Η UVSE κέρδισε το αγώνισμα της Ουγγαρίας και προχώρησε

Η ισχυρή UVSE νίκησε την ομάδα υδατοσφαίρισης FTC-Telekom με 11-9 στον προκριματικό αγώνα υδατοσφαίρισης του Champions League γυναικών την Παρασκευή, στο Εθνικό Αθλητικό Πισίνα Hajós Alfréd, προκρίνοντας στην κύρια κλήρωση των 16 .

Φωτογραφία: Laszlo Balogh

ΣΤΙΓΜΕΣ ΓΙΟΡΤΗ Υπό την ηγεσία του ουγγρικού πλήθους στους προκριματικούς του Champions League Water Polo Γυναικών, οι νεαρές παίκτριες του κόσμου από την UVSE και την FTC υποδέχθηκαν με ένα μπουκέτο λουλούδια στην πισίνα Hajós. Δεν ήταν μόνο η χειρονομία που έκανε τα κορίτσια να χαμογελούν, καθώς και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το τουρνουά με κυρίαρχη νίκη, και παρόλο που οι πράσινολευκοι υπέστησαν μια έκπληξη με ένα γκολ στο δεύτερο ματς τους με τον Έλληνα μελαχρινό άλογο Άλιμο, έχουν ακόμα καλές πιθανότητες να προχωρήσουν.
Μετά το απροσδόκητο φιάσκο, ο György Gerendás δεν χρειάστηκε να δώσει κίνητρα στους μαθητές του, ο Ferencváros έπαιξε σε καλό ρυθμό και είχε ένα βήμα πλεονέκτημα στο πρώτο ημίχρονο, που έμοιαζε με κολυμβητικό αγώνα λόγω των αντεπιθέσεων. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να σπάσει τον αντίπαλό του, ο Panni Szegedi πέτυχε πρώτα ένα γκολ στο δοκάρι από ένα πλασέ, και στη συνέχεια σκόραρε με ωραία πτώση. Από την άλλη πλευρά, ο Vanda Vályi προηγήθηκε, ο ακραίος που επέστρεφε από την Πάντοβα αύξησε το προβάδισμα της FTC σε δύο πριν από την ανάπαυλα, ενώ ο Márton Benczur όχι μόνο εξήγησε αλλά και έδειξε στους παίκτες του τι έπρεπε να κάνουν διαφορετικά.

Μετά την αλλαγή του ημιχρόνου, ο Kata Hajdú ισοφάρισε με άδειο τέρμα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αμύνθηκαν με εξαιρετικά πειθαρχημένο τρόπο υπό την ηγεσία της Natasa Rybanska, και η Alda Magyari μάγεψε τους σουτέρ του Ferencváros. Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ισοπαλία, η UVSE πήρε το προβάδισμα χάρη στο γκολ του Rybanska και δεν το άφησε να φύγει, κερδίζοντας με 11-9 σε ένα συναρπαστικό και τρελό ράλι.

Η BVSC-Zugló έχασε 12-8 από την ελληνική Βουλιαγμένη στο Mataro χάνοντας κάθε δεκάλεπτο με 3-2, ενώ ο Dunaújváros κέρδισε στα πέναλτι τη γαλλική Λιλ μετά την ήττα από τον Ισπανό Sant Andreu (11-9) στη Ρώμη.

ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ CHAMPIONS LEAGUE
Ομάδα Α (κολυμβητήριο Hajós).
UVSE – Σπαντάου 04 (Γερμανικά) 15-7 (2-3, 3-0, 2-3, 8-1).
Ζ: Baksa V., Hajdú K. 3-3, Irmes R., Peresztegi-Nagy, Rybanska, Varró E. 2-2, Lendvay, ή G. Deike, Houghton 3-3, I. Deike.

Alimosz (Ελληνικά) – FTC-Telekom 14-13 (1-2, 3-4, 6-2, 4-5). Ζ: Aszimaki, Megens 4-4, Karipidu 2, Haldeu, Koolhaas, Kontogianni, Kovacevic ή Gurisatti, Tóth-Csabai, Vályi V. 3-3, Dömsödi, Leimeter.

UVSE-FTC 11-9 (2-2, 3-4, 2-1, 4-2) Ζ: Hajdú K. 3, Mácsai E., Rybanska, Szegedi 2-2, Aubéli, Tiba, or Gurisatti, Valyi V. 4-4, Kuna.

Ομάδα Γ (Mataró).
Βουλιαγμένη (Ελληνική)–BVSC-Zugló 12–8
(3-2, 3-2, 3-2, 3-2). Ζ: Ελληνιάδη 4, Πάτρα 3, Γιούστρα, Σλίκινγκ 2-2, Ριτζ, αντίστοιχα. Fekete F., Mészáros-Farkas 2-2, Ármai, Kolarova, Kele, Polák.

Ομάδα Δ (Ρώμη).
Sant Andreu (Ισπανία) – FVE Dunaújváros 11–9 (2-3, 2-1, 4-2, 3-3). Ζ: Palacio 3, Crespi, Munoz, Ruíz 2-2, Cordobes, Farre or Dobi, Szabó N. 2-2, Garda, Horváth B., Jonkl, Kardos D., Kardos L.

Dunaújváros–Lille (Γαλλία) 10–10 – σουτ: 3-0. Ζ: Garda, Szabó N. 3-3, Dobi 2, Horváth B., Mahieu or E. Vernoux 3, Clapperon, Hardy McDowall 2-2, Baringo