Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

άρθρο γραμμένο από την Digi Sport
26.01.2023, 21:42

Το παιχνίδι μεταξύ Παναθηναϊκός Και ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης έληξε ισόπαλο, σκορ 1-1, στο δεύτερο σκέλος ένα Προημιτελικοί Κυπέλλου Ελλάδας.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τη Λαμία, την ομάδα που καταλαμβάνει την προτελευταία θέση της πρώτης κατηγορίας στην Ελλάδα.

Ο ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Παιχνίδι περηφάνιας ήταν στο δεύτερο σκέλος των «τετάρτων» του Κυπέλλου Ελλάδας και σκληρές μονομαχίες έγιναν στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18′ χάρη στον Γκνέζντα Τσέριν, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα Κοτάρσκι με μακρινό σουτ.

Ο Ναρέι κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο τέρμα στο 52′, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μετά από ανάλυση VAR, λόγω οφσάιντ.

Ωστόσο, ο Ολιβέιρα αποκατέστησε την ισοπαλία στο 78ο λεπτό, από τα έντεκα μέτρα, πέναλτι που επιτεύχθηκε αφού ο Γκνέζντα Τσέριν άγγιξε την μπάλα με το χέρι στη μεγάλη περιοχή.

Στο τέλος του αγώνα, το σχήμα με προπονητή τον Ραζβάν Λουτσέσκου έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τόμας, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είχε τη δύναμη να σκοράρει ξανά και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο σέντερ Petri Viljanen είχε δύσκολο έργο στην αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ και έδειξε όχι λιγότερες από 12 κάρτες, 11 κίτρινες και μία κόκκινη.