Τένις: Ο Φούτσοβιτς έχασε από τον Νόρρι σε δύο αγώνες

Στο μονό ανδρών του διεθνούς τουρνουά τένις 1000 στη Ρώμη, ο Μάρτον Φούτσοβιτς τερμάτισε στους 32 πρώτους, αφού έχασε σε απευθείας σετ από τον Βρετανό 13ο κάτοχο Κάμερον Νόρρι. Ο υπερασπιστής του πρωταθλητή Νόβακ Τζόκοβιτς αναγκάστηκε κάπως εκπληκτικά σε ένα τελικό σετ εναντίον του παγκόσμιου πρωταθλητή του 2017 Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ της Βουλγαρίας. Στην κατηγορία των γυναικών, η βασιλεύουσα νούμερο ένα στον κόσμο της Πολωνίας Iga Swiatek έφτασε στην πρώτη 16άδα, ενώ η ένατη νούμερο της Ελλάδας Maria Szakkari αποχαιρέτησε.

Ο Φούτσοβιτς πάλεψε σκληρά, αλλά έχασε (Φωτογραφία: Imago-Images)

Ο Márton Fucsovics συνάντησε τον Βρετανό Cameron Norrie για τέταρτη φορά στο ATP Tour, από τον οποίο είχε χάσει και τους τέσσερις αγώνες μέχρι στιγμής – και δεν κατάφερε να σημειώσει την πρώτη του νίκη εναντίον του στο πέμπτο ξεκίνημά του. Ο Βρετανός εκμεταλλεύτηκε το τέταρτο break point του στο τέταρτο παιχνίδι του πρώτου αγώνα, στη συνέχεια, προηγούμενος με 5-2, πήρε ξανά το σερβίς παιχνίδι από τον Ούγγρο, που ήταν 92ος στον κόσμο και έτσι κέρδισε το πρώτο παιχνίδι σε 41 λεπτά. .

Στο δεύτερο σετ, το τέταρτο παιχνίδι έφερε το πρώτο μπρέικ, και πάλι ο Norrie βρήκε την ευκαιρία να ποντάρει, ο Fucsovics έχασε ακόμη και το επόμενο σερβίς του και ο Βρετανός προηγήθηκε ήδη 5:1, αλλά στη συνέχεια το αγόρι ο Ουγγαρέζος ανέκαμψε απροσδόκητα και κέρδισε τέσσερα παιχνίδια . στη σειρά, ισοφάρισε – ενώ έσωσε πέντε πόντους αγώνα – και στη συνέχεια αντιμετώπισε το shortening με ένα ακόμα παιχνίδι με αυτοπεποίθηση σερβίς. Και σε αυτό, αν και ξεκίνησε καλύτερα και προηγείτο ήδη με 3-1, μετά την αλλαγή του ημιχρόνου ο Βρετανός επικράτησε και στο τέλος χρησιμοποίησε το δεύτερο από τα δύο νέα του πόντους αγώνα -έβδομο συνολικά στο παιχνίδι- και ως εκ τούτου κέρδισε ο αγώνας σε δύο ώρες και ένα λεπτό.

Όσο για τους άλλους αγώνες της Κυριακής: Ο Fábián Marozsán, ο οποίος έπαιξε στο πρώτο τουρνουά 1000 της ζωής του και προκρίθηκε στην κύρια κλήρωση των προκριματικών, κέρδισε τον 32ο Τσέχο Jirí Lehecka σε έναν αγώνα που αναβλήθηκε από το Σάββατο – γράψαμε περισσότερα για την επιτυχία του εδώ .

Ο υπερασπιστής πρωταθλητής Novak Djokovic έπαιξε εναντίον του παγκόσμιου πρωταθλητή του 2017 Brigor Dimitrov από τη Βουλγαρία και ήταν πιο δύσκολο από το αναμενόμενο να φτάσει στην πρώτη 16άδα, αφού ο Dimitrov βελτιώθηκε στο δεύτερο σετ αφού έχασε το πρώτο σετ και ισοφάρισε, ο Σέρβος έπαιξε ακαταμάχητα στο τελικό παιχνίδι. . Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Sztefanosz Tsicipasz έπαιξε με τον Πορτογάλο Nuno Borges για να φτάσει στην πρώτη 32άδα και κέρδισε σε δύο συνεχόμενους αγώνες.

Η χαρά των Ελλήνων δεν μπορεί να είναι εντελώς ανέφελη, καθώς στο γυναικείο αγώνισμα, η 9η σερί Μαρία Σζάκκαρη έχασε σε δύο αγώνες από την πρώην δευτεραθλήτρια του Ρολάν Γκαρός, Μαρκέτα Βοντρούσοβα από την Τσεχία. Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής Ίγκα Σβιάτεκ από την Πολωνία κέρδισε τη Λεζία Κουρένκο από την Ουκρανία σε δύο εύκολους αγώνες σε χαρτί.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 1000, ΡΩΜΗ (7.705.780 €, χώμα)
ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΩΝ, ΓΥΡΟΣ 3 (για τους πρώτους 16)
Κάμερον Νόρρι (Βρετανός, 13ος)–Μάρτον Φούτσοβιτς 6:2, 7:6 (7–4)