Η Λίβερπουλ κέρδισε με την ομάδα Β στο Ελ, ο Szoboszlai είχε 30 λεπτά

Η Λίβερπουλ, που ξεχώρισε με τη δεύτερη γραμμή της και ξεκούρασε μεταξύ άλλων τον Ντόμινικ Σομποζλάι, κέρδισε με 3-1 ως φιλοξενούμενος της ΛΑΣΚ στον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ο μέσος της εθνικής Ουγγαρίας μπήκε και πέρασε 30 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο.

Πλήρης ανακεφαλαίωση της ημέρας

Σύνοψη UEFA Europa League και Europa Conference League, Μέρος 9

Στην αγγλική ομάδα, σε πλήρη αταξία, έλειπαν αρκετοί κανονικοί παίκτες, συμπεριλαμβανομένου του Dominik Szoboszlai, στο πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό χάρη σε ένα μακρινό σουτ του Florian Flecker μετά από κόρνερ. Ευκαιρίες για γκολ είχε και η ομάδα της Λίβερπουλ, αλλά έχασε τις ευκαιρίες της.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Darwin Núnez ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι και στο 61′ ο Szoboszlai μπήκε στον αγωνιστικό χώρο – μαζί με τους Alexis Mac Allister και Joe Gomez. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε δύο λεπτά αργότερα: στο τέλος μιας επίθεσης από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε ακριβώς στη μέση και ο Λουίς Ντίαζ δεν έκανε λάθος.

Η αγγλική ομάδα παρέμεινε στην επίθεση, με την έλευση πιο κανονικών παικτών και τελικά ο Μοχάμεντ Σαλάχ πέτυχε το τελικό σκορ στο 88′ με κοντινό γκολ.

Η Σερβέτ γνώρισε την ήττα με δύο γκολ από τη Σλάβια Πράγας στη Γενεύη. Ο Bolla Bendegúz ήταν στο γήπεδο όλη την ώρα για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Λάζλο Κλάινχαϊσλερ, ο Παναθηναϊκός, κέρδισε με 2-0 τη Βιγιαρεάλ στην Αθήνα. Ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός που ταλαιπωρείται από τραυματισμό δεν είναι στο δυναμικό του Ελ.