Κολύμβηση ανδρών BL: η FTC παραμένει άψογη στη φάση των ομίλων

Η Φερεντσβάρος νίκησε εύκολα τη Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι του Μαυροβουνίου με 17-10 στον 4ο γύρο της φάσης των ομίλων του Champions League υδατοσφαίρισης ανδρών.

Η FTC κέρδισε ξανά εύκολα (Φωτογραφία: fradi.hu)

Μετά από ένα πολύ ρευστό πρώτο δεκάλεπτο (1-4), ο Μαυροβούνιος μπακ συντάχθηκε και σκόραρε τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Φυσικά, αυτό δεν ήταν αρκετό για να πλησιάσει πραγματικά τον Ferencváros, ο οποίος προηγήθηκε ήδη με πέντε γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το τελευταίο μισό του αγώνα επίσης δεν είχε πολλές ανατροπές, η FTC αύξησε το πλεονέκτημα στους επτά, εξασφαλίζοντας έτσι την τέταρτη νίκη της στην τρέχουσα σεζόν BL.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
CHAMPIONS LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ, ΓΥΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΓΥΡΟΣ 4
ΟΜΑΔΑ Γ
Jadran Herceg Novi (Μαυροβούνιο)-FTC-Telekom Waterpolo 10-17 (1-4, 4-5, 2-4, 3-4)
Trebinje, 500 θεατής. ΕΝΑ: Σταυρίδης (Έλληνας), Μπουρζ (Γάλλος)
HERCEG NOVI: Τζούροβιτς – Ντ. ΡΑΝΤΟΒΙΤΣΣ 2, holo 1, Β. Ράντοβιτς 1, Στήθος 1, Ναγκάεφ 1, Γκαρντάσεβιτς. Ανταλλαγή: Ι. Ράντοβιτς (τερματοφύλακας), Βουτσούροβιτς 1, Vujovics, L. Vukicevics 1, SLADOVIć 2, κ. Γκόικοβιτς. Προπονητής: Πέταρ Ραντάνοβιτς
FTC: Vogel Soma – Merkulov 1, ΜΑΥΡΟΣ Γ. 2, DENES VARGA 2, Γιάνσικ, Ντι Σόμα, Μάντιτς 2. Αντικατάσταση: Pohl, Αργυρόπουλος 1, ΒΙΓΒΑΡΗ ΒΕΝΤΕΛ 5, Ο ΜΕΓΑΣ ΑΔΑΜ 2, DAMONT 2. Προπονητής: Balázs Nyéki
Εκμετάλλευση του ανθρώπινου πλεονεκτήματος: 11/2 ή 9/5. Στόχος – από πέντε μέτρα: 3/3 ή -. Υπογραμμίστηκε: Di Somma (σελ. 20)
ΚΥΡΙΑ ΣΚΑΛΑ
Πέταρ Ραντάνοβιτς:
– Ο Φερεντσβάρος έπαιξε σε πολύ καλή φόρμα, εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη μας. Δεν τοποθετηθήκαμε τόσο καλά στην επίθεση όσο θα έπρεπε και δεν μπορέσαμε να εκμεταλλευτούμε ούτε τους τζίρους μας. Ελπίζω να μάθαμε κάτι από αυτό το ματς.
Balázs Nyéki: – Είμαι πολύ ικανοποιημένος με την απόδοσή μας, παίξαμε ιδιαίτερα καλά, καταφέραμε να αποτρέψουμε επικίνδυνες στροφές από τον αντίπαλο, αυτό ήταν το κλειδί της νίκης. Παίξαμε καλά στο power play και στα πέναλτι, κάτι που είναι πάντα σημαντικό.