Ποδόσφαιρο: Ελληνική χαρά στους νέους Β.Λ

Η διοργάνωση UEFA Youth League 2023/24 ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα. Αυτή τη φορά, ο ελληνικός Ολυμπιακός κέρδισε τη σειρά με τη συμμετοχή των καλύτερων ομάδων U19, στην καθομιλουμένη ως «boys’ BL».

Αρχικά, οι ομάδες αγωνίστηκαν σε δύο κατηγορίες: στη μία, οι ομάδες νέων του συλλόγου που αγωνίζονταν στη φάση των ομίλων του Champions League ενηλίκων, ενώ στην άλλη, οι πρωταθλητές εθνικών ηλικιακών ομάδων αγωνίστηκαν. Ο Ούγγρος ενδιαφέρεται για το τελευταίο,

Η Ακαδημία Πούσκας έχασε αίμα στον πρώτο γύρο, χάνοντας εντός έδρας από την Γκαμπάλα του Αζερμπαϊτζάν μετά από ισοπαλία εκτός έδρας.

Λόγω ενός καθυστερημένου αγώνα, η ομάδα του Φελσκούτι έφτασε πολύ αργότερα από το αναμενόμενο και, υπό το πρίσμα αυτό, το εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 ήταν ένα αποδεκτό αποτέλεσμα. Ωστόσο, αποδείχθηκε ότι η διοίκηση της Gabala είχε σχεδιάσει μια ακόμη πιο ακραία περιπέτεια για την ομάδα τους: ταξίδεψαν στο Felcsút μια μέρα πριν τον αγώνα, πράγμα που σημαίνει ότι οι παίκτες μπορούσαν να κοιμηθούν μόνο στο λεωφορείο. Σε αυτό το πλαίσιο, η ήττα με 1-0 και η αποβολή της Puskás Akadémia από έναν σύλλογο που θεωρούνταν πιο αδύναμος στο παρελθόν είναι ιδιαίτερα σοβαρή.

Υπήρξε επίσης πρόσθετο ενδιαφέρον από την Ουγγαρία για τους νέους του BL, καθώς ήταν επίσης στο βασικό τραπέζι της ηλικιακής ομάδας της FC Köbenhavn.

Ο Hunor Németh, ο συγγραφέας της δικής του προσπάθειας στα πέναλτι στη φάση των 16 και μετά ένα γκολ στο γήπεδο στους προημιτελικούς,

αλλά εκεί, η Γαλλική Ναντά στάθηκε εμπόδιο στην ομάδα της Δανίας.

Είναι ενδιαφέρον ότι η νικήτρια της προηγούμενης σεζόν, ΑΖ, έχασε στη φάση των 16 και ο ελληνικός Ολυμπιακός, η προαναφερθείσα Ναντ και η γερμανική Μάιντς έφτασαν επίσης στην πρώτη οκτάδα. Οι μεγάλες ομάδες συνέχισαν να πέφτουν, με τους Ολυμπιακούς, Ναντ, Πόρτο και Μίλαν να προκρίνονται στα τέσσερα τελευταία στη Νιόν της Ελβετίας.

Ο πρώτος ημιτελικός κόντραρε τον Ολυμπιακό με τη Ναντ, αλλά το ματς δεν κρίθηκε στην κανονική διάρκεια, οπότε -σύμφωνα με τον κανονισμό- αμέσως ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι. Αν και οι Γάλλοι συνέχισαν τη σειρά με πέναλτι για να φτάσουν στους 16 και στους προημιτελικούς, δεν διέπρεψαν στις πωλήσεις τους στους ημιτελικούς: έχασαν τρεις από τους τέσσερις, ενώ οι Έλληνες έχουν σκοράρει τρεις φορές από τους ίσος αριθμός προσπαθειών, φτάνοντας έτσι στον τελικό.

Ο δεύτερος ημιτελικός διεξήχθη μεταξύ της Πόρτο και της Μίλαν. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό, στο οποίο απάντησαν οι Πορτογάλοι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 65' η Πόρτο προηγήθηκε μετά από κόρνερ, αλλά η Μίλαν ισοφάρισε στην παράταση και ήρθε η ώρα των πέναλτι, στα οποία οι κοκκινόμαυροι κέρδισαν με 4-3, οπότε ήταν ένα βήμα από τη νίκη. .

Ο τελικός δεν έφερε ιδιαίτερο ενθουσιασμό, καθώς οι Έλληνες πέτυχαν τρία γκολ σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας το φετινό τρόπαιο BL.

(Στην επιλεγμένη εικόνα μας: Ο Ολυμπιακός πανηγυρίζει τη νίκη στο UEFA Youth League Πηγή: uefa.com)