Οι παλιοί αντίπαλοι του Fradi πλησιάζουν στον τελικό της Conference League

Η ελληνική ομάδα, που έστειλε τον Ferencváros έξω στον πρώτο γύρο της νοκ άουτ φάσης, ήταν ήδη δύο γκολ μπροστά μετά από μόλις μισή ώρα του αγώνα στο Μπέρμιγχαμ, και παρόλο που βελτιώθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η αγγλική ομάδα ισοφάρισε στο στην έναρξη του δεύτερου, ο ίδιος ο Ελ-Κάμπι σκόραρε από το σημείο του πέναλτι στο 56ο λεπτό και πέτυχε και το τρίτο γκολ της ομάδας του. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το ρυθμό του και 11 λεπτά αργότερα το προβάδισμά του αυξήθηκε ξανά στα δύο γκολ. Η Άστον Βίλα θα μπορούσε από νωρίς να πλησιάσει τον αντίπαλό της, αλλά ο Ντάγκλας Λουίζ έχασε πέναλτι στο 84ο λεπτό, ώστε η ελληνική ομάδα να προετοιμαστεί για τη ρεβάνς σε ευνοϊκή θέση.

Ο Ayoub el-Kabi (n°9) σημείωσε χατ-τρικ εντός έδρας κόντρα στην Aston Villa
Φωτογραφία: AFP / AFP/AFP ή δικαιοπάροχοι

Η δευτεραθλήτρια της περασμένης σεζόν Φιορεντίνα κέρδισε τη βελγική Μπριζ με 3-2 εντός έδρας σε μια μεγάλη μάχη, η οποία ισοφάρισε δύο φορές στον αγώνα της Πέμπτης -τη δεύτερη φορά με αριθμητικό μειονέκτημα- μέχρι που οι Φλωρεντινοί κατάφεραν να κερδίσουν χάρη στο γκολ του M’Bala Nzola. στο 91ο λεπτό.

Συνέδριο πρωτάθλημα, ημιτελικοί, 1οι αγώνες:
Άστον Βίλα (Αγγλικά)-Ολυμπιακός (Ελληνικά) 2-4 (1-2)
σκόρερ: Watkins (45+1), Diaby (52) και el-Kabi (16, 29, 56, ο τρίτος στο πέναλτι), Hezze (67)

Φιορεντίνα (Ιταλική)-Κλαμπ Μπριζ (Βελγικό) 3-2 (2-1)
σκόρερ: Σότιλ (5ος), Μπελότι (37ος), Νζόλα (91ος) και Βανάκεν (17ος, από πέναλτι), Τιάγκο (63ος)
εκτεθειμένο: Onyedika (61., Μπριζ)

Οι ρεβάνς θα διοργανωθούν σε μια εβδομάδα.