πρωτάθλημα – Η Φερεντσβάρος αποχαιρέτησε με δύο ήττες

Football Conference League - Ferencvárosi TC-Olimpiakos

Το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε και αυτή τη φορά ο Μαροκινός Ατζούμπ ελ-Κάμπι, ο οποίος σκόραρε από το 11ο έως το 45ο λεπτό.

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά η πρωταθλήτρια Ουγγαρίας γνώρισε την άνοιξη στο διεθνές προσκήνιο, ενώ πριν από ένα χρόνο στη φάση των 16 του Europa League αποκλείστηκε χωρίς γκολ από τη γερμανική Μπάγερ Λεβερκούζεν με δύο ήττες.

Η κλήρωση των προημιτελικών της KL θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή στη 13:00 στη Νιόν.

Conference League, για την πρόκριση στους δεύτερους αγώνες της φάσης των 16:
Ferencvárosi TC-Olimpiakos (Ελληνικά) 0-1 (0-1)
———————————————-
Groupama Arena, 21.057 θεατές, γ. : Clément Turpin (Γαλλία)

σκόρερ: el-Kabi (45, στα 11)

Κίτρινη κάρτα: Varga B. (42), Abu Fani (87)

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε με διπλή νίκη, με διαφορά τερμάτων 2-0.

Ferencvaros TC:

—————–
Dibusz – Wingo (Makreckis, στο διάλειμμα), Cissé, S. Mmaee, Civic (Ramírez, 67) – Zachariassen (Ben Romdhane, 67), Abu Fani, Maiga, Marquinhos (Soldier, 86) – Varga B., Kodro ( Πέσιτς, σε διάλειμμα)

Ολυμπιακός:

————-
Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ρέκος, Κάρμο, Ορτέγκα – Τσικίνιο (Καρβάλιο, 90), Χεζέ – Ποντένς, Χόρτα (Μασούρας, 74), Φορτούνις (Ιμπορά, 74) – Ελ Κάμπι (Γιόβετιτς, 79)

Ι. μισό:

———-

43-45. λεπτό: μετά από πάσα από την αριστερή πλευρά, ο ελ-Κάμπι έστειλε με κεφαλιά στο τέρμα, η μπάλα κόπηκε από το χέρι του Μμάε και το πέναλτι που καταδικάστηκε με τη βοήθεια του διαιτητή βίντεο εκτέλεσε με σιγουριά ο Μαροκινός επιθετικός στην κάτω δεξιά γωνία (0- 1).

Οι οπαδοί των γηπεδούχων έκαναν ό,τι μπορούσαν για να δημιουργήσουν μια υπέροχη ατμόσφαιρα στην Groupama Arena, όπως ζήτησε ο προπονητής Ντέγιαν Στάνκοβιτς, καθώς οι ομάδες υποδέχτηκαν όχι μόνο από ένα γεμάτο σπίτι, αλλά και από ένα ζωντανό βίντεο, στο οποίο ένας πολεμιστής με πράσινο παντελόνι πολέμησε με έναν ισχυρό πολεμιστή ντυμένο με ερυθρόλευκη πανοπλία. Στη σκηνή προστέθηκε ένα απόσπασμα από τον θρύλο του Μποτοντ: «Ο περήφανος Μποτοντ τον χτύπησε, ο γίγαντας έπεσε στο έδαφος».

Οι ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με μεγάλο σθένος, ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικός, και οι δύο ομάδες έδρασαν επιθετικά, κάτι που επέτρεψε στο κοινό να δει μερικές εξαιρετικές ενέργειες. Ωστόσο, τα γκολ δεν κινδύνευσαν στο πρώτο 15λεπτο, καθώς οι αμυντικοί κατάφεραν να αποκρούσουν τα πιο πολλά υποσχόμενα σουτ εκατέρωθεν. Μετά από αυτό, οι Πράσινολευκοι δυσκολεύτηκαν να εκτελέσουν την επίθεση, έχασαν πάρα πολλές φορές την μπάλα στο δικό τους μισό, οπότε το παιχνίδι κινήθηκε προς το ημίχρονο. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μετατρέψει την ανωτερότητά του σε γκολ. Η πρώτη σοβαρή κατάσταση στο Ferencváros χρειάστηκε να περιμένει 34 λεπτά, μετά ο Ζαχαριάσεν μπόρεσε να σουτάρει από πολλά υποσχόμενη θέση, αλλά «έσπασε την μπάλα», η οποία κύλησε αδύναμα από τη δεξιά γωνία συνοδευόμενη από τον Έλληνα τερματοφύλακα. Στα λεπτά πριν την ανάπαυλα, οι Έλληνες είχαν δύο ευκαιρίες: πρώτα ο Φορτούνις σούταρε από κοντά, μετά ο Ποντένς όρμησε στην τρομερή πάσα του Αμπού Φανί, ο οποίος τη βομβάρδισε. Η ολοένα και πιο πιεστική υπεροχή του Ολυμπιακού στη συνέχεια κορυφώθηκε με ένα γκολ στο 45', όταν ο Ελ Κάμπι σκόραρε στο 11'.

Ο Στάνκοβιτς προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα με διπλή αλλαγή στην ανάπαυλα, και παρόλο που υπήρξαν μία ή δύο ακόμη ελπιδοφόρες ενέργειες από τη Φερεντσβάρος μετά την αλλαγή, η θέληση του Ολυμπιακού πάντα επικρατούσε. Όσο περνούσε ο καιρός, οι Έλληνες πίεζαν όλο και λιγότερο, οπότε το ματς γινόταν ισόπαλο, αλλά ο Ούγγρος πρωταθλητής δεν κατάφερε να ξεπεράσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, που έτσι έμεινε ακίνδυνη απέναντι στο τέρμα του Πασχαλάκη. Ο Σέρβος προπονητής Ferencváros προσπάθησε να κάνει άλλη μια διπλή αλλαγή, αλλά οι Πράσινολευκοι εξακολουθούσαν να δυσκολεύονται να ξεπεράσουν την ελληνική μεσαία γραμμή, πράγμα που σημαίνει ότι είχαν ελάχιστες ευκαιρίες να μειώσουν το έλλειμμά τους δύο γκολ συνολικά. Η FTC δεν μπόρεσε να καινοτομήσει στην αρχή, μάλιστα, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να κοντράρει ένα ή δύο, έτσι η ουγγρική ομάδα ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της στο τρίτο σερί ευρωπαϊκού κυπέλλου με δύο ήττες 1-0.