια με 3-0, οι Κινέζοι όχι μόνο επέστρεψαν στο παιχνίδι στο τέλος και κέρδισαν πέντε σετ πόντους, αλλά πάλεψαν και στο γήπεδο και μάλιστα κέρδισαν 7-5 στο 87 λεπτά.

Πριν το δεύτερο ματς, ο νεαρός Πολωνός έκανε ένα μικρό διάλειμμα στο μπάνιο και επέστρεψε από τα αποδυτήρια με το σημειωματάριό του στο χέρι. Άξιζε τον κόπο καθώς έμεινε ισόπαλος με 3-0 μέσα σε δευτερόλεπτα όταν ζήτησε την κινεζική θεραπεία και θεράπευσε τους μηρούς του. Παρόλο που ο Τσεν επέστρεψε με ένα δεμένο πόδι, ούτε αυτό βοήθησε, ο Swiatek κέρδισε τον αγώνα με 6-0 σε 34 λεπτά και έτσι ισοφάρισε – φέτος ήταν το 16ο σετ χωρίς νίκη για τον κόσμο.

Στην αρχή του τρίτου σετ, ο Τσεν ξεφορτώθηκε την κασέτα πριν από τον δεύτερο πόντο, αλλά ακόμα κι έτσι, μπορούσε να σφίξει τον κόσμο μόνο πρώτος, δεν είχε καμία πραγματική πιθανότητα να κερδίσει. Ο Swiatek έκανε δύο μπρέικ και έφερε το δικό του σερβίς, κερδίζοντας τελικά το σετ με 6:2, βάζοντας και τη νίκη στο τσεπάκι του. Ήταν η 32η επιτυχία της πολωνικής αριστείας στη σειρά – πιο πρόσφατη στις 16 Φεβρουαρίου από την Jelena Ostapenko στον δεύτερο γύρο του τουρνουά του Ντουμπάι.

ROLAND GARROS, ΠΑΡΙΣΙ (21.256.800 EUR, σκωρία)
FINAL EIGHT EIGHT ΑΝΔΡΩΝ ΜΟΝΟΥ
Ρούνος (Δανικά) –Cicipas (Ελληνική, 4η) 7:5, 3:6, 6:3, 6:4
Rublev (Ρωσικά, 7η) – Sinner (Ιταλικά, 11η) σε 1:6, 6:4, 2:0 Ο Sinner αποσύρθηκε