Τένις: Ο Τζόκοβιτς είναι ο πρώτος ημιτελικός του τουρνουά της Μαδρίτης

Μετά τον πρώτο Νόβακ Τζόκοβιτς στον κόσμο, ο Ισπανός θαυματοποιός Κάρλος Αλκαράζ προκρίθηκε επίσης στους ημιτελικούς του Πρωταθλήματος τένις στη Μαδρίτη.

Ο Carlos Alcaraz νίκησε τον Rafael Nadal σε ένα φανταστικό ματς (Φωτογραφία: AFP)

Νόβακ Τζόκοβιτς ξεκουράστηκε περιμένοντας Hubert Hurkacz Ο Gäel Monfils εξασφάλισε μια σίγουρη νίκη με 6:3, 6:2 επί του Andy Murray, καθώς δεν τα παράτησε εξαιτίας ενός Βρετανού τενίστα. Ο Πολωνός παίκτης, εν τω μεταξύ, κέρδισε επίσης έναν αγώνα τριών σετ με τον Βολιβιανό Hugo Dellien και τον Ισπανό Alejandro Davidovich και ο Σέρβος Dusan Lajovic δεν το διευκόλυνε.

Ξεκίνησε αντάξια της πρώτης ευκαιρίας στον κόσμο, μείωσε το σερβίς του στο μηδέν, στη συνέχεια έκανε θραύση στο 30 και κράτησε αυτό το πλεονέκτημα μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο Στις 6:3 κέρδισε κιόλας. Στο δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε τον αντίπαλό του με 2:2 Τζόκοβιτςστη συνέχεια στο 5:3 είχε δύο ματς πόντους ως παίκτης, αλλά τελικά τελείωσε το σετ πίσω από το δικό του όργανο, το οποίο 6:4 κέρδισε, τοποθετώντας στην πρώτη τετράδα.

Ακολούθησε το ματς της ημέρας, καθώς ο θρύλος των Ισπανών, Ραφαέλ Ναδάλ, συμπατριώτης, Υπέροχο, 9ος στην παγκόσμια κατάταξη ATP, Κάρλος Αλκαραζάλ καταχειροκροτήθηκε. Ο 19χρονος κέρδισε τον Βρετανό Cameron Norrie σε τρία σετ το βράδυ της Πέμπτης, ενώ ο 35χρονος πρώην παγκόσμιος ηγέτης αναγκάστηκε σε ένα τελικό σετ απέναντι στον Βέλγο David Goffin.

Η έναρξη της αναμέτρησης δεν είχε στόχο τη νίκη στα σερβίς παιχνίδια, αφού τα τρία πρώτα μπουμ έληξαν σε ανάπαυλα, ως εκ τούτου Αλκαράζ βγήκε καλύτερα ποιος 6:2 τελείωσε με πλεονέκτημα σετ. Στη συνέχεια, στη δεύτερη πράξη, στο 2:1, ο θαυματουργός πέφτει άσχημα, ζητά θεραπεία και μετά το παίξιμό του γίνεται ανακριβές, Ναδάλ και με την πείρα και τις γνώσεις του το εκμεταλλεύτηκε ομαλά 6:1 ισοφάρισε με τα αποτελέσματα των αγώνων.

Τελικά οι στοιχηματιστές βρέθηκαν στο δεύτερο παιχνίδι Ναδάλτ εισήχθη για μια ευκαιρία, αλλά Αλκαράζ συγκέντρωσε τον εαυτό του, ξέσπασε στο τίποτα με προβάδισμα 2:1 και κράτησε το πλεονέκτημά του, και Στις 6:3 κέρδισε το τελικό σετ.

Το βράδυ θα αποκαλυφθεί και το ζευγάρι για τον ημιτελικό του κάτω ποδιού. Υπάρχει ρωσικό Αντρέι Ρούμπλιοφ Ελληνικά Ο Στέφανος με τον Cicipasόσο βρίσκομαι στον Καναδά Felix Auger-Aliassime το γερμανικό Alexander Zverevvel θα αγωνιστεί για την πρώτη τετράδα.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 1000, ΜΑΔΡΙΤΗ (7.499.290 €, σκωρία)