Ο Ionuț Nedelcearu, σε καλή κατάσταση πριν από τους αγώνες της εθνικής ομάδας! Γκολ για την Κροτόνε στη Serie B.

• Ligue 1: FC Arges – Dinamo, Παρασκευή, 20:30, Digi Sport 1

• Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Γερμανία – Νορβηγία, Παρασκευή, 21:30, Digi Sport 2

Στο τρίτο του παιχνίδι για την Κροτόνε, ο Νεντελσεάρου ήταν επικεφαλής με σύστημα τριών σέντερ μπακ και μετά από 29 λεπτά σκόραρε με εύστοχη κεφαλιά, μετά από ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπορέλο. Έγινε 1-1, με τον Οκβόνκο να ανοίγει το σκορ.

Μετά την ανάπαυλα, ο Μπαλντίνι σημείωσε δοκάρι για τον Τσιταντέλα, στο 62ο και στο 66ο λεπτό, και ο άλλος Ρουμάνος από την ομάδα της Κροτόνε – Βασίλε Μόγκοσ, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο. Αμέσως οι δύο Γάλλοι μείωσαν τη διαφορά χάρη στην επιτυχία του Μουλατιέρι, αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά, από τον Αντόρνι, στο 74ο λεπτό, καθιερώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

Η Crotone, μια ομάδα που υποβιβάστηκε στη Serie A, έχει αδύναμο ξεκίνημα στη δεύτερη κατηγορία, με μόλις έναν βαθμό στα δύο πρώτα σκέλη. Στον εναρκτήριο γύρο, η ομάδα των Μόγκος και Νεντελσεάρου αναδείχθηκε ισόπαλη με την Κόμο εντός έδρας με σκορ 2-2.

Ο Ionuț Nedelcearu θα πάει τώρα στο προπονητικό στρατόπεδο της εθνικής ομάδας, καλούμενος από τον Mirel Rădoi για τις μονομαχίες με την Ισλανδία (2 Σεπτεμβρίου), το Λιχτενστάιν (5 Σεπτεμβρίου) και τη Βόρεια Μακεδονία (8 Σεπτεμβρίου), από τα προκριματικά του CM 2022.

Ο Νεντελσεάρου αγοράστηκε το καλοκαίρι από την Κροτόνε, από την ΑΕΚ Αθηνών, έναντι 1,2 εκατ. ευρώ. Οι Έλληνες θα λάβουν επιπλέον 500.000 ευρώ εάν η νέα ομάδα του αμυντικού προβιβαστεί στη Serie A.

Λέξεις-κλειδιά: Ιταλία , Σειρά Β , κρότο , ionut nedelcearu , ακρόπολη