Ο Μεντβέντεφ μπορεί να εμποδίσει τον Ναδάλ να γράψει ιστορία

Ο Danyiil Medvedev κέρδισε τον Έλληνα Stefan Cicipast σε τέσσερα σετ, 7:6 (7-5), 4:6, 6:4, 6:1, και προκρίθηκε στον τελικό του Australian Open, στον οποίο αντίπαλός του θα είναι ο Ισπανός Ραφαέλ Ναδάλ. .

Ο Danyiil Medvedev επέστρεψε σε ένα φανταστικό παιχνίδι μετά από ένα διπλό μειονέκτημα στον προημιτελικό απέναντι στον Felix Auger-Aliassime και στη συνέχεια συνέχισε την αυτοπεποίθησή του εκεί απέναντι στον Stefanos Cicipasz. Ο Ρώσος έχασε μόνο δύο πόντους στο σερβίς στο πρώτο σετ: έναν στο 6:5 και 1-0 στο ακρωνύμιο. Ο τελευταίος φαινόταν ότι μπορούσε να μπει στο πρώτο του παιχνίδι, αλλά ισοφάρισε σε 4-3 και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε την πρώτη του ματς μπάλα σε 6-5. Να προστεθεί ότι ο Μεντβέντεφ θα μπορούσε να είχε τελειώσει το πρώτο σετ στο 4-4, αλλά ο Τσίτσιπας πήγε από το 0 στο 40 περνώντας τέσσερα break points.

Τα πρώτα φάουλ ήρθαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους από τον Ρώσο, ο οποίος βοήθησε τον Σισίπαστ με μπαλάκι μπρέικ, που ξεκίνησε αμέσως τον αντίπαλό του με την πρώτη ευκαιρία. Ο Έλληνας κράτησε μόνο το πλεονέκτημα μπρέικ στο 3:2, όταν υπερασπίστηκε τρία μπλέμπαλ, αλλά το τέταρτο απέτυχε. Παρόλα αυτά κατάφερε να σουτάρει στο σετ, γιατί στο 4:4 ο Ρώσος έχασε το δικό του σερβίς στο 30 και δεν μπόρεσε να αντισταθμίσει το μειονέκτημά του.

Στην αρχή του τρίτου παιχνιδιού, και πάλι ο Μεντβέντεφ δεν πήρε το σουτ που ήθελε, αλλά στο πρώτο μπουμ κατάφερε να περάσει δύο σημεία διακοπής και στη συνέχεια να πιέσει δύο φορές τον Τσίτσιπα, ο οποίος δεν άντεξε την πίεση στο 5:4 και απέτυχε. το παιχνίδι 6: 4. Στην τέταρτη πράξη, ο Έλληνας δεν είχε αντίδοτο στο ρωσικό οργανοπαίξιμο και ο Μεντβέντεφ βελτιώθηκε ως παίκτης παίρνοντας τον αντίπαλό του δύο φορές, κλείνοντας τον αγώνα με 6:1.

Με το φανταστικό του οργανοπαίξιμο και την απόδοσή του στη δύσκολη πίστα, ο Μεντβέντεφ είναι πιο πιθανό να είναι στους μπουκ από τον Ραφαέλ Ναδάλ, ο οποίος κερδίζει την 21η νίκη του σε τουρνουά Grand Slam. Ωστόσο, ο Ισπανός έχει ήδη αποδείξει ότι μπορεί να ηττηθεί στον τελικό του ρωσικού τουρνουά GS, καθώς τον κέρδισε σε πέντε σετ στον τελικό του US Open του 2019 με 7:5, 6:3,5. : 7, 4: 6, 6: 4. Ήδη γενειοφόρος.

Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 10 π.μ. ώρα Ρουμανίας την Κυριακή 30 Ιανουαρίου στο Rod Laver Arena της Μελβούρνης.

Australian Open (σκληρός στίβος, 75.000.000 $ A$)