Ελλάδα: Καρνέζης – Κίτιου, Μόρας, Παπασταθόπουλος (Κανετόπουλος, 63), Σταφυλίδης (Χολέμπας, 35) – Σάμαρης, Ταχκίδης – Μάνταλος (Κονέ, 73), Φορτούνης, Πέλκας – Μήτρογλου. Αρχηγός της Ένωσης: Kostasz Canasz
Király G. – Fiola, Juhász R., Kádár, Leandro – Lovrencsics (Nikolics, 62.), Elek, Gera (Nagy Á., 71.), Dzudzák (Kalmár, 71.) – Böde, Németh K. Αρχηγός της Ένωσης: Μπερντ Στορκ
Σκόρερ: αντίστοιχα Σταφυλίδης (5ος), Ταχκίδης (57ος), Μήτρογλου (79ος), Κονέ (86ος). Lovrencsics (26), K. Németh (54, 75)

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΛΙΚ ΕΔΩ!

ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΕΝΤΕΚΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗ, Ο BÖDE ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ

Σε σύγκριση με την ομάδα των Φερόε, η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας έχει γίνει μια βαθμίδα πιο επιθετική σε όλες τις θέσεις. Ο σε προστασία Αντί για τον Richárd Guzmics, ήταν ο Leandro που ξεκίνησε από την αριστερή πλευρά που είχε την ευκαιρία, οπότε ο Tamás Kádár πέρασε στη μέση. Ο στη μεσαία γραμμή Εκτός από τον Zoltán Gera, αυτή τη φορά υπήρχε μόνο ένα φίλτρο, ο Ákos Elek. Περισσότερο το ένα αντί για το άλλο με επιθετικόπαραταχτήκαμε σε 4-4-2, με τους Dániel Böde και Krisztián Németh μπροστά.

Η ελληνική χαρά ήρθε νωρίς (Φωτογραφία: Reuters)

ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΚΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ

Όπως πριν από τρεις μέρες κόντρα στα Νησιά Φερόε, έτσι και αυτή τη φορά βρεθήκαμε σε μειονεκτική θέση στην Ελλάδα. Στο 5ο λεπτό δεν καταφέραμε να μπλοκάρουμε την πάσα του Sztelios Kiciu από τα δεξιά, στα πόδια του Kádár. Κώστας Σταφυλίδης η μπάλα έφτασε μπροστά του, ο οποίος την έβαλε αμέσως στην κάτω δεξιά γωνία (1-0). Ο Gábor Király έπρεπε να βγάλει γρήγορα τη μπάλα από τα δίχτυα στον 900ο αγώνα της εθνικής ομάδας και στον δικό του αγώνα για την 99η εθνική ομάδα.

Σαν να μην μας έφτανε αυτό, καταλάβαμε γρήγορα ότι η κατάστασή μας είναι ακόμα πιο δύσκολη, αφού σχεδόν ταυτόχρονα όταν εισέβαλαν οι Έλληνες, έκαναν το ίδιο οι Ρουμάνοι είναι επίσης στα νησιά Φερόε, και καθώς χρειαζόμασταν να κερδίσουμε περισσότερους βαθμούς για τη δεύτερη θέση από τους αντιπάλους μας γείτονες, ήμασταν σε αρκετά δύσκολη θέση.

Θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο δύσκολο αν ο Παναγιώτης Ταχκίδης περνούσε λίγο πιο ακριβή λίγα λεπτά αργότερα ή αν η κατά τα άλλα πολύ δυνατή ελληνική πίεση είχε ως αποτέλεσμα ένα γκολ.

Ο Lovrencsics ευχαρίστησε επίσης τους Célestes μετά από ένα όμορφο γκολ με κεφαλιά
Ο Lovrencsics ευχαρίστησε επίσης τους Célestes μετά από ένα ωραίο γκολ με κεφαλιά

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ, ΟΙ ΛΟΒΡΕΝΣΙΚΕΣ ΕΙΣΟΥΝ

Αν συγκρίνουμε για άλλη μια φορά αυτό το ματς με το ματς με τις Νήσους Φερόε, μπορούμε να πούμε ότι και αυτή τη φορά το δικό μας δεν έσπασε το γκολ που δέχτηκαν, βρέθηκαν. Στο 22' αποκρούστηκε το μακρινό σουτ του Balázs Dzudzsák. Στάση πήδηξε μπροστά του, ο επιτιθέμενος όρμησε και πυροβόλησε μέχρι το βράδυ, αλλά έχασε το στόχο για μερικά εκατοστά: η μπάλα έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο κοντά στο αριστερό δοκάρι.

Αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, δεν κάναμε άλλα λάθη! Η πάσα του Λεάντρο από τα αριστερά πέρασε από τους αμυντικούς στη μεγάλη πλευρά Gergo Lovrencsics έφτασε, ο οποίος νίκησε εύκολα τον πρώτο σκόρερ Σταφυλίδη και έγνεψε στην κάτω δεξιά γωνία (1-1).

Είχαμε άλλες ευκαιρίες νωρίτερα Τζιτζιφιές Το σουτ του ριμπάουντ ήταν ήδη μια άμεση απειλή για την ελληνική εστία, και μετά το κόρνερ του εξτρέμ της Μπούρσασπορ Roland Juhasz κατά λάθος. Όσο για τον Juhász, τον κεντρικό αμυντικό, δέχθηκε κίτρινη κάρτα, οπότε αν χρειαστεί να παίξουμε αναπληρωματικό, δεν θα μπορέσει να παίξει τον πρώτο αγώνα λόγω τιμωρίας.

Η αυξανόμενη πίεσή μας μέχρι το διάλειμμα αύξησε τις ελπίδες μας, τα νέα από τους Φερόες τις μείωσαν. Οι Ρουμάνοι πέτυχαν το δεύτερο γκολ τους στο Tórshavn, Έτσι, η ελπίδα να βγει την Κυριακή έσβησε.

ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ, ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ

Μετά τον αγώνα Ουγγαρίας – Ελλάδας (0-0), πολλοί παραπονέθηκαν ότι παρακολούθησαν έναν βαρετό αγώνα. Κανείς δεν βαρέθηκε αυτή τη φορά, άλλα γκολ ήρθαν γρήγορα. Στο 54ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Τζούντζακ, ο Έλεκ τράβηξε τη μπάλα μακρυά. Γερμανός έφτασε και έστειλε την μπάλα στην άδεια εστία (1-2).

Θα μπορούσαμε να είμαστε χαρούμενοι μόνο για τρία λεπτά. Στο τέλος μιας μεγάλης ελληνικής δράσης με αρκετές πάσες μετά την αποχώρηση του Πέτρος Μάνταλος Παναγιώτης Ταχκίδηςβομβάρδισε την μπάλα κάτω από το δοκάρι από τα 12 μέτρα με την μπάλα (2-2).

Μετά από αυτό, έμεινε το συναρπαστικό επιθετικό παιχνίδι, οι Έλληνες έπαιξαν ελεύθερα ποδόσφαιρο και οι δικοί μας ήθελαν να βρουν τα δίχτυα. Ο Μπερντ Στορκ έκανε τρεις αλλαγές. Πρωτα απο ολα Νεμάνια Νίκολιτς μπήκε στη θέση του σκόρερ Λόβρεντσιτς, οπότε ο Νέμεθ κινήθηκε προς τα δεξιά, από όπου στο 68' – έχοντας ταράξει τους Έλληνες αμυντικούς – πέρασε τη μπάλα πάνω από το κεφάλι του Έλεκ, αλλά ο μέσος την έστειλε με κεφαλιά στα χέρια του. τερματοφύλακας.

Η Γέρα περιβαλλόταν μερικές φορές από τέσσερις Έλληνες (Φωτογραφία: Reuters)

ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΡΟΜΗ, ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΧΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΜΕΤΑ…

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Γερμανός ειδικός τάχθηκε υπέρ της αναζωογόνησης, Ζολτ Κάλμαρ Και Adam Nagy σταμάτησε και τα -ίσως- δύο μεγαλύτερα ονόματα κατέβηκαν: Balázs Dzudzsák και Zoltán Gera.

Ο Kalmár μπήκε στο ματς με μεγάλο ενθουσιασμό και κυρίως αποτελεσματικά. Στο 75' μπήκε στο πέναλτι με όμορφη κίνηση περνώντας στην καλύτερη δυνατή στιγμή. Γερμανός μπροστά του, που έραψε την μπάλα από τη γωνία της πεντάρας στο γήπεδο, δηλαδή την πάνω αριστερή γωνία (2-3).

Για άλλη μια φορά δεν μπορούσαμε να χαρούμε για πολύ… Μετά από τέσσερα λεπτά, ο Ταχτσιντίζ έκανε μια θαυματουργή πάσα από τον Juhász, μπροστά στην πεντάδα Κώστας Μήτρογλου το κύλησε ήρεμα στο κέντρο του τέρματος με το αριστερό του πόδι (3-3).

Δεν θα μπορούσαμε να είμαστε πιο χαρούμενοι όταν ο Holebasz έστειλε με κεφαλιά την πάσα από την αριστερή πλευρά πέρα ​​από τον Leandro στην αριστερή γωνία από πέντε μέτρα έξω. Κονέ Παναγιώτης (4-3), αυτό έδωσε και πάλι το πλεονέκτημα στους Έλληνες.

Ο αντίπαλός μας έχει πετύχει τρία γκολ σε εννέα παιχνίδια μέχρι στιγμής και τώρα έχει πετύχει τέσσερα γκολ στο τέρμα του Gábor Király σε 81 λεπτά.

Οι Έλληνες έπαιξαν ελεύθερα και με στόχο το γκολ και σκόραραν τέσσερις φορές (Φωτογραφία: AFP)

Η τύχη μας είναι αυτή δεν διακυβευόταν τίποτα σε αυτόν τον αγώνα, αφού οι Ρουμάνοι ηγούνταν ήδη των Νήσων Φερόε κατά τρεις. Βρισκόμαστε με τους φιλάθλους, η μοίρα μας είναι στα χέρια της Ισπανίας και της Λετονίας (ή της Ουκρανίας και του Καζακστάν), αν το αποτέλεσμα δεν είναι υπέρ μας μπορεί να γίνει εναλλακτική πρόκριση.

Η εθνική Ουγγαρίας μπήκε στην απόδοσή της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, έχασε τον πρώτο και τον τελευταίο αγώνα και πλέον περιμένει να δει τι θα φέρει το επόμενο διήμερο.

6. Ελλάδα δέκα 1 3 6 7-14 -7 6

Σε περίπτωση ισοπαλίας, κατατάσσονται τα αποτελέσματα μεταξύ των δύο πλευρών, με τα Νησιά Φερόε να κερδίζουν την Ελλάδα σε κάθε περίπτωση.