Προκριματικά BL: Το παραμύθι τελείωσε, η ομάδα των Φερόε που κέρδισε τον Φράντι αποκλείεται

Η Klaksvík έχασε από τον Νορβηγό τερματοφύλακα Molde με δύο γκολ, αναφέρει η Nemzeti Sport.

Ο Klaksvík κέρδισε το πρώτο παιχνίδι στο Feröer με 2-1, έτσι οι Νορβηγοί έπρεπε να σκοράρουν τουλάχιστον ένα γκολ για να αποφύγουν τον αποκλεισμό μετά από 90 λεπτά.

Ο Μόλντε σκόραρε νωρίς, στο όγδοο λεπτό, μέσω του Βολφ Άικρεμ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Στο 17′ όμως τίποτα δεν μπορούσε να αφαιρέσει το γκολ των Νορβηγών, το οποίο πέτυχε ο Κρίστιαν Έρικσεν.

Έτσι, το συνολικό σκορ ήταν 1-1, το οποίο κράτησε σταθερά και στο δεύτερο ημίχρονο ο Klaksvík, ο οποίος είχε αποχαιρετήσει στο παρελθόν τη Ferencváros. Το σκορ παρέμεινε 1-1 και μετά από ενενήντα λεπτά. Ωστόσο, ο KÍ δεν άντεξε την παράταση: ο Martin Linnes μπήκε στο παιχνίδι στο 112ο λεπτό του αγώνα, δίνοντας στους Νορβηγούς προβάδισμα 2-0 και 3-2 συνολικά.

Στα λίγα λεπτά που απομένουν, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, ο Μόλντε μπήκε στα πλέι οφ του Champions League με συνολικό σκορ 3-2, ενώ η Κλάσκβικ μπορεί να συνεχίσει στο νοκ άουτ γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα συναντήσει τον νικητή του σερίφη. -Μονομαχία ΜΠΑΤΕ. Αν αποτύχει εκεί, θα τον ενδιαφέρει η βασική κλήρωση της Conference League.

Champions League, 3ος προκριματικός γύρος, επαναληπτικοί αγώνες
κλάδος πρωταθλήματος
Molde (Νορβηγία) – KÍ (Φερόες) 2-0 (K. Eriksen 17ος, Linnes 112ος) – μετά την παράταση ο Molde προκρίθηκε, 3-2 στο συνολικό
Arisz Limassol (Κύπρος) – Raków Czestochowa (Πολωνία) 0–1 (Tudor 49), πρόοδος: Raków, 3–1 στο συνολικό
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)–Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 3–1 (Πιερό 29., Σάμπα 45+2., Ντέιβιντ 90+3., ή Τόλιτς 85.), προκρίθηκαν: Μακάμπι, με σύνολο 5–2
Σπάρτη Πράχα (Τσεχία)–FC Köbenhavn (Δανία) 3–3 (Birmančević 80., Laci 105., Olatunji 107., ή J. Larsson 1., Claessojn 105+3., 113.) – με 11 άνδρες 2– 4, προηγμένος: Köbenhavn, 3-3 στο συνολικό, πέναλτι
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) – ΑΕΚ Αθηνών (Ελλάδα) 1–2 (Bulat 39η, ή Zuber 59η, Galanopulosz 90η) – πρώτος αγώνας της μονομαχίας
Γαλατασαράι (Τουρκία)–Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) 1–0 (Ικάρντι 24.), τ.προηγμένος: Γαλατασαράι, με σύνολο 4–0
κλάδος εκτός πρωταθλήματος
Topolyai SC (Σερβικά) – Braga (Πορτογαλικά) 1–4 (Rakonjac 40., δηλαδή Pizzi 8., Bruma 12., Á. Djaló 15., Al-Muszrati 20.), πρόοδος: Braga , 7–1- και άθροιση
Σερβέτ (Ελβετία) – Ρέιντζερς (Σκωτία) 1–1 (Κουτέζα 22ος και Ταβερνιέ 50ος), προκριμένοι: Ρέιντζερς, 3–2 στο σύνολο
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)–PSV (Ολλανδία) 1–3 (Vick 26., ή Verman 32., L. de Jong 39., Pepi 85.– από 11), πρόοδος: PSV, 7–2 με άθροισμα
Μαρσέιγ (Γαλλία)–Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 2–1 (Ομπαμεγιάνγκ 2., 45+1., ή Τζοαννίντις 90+10. – από 11) – με πέναλτι 3–5, τ.προχωρημένος: Παναθηναϊκός, στο 2-2, σουτ στην εστία.