Πού βρίσκεται ο Ραζβάν Λουτσέσκου στην Ελλάδα;

SPORT.RO

Ημερομηνία έκδοσης: Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023, 2:59 μ.μ.

Ημερομηνία ενημέρωσης: Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023, 2:58 μ.μ.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στην όγδοη φάση της κορυφαίας κατηγορίας της Ελλάδας, της Super League, στο γήπεδο «Τούμπα» της Θεσσαλονίκης. Μετά από 90 λεπτά ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην κούρσα για την πρώτη θέση.

Μετά από οκτώ αγώνες στο πρωτάθλημα, ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 17 βαθμούς. Ως αποτέλεσμα, η ομάδα προετοιμάστηκε από Ραζβάν Λουτσέσκου έχει σημειώσει πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα μέχρι στιγμής.

Στο ΠΑΟΚ – Ατρόμητος, Magomed Ozdoev άνοιξε το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα, στο 44ο λεπτό, με την πάσα του Κιρίλ Ντεσπόντοφ. Ήταν το πρώτο γκολ του Ρώσου ποδοσφαιριστή στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ίδιος παίκτης μεγάλωσε τη διαφορά και πέτυχε το «διπλό» το λεπτό μετά την επανεκκίνηση, στο 51ο λεπτό. Το ταμπλό παρέμεινε αμετάβλητο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Στον επόμενο αγώνα, ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης θα ταξιδέψει στο στάδιο Pittodrie για τον δεύτερο αγώνα της UEFA Europa Conference League την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου στις 22:00.

Καριέρα του Răzvan Lucescu

Ο προπονητής ξεκίνησε τη διαιτησία το 2004 στην FC Brașov. Αργότερα ήταν στον τεχνικό πάγκο των Ραπίντ Βουκουρεστίου, Ελ Τζάις, Πετρολούλ Πλοιέστι, Skoda Ξάνθη, Αλ Χιλάλ και ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης.

Την περίοδο 2009-2011, ο Răzvan Lucescu ήταν προπονητής της Ρουμανίας για 21 αγώνες, κατά τους οποίους σημείωσε κατά μέσο όρο 1,79 πόντους ανά αγώνα, σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία που παρέχει η εξειδικευμένη ιστοσελίδα Transfermarkt.