Η Dalma Gálfi προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά τένις Hua Hin χάρη σε ένα κατόρθωμα

Στον δεύτερο αγώνα της κύριας κλήρωσης, η Dalma Gálfi, η οποία έφτασε στην κύρια κλήρωση των προκριματικών, νίκησε την πέμπτη Κινέζα Wang Hsiuyu σε τρία σετ, φτάνοντας στα προημιτελικά του τουρνουά τένις σκληρού γηπέδου γυναικών με $250.000 (HUF 87 εκατομμύρια) έναντι της Huahin. Ταϊλάνδη.

Η Ούγγρα παίκτρια στην 137η θέση στον κόσμο, η οποία νίκησε την Αυστραλή Ajla Tomljanovic (227η) στον πρώτο γύρο, κέρδισε και τον πρώτο αγώνα, κερδίζοντας την αντίπαλό της στο πρώτο παιχνίδι και διατηρώντας το πλεονέκτημά της σε όλη τη διάρκεια. Ο 25χρονος Gálfi ξεκίνησε καλά το δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 3:1, αλλά ο Vang (63), ο οποίος είναι τρία χρόνια νεότερος του, έχει πλέον κερδίσει πέντε συνεχόμενα παιχνίδια, ισοφαρίζοντας το σκορ.

Ο τελικός αγώνας ήταν πολύ κοντά, έφτασαν στο 5:5 με ανάπαυλα ο καθένας, αλλά ο Ασιάτης αντίπαλος κλονίστηκε όταν έπρεπε να σέρβιρε για να παραμείνει στο ματς στο 6:5, οπότε μετά από 2 ώρες και 51 λεπτά, ο Gálfi μπόρεσε να να χαρείς να προχωρήσεις. Η Ρωσίδα Diana Snajder (108η) την περιμένει στα προημιτελικά.

Η Κίμπερλι Μπιρέλ από την Αυστραλία αγωνίστηκε στα διπλά του Κόλπου στην Ταϊλάνδη, αλλά η απόδοσή της δεν κράτησε πολύ αφού ηττήθηκε σε μια καθοριστική συντόμευση από ένα δίδυμο Ελλάδας και Ρωσίας την Τετάρτη, στη φάση των 16 του πρώτου γύρου.

Αποτέλεσμα
μονά, γύρος 16
Dalma Gálfi – Wang Hsiu-jü (Κινεζικά, 5η) 6:4, 3:6, 7:5
διπλά, γύρος 16
Valentini Grammatikopulu, Anastasia Tyihonova (Ελληνική, Ρωσική) – Gálfi, Kimberly Birrell (Ουγγρική, Αυστραλιανή) 6:2, 4:6, 10-5 – τελική επεξεργασία

Εικόνα εξωφύλλου:
Charleroi, 12 Νοεμβρίου 2023. Η Dalma Gálfi παίζει εναντίον της Βελγίδας Yanina Wickmayer κατά τη διάρκεια των πλέι οφ του γυναικείου τουρνουά τένις Billie Jean King Cup, τον τέταρτο αγώνα της μονομαχίας Βελγίου-Ουγγαρίας στο Charleroi, Βέλγιο, 12 Νοεμβρίου 2023. MTI/ EPA/ Ολιβιέ Χόσλετ