Τένις: Μετά την Τιαφόε, ο Μεντβέντεφ προκρίθηκε και στο Indian Wells

Την Τετάρτη, η Αμερικανίδα Φράνσις Τιαφόε κέρδισε τη Βρετανίδα Cameron Norrie, 12η στην παγκόσμια κατάταξη, φτάνοντας έτσι στους ημιτελικούς του τουρνουά τένις στα σκληρά γήπεδα του Indian Wells και στο απλό γυναικών η Λευκορωσίδα Arina Szabalenka κέρδισε σε δύο σετ εναντίον η Αμερικανίδα Cori Gauff. Σε αγώνες που ξεκίνησαν αργότερα, ο Ρώσος Danyiil Medvedev και η Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη βρέθηκαν επίσης στην πρώτη τετράδα των γυναικών.

Ο Τιαφόε είναι ο πρώτος ημιτελικός στο Indian Wells (Φωτογραφία: Getty Images)

Σύμφωνα με την ώρα της Ουγγαρίας, η μάχη μεταξύ Norrie και Tiafoe, που κατατάχθηκε στη 10η και 14η θέση στην κατηγορία των ανδρών το βράδυ της Τετάρτης, διήρκεσε σχεδόν μιάμιση ώρα και έληξε με νίκη εντός έδρας σε απευθείας σετ, οπότε ο νικητής από το τρίτο παιχνίδι στο Ρίο α. πριν από λίγες εβδομάδες είχε αντίο στον προημιτελικό.

Ο 25χρονος Αμερικανός τενίστας έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του στο 3:3 στο πρώτο παιχνίδι και στη συνέχεια πήρε γρήγορα το προβάδισμα αφού έχασε μόλις ένα παιχνίδι με μπάλα. Το δεύτερο σετ ξεκίνησε επίσης από κοντά, αλλά ο Τιαφόε κατάφερε να ξεφύγει ξανά και παρόλο που ο 27χρονος Νόρι κατάφερε να κλείσει στο 5:4, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Στις γυναίκες, η Arina Szabalenka είναι η πρώτη ημιτελική. Η φετινή πρωταθλήτρια του Australian Open, η Λευκορωσίδα παίκτρια που κατετάγη δεύτερη στην παγκόσμια κατάταξη, έσπασε αμέσως την αντίπαλό της, την Αμερικανίδα Cori Gauff, έκτη στην κατάταξη WTA, στην αρχή του πρώτου σετ και επειδή δεν έκανε λάθος ως σερβίς, πήρε το προβάδισμα σε 40 λεπτά.

Το δεύτερο σετ έφερε εξαιρετικά μονόπλευρο παιχνίδι, η Szabalenka έχασε μόνο οκτώ παιχνίδια με μπάλα, έτσι μπόρεσε να πανηγυρίσει το προβάδισμά της μετά από 65 λεπτά.

Σύμφωνα με τοπική ώρα, στο πρόγραμμα των ανδρών της Τετάρτης το βράδυ, ο Ρώσος Danyiil Medvedev θριάμβευσε επί του Ισπανού Alejandro Davidovich Fokina σε δύο αγώνες, ενώ η Ελληνίδα Maria Szakkari νίκησε την Τσέχα Petra Kvitova σε τρία σετ στο γυναικείο αγώνισμα.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 1000, INDIAN WELLS (10,1 εκατομμύρια δολάρια, σκληρό γήπεδο)