Εκτός: γκολ και ασίστ από τον Γκιουρτσό, η ομάδα του έφτασε στο βασικό τραπέζι

Ο Ádám Gyurcsó συνέβαλε ένα γκολ και μια ασίστ στην ομάδα του, την κυπριακή ΑΕΚ Λάρνακας, νικώντας εντός έδρας την ουκρανική ομάδα Dnipro-1 3-0 το βράδυ της Πέμπτης και ολοκληρώνοντας τον τέταρτο γύρο των προκριματικών με διπλή νίκη, έφτασε στο 32- βασικός πίνακας της ομάδας στο European Football League. Στη φάση των ομίλων θα είναι και η ομάδα των Attila Szalai (Φενερμπαχτσέ) και Ádám Lang (Ομόνοια): Η Φενέρ ​​κέρδισε την Αούστρια Βιέννης με 4-1, η Κυπριακή ομάδα κέρδισε τη Γάνδη με 2-0.

Ο Ádám Gyurcsó (φωτογραφία στον προκριματικό BL του Ιουλίου εναντίον της Midtjylland) σημείωσε ένα σημαντικό γκολ την Πέμπτη (Εικόνα: AFP)

Adam Gyurcso στο 21ο λεπτό πήρε προβάδισμα για την ομάδα του: ξεκίνησε μέσα από τα αριστερά, έσπρωξε τη μπάλα πέρα ​​από έναν αμυντικό και μετά από ένα τρίψιμο την σούταρε στη μικρή γωνία με το δεξί – η μπάλα άλλαξε κατεύθυνση εν ριπή. μάτι σε έναν από τους αμυντικούς μπροστά από τον τερματοφύλακα.

Στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου ο Ραφαέλ Λόπες αύξησε το προβάδισμα και στο 78′ ο Νίκος Ενγκλέζου έκανε το 3-0 με τεράστια κεφαλιά – από πάσα του Γκιουρτσό. Ο Ούγγρος εξτρέμ, που τελείωσε με γκολ και ασίστ, αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Attila Szalai (Φενερμπαχτσέ) και Άνταμ Λανγκ Η (Ομόνοια) ήταν στον πάγκο το απόγευμα της Πέμπτης, η δεύτερη δεν αγωνίστηκε καν, η πρώτη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 80′, ήδη μετά το τελικό 4-1. Η Φενέρ ​​απέκλεισε την Αυστριακή Αούστρια Βιέννης και την κυπριακή ομάδα τη Γάνδη του Βελγίου με διπλή νίκη από την κύρια κλήρωση του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Λιθουανός Ζαλγκίρις ήδη από το πρώτο λεπτό δούλεψε το Λουντογκόρετς Στη συνέχεια προηγήθηκε άλλες δύο φορές, αλλά στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ο πρωταθλητής Βουλγαρίας πάλεψε για να φτάσει στο βασικό τραπέζι με πέναλτι του Γάλλου Ολιβιέ Βερντόν.

Ο Σερίφης και το Πιούνικ στη μονομαχία του δεν σημειώθηκε ούτε ένα γκολ σε 210 λεπτά, οπότε ακολούθησαν πέναλτι. Ο πρωταθλητής Αρμενίας έχασε τα τρία πρώτα του σουτ, αλλά υπήρξε και επιστροφή από αυτό το βάθος, γιατί στο τέλος του πέμπτου σετ, οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τρεις βολές… Στον έκτο γύρο, ο Μιχαήλ Κοβαλένκο (Πγιονίκ) έκανε ένα λάθος, ο Stjepan Radeljic σκόραρε, οπότε ο Sheriff προκρίθηκε στον βασικό πίνακα του Europa League.

Όταν ο Jorgosz Maszurasz προηγήθηκε στο 2ο λεπτό του αγώνα στον Ολυμπιακό, δεν υπήρχε υπόσχεση ότι αυτή η μάχη θα τελείωνε σύντομα. Αποδείχθηκε ότι έτσι οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αυξήσουν το πλεονέκτημά τους και τέλος Απόλλων Χάρη στον Joannisz Pittasz ισοφάρισε στο 90′ και μάλιστα είχε πλεονέκτημα ανδρών στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Τελικά, δεν σημειώθηκαν άλλα γκολ, κρίθηκε το πέναλτι – χάρη στον Tomás Vaclík, ο οποίος απέκρουσε τρεις κυπριακές βολές, υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός ήταν ο τελευταίος που ανέβηκε στον βασικό πίνακα των 32.

ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ EUROPEAN LEAGUE
ΓΥΡΟΣ 4, ΠΙΣΩ ΚΟΨΗ
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)–Δνίπρο-1 (Ουκρανία) 3-0
μεταδίδεται: είναι ΑΕΚ Λάρνακας, 5-1 συνολικά
Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) – Λουντογκόρετς Ράζγκραντ (Βουλγαρία) 3-3 – μετά την παράταση
μεταδίδεται: είναι Λουντογκόρετς, 4-3 στο σύνολο
Σίλκεμποργκ (Δανία)–HJK (Φινλανδία) 1–1
μεταδίδεται: είναι HJK, 2–1 συνολικά
Φενέρμπαχτσε (Τουρκικά) – Αυστρία Βιέννης (Αυστρία) 4–1
Μεταδόθηκε: ο Φενέρμπαχτσε, 6-1 συνολικά
Ομόνοια (Κύπρος) – Γάνδη (Βέλγιο) 2-0
μεταδίδεται: είναι Ομόνοια, 4–0 συνολικά.
Σίβασπορ (Τουρκικά) – Μάλμε (Σουηδία) 0 έως 2
Μεταδόθηκε: ο Μάλμο, 5-1 συνολικά
Sheriff Tiraspol (Μολδαβία)–Pjunik (Αρμενική) 0–0 – 3–2 με 11 δ
Μεταδόθηκε: ένα Σερίφης, Με σύνολο 0-0, με 11.
Χαρτς (Σκωτία) – FC Ζυρίχη (Ελβετία) 0 προς 1
μεταδίδεται: είναι FC Ζυρίχη, 3–1 συνολικά.
Ολυμπιακός Πειραιώς (Ελλάδα) – Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 1–1 – 3–1 με 11 δ
μεταδίδεται: είναι Ολυμπιακός, 2-2 με 11
Shamrock Rovers (Ιρλανδία) – Ferencváros 1–0
Μεταδόθηκε: ένα Φερεντσβάρος, 4–1 συνολικά.

Οι νικητές παίζουν στην κύρια κλήρωση του Europa League και οι ηττημένοι στην κύρια κλήρωση του European Conference League το φθινόπωρο. Το πρόγραμμα των ομίλων και για τις δύο σειρές θα ετοιμαστεί την Παρασκευή.