Παγκόσμιο Κύπελλο Υδατοσφαίρισης – Στον τελικό βρίσκεται η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης

Όπως και στους προημιτελικούς απέναντι στους υπερασπιστές πρωταθλητές και πρωταθλητές Ευρώπης, τους Ολλανδούς, έτσι και οι Ούγγροι δεν έχασαν στα πέναλτι αυτή τη φορά και οι Έλληνες έκαναν δύο λάθη απέναντι στην Άλντα Μαγυάρι.

Η τελευταία φορά που η εθνική Ουγγαρίας μπόρεσε να παίξει για το χρυσό μετάλλιο στο Margitsziget ήταν το 2022, όταν έχασε από την αμερικανική ομάδα, Ολυμπιονίκες, την οποία θα συναντήσει ξανά την Παρασκευή στον αγώνα του Κατάρ.

Αποτέλεσμα:

Τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών, ημιτελικοί:
Ουγγαρία-Ελλάδα 13-11 (3-3, 3-3, 1-1, 2-2, 4-2) – στα πέντε μέτρα

Σκόρερ: Πάρκες 3, Λειμέτερ, Σιλάγκι 2-2, Βάλι, Γκάρντα 1-1 και Νίνου 4, Ε. Πλεβίρτου, Γιαννοπουλού, Κιδριώτη, Ελευτεριάντου, Μυριοκεφαλιτάκη 1-1.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στις 5 Ιανουαρίου, στα εγκαίνια της φάσης των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Αϊντχόφεν, στη συνέχεια οι Έλληνες, ασημένιες Ολυμπιονίκες, θριάμβευσαν με 14-12.

Οι Kamilla Faragó και Szonja Kuna έμειναν εκτός αποστολής των 15 παικτών της Ουγγαρίας για τον ημιτελικό της Τετάρτης, όπως και ο προημιτελικός κόντρα στους Ολλανδούς.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολλά λάθη, οι Έλληνες προηγήθηκαν από τα πέντε μέτρα, χρειάστηκαν σχεδόν τρία λεπτά για το πρώτο σουτ στην εστία της Ουγγαρίας, μετά η Ρεμπέκα Πάρκες σκόραρε από το κέντρο. Οι Ούγγροι έπαιξαν σκόρπιοι, πρώτα αντικατέστησαν ο ένας τον άλλον στην άμυνα, μετά δεν έδωσαν σημασία στην Ειρίνι Νινούρ που πέτυχε τρία γκολ σε πέντε λεπτά. Οι Ούγγροι έκλεισαν με ένα στιγμιότυπο από τον Vanda Vályi, στη συνέχεια η Dóra Leimeter πούλησε το πλεονέκτημα στο δεύτερο σετ.

Μετά τη δεύτερη πάσα – στην οποία ο Vályi έφερε την μπάλα ως συνήθως – η ουγγρική ομάδα μπόρεσε να επιτεθεί με το πλεονέκτημα του άνδρα. Το σουτ του Garda Krisztina χτύπησε στο πάνω δοκάρι, αλλά ο Parkes χτύπησε το ριμπάουντ και πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά. Μετά από αποκρούσεις του Μαγυάρ, ο Μαγιέ Τζεραλντίν ευστόχησε σε πέναλτι, αλλά ο Γκάρντα χτύπησε ξανά στο δοκάρι. Οι Έλληνες ανέτρεψαν γρήγορα την κατάσταση, πουλώντας με αυτοπεποίθηση το πλεονέκτημα των δύο. Ο Magyari αντικαταστάθηκε από τον Boglárka Neszmélyi στο γκολ, αλλά και αυτός μπήκε γρήγορα, αλλά μόνο με τη βοήθεια του VAR, και στη συνέχεια επέστρεψε ο Magyari. Λιγότερο από ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι Ούγγροι σκόραραν ξανά, η Πάρκες πέτυχε το τρίτο της γκολ μετά από υπέροχη πάσα της Νατάσα Ριμπάνσκα. Πέντε δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα, το τρίτο σουτ του Γκάρντα δεν χτύπησε στο δοκάρι, αλλά χτύπησε στην κάτω δεξιά γωνία (6-6).

Το τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με το τέταρτο γκολ του Νίνου. Μετά από αυτό, οι ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους σχεδόν χωρίς να σταματήσουν τον αγώνα. Καταστάσεις και ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν και οι διαιτητές έκριναν τις αντεπιθέσεις η μία μετά την άλλη καίγοντας την ενέργεια των παικτών. Η Dorottya Szilágyi έσπασε το ουγγρικό αδιέξοδο που κράτησε σχεδόν ένα τέταρτο, 41 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα (7-7).

Το πρώτο ουγγρικό πλεονέκτημα της τελευταίας πράξης χάθηκε, αλλά και οι Έλληνες έκαναν λάθη στην αριθμητική τους υπεροχή, δεν κατάφεραν καν να σουτάρουν. Πριν από το επόμενο φόρουμ της Ουγγαρίας, ο Attila Mihók ζήτησε χρόνο και ο Szilágyi ολοκλήρωσε τον αγώνα με το σουτ δίπλα από το αυτί του Έλληνα τερματοφύλακα στα δίχτυα. Ο αντίπαλος απάντησε αμέσως, η Nikoleta Elefteriadu σκόραρε με πλεονέκτημα άνδρα. Μπροστά ο Πάρκερς πάλεψε για ένα ακόμη πλεονέκτημα, αλλά το σουτ του Γκάρντα αποκρούστηκε, εξάλλου σταμάτησε στην επιστροφή και οι Έλληνες ζήτησαν χρόνο. Ο αντίπαλος έπαιξε καλά την κόντρα και χτύπησε στα δίχτυα από κοντά.

Οι Ούγγροι μπόρεσαν να επιτεθούν για την ισοφάριση ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Πάρκες πάλεψε επίσης για το πλεονέκτημα του άνδρα, και φυσικά ήρθε το τάιμ άουτ: η μπάλα «τρύλισε» αρκετές φορές κατά τη διάρκεια πάσας, αλλά ο Λέιτερ τελικά σούταρε στην πάνω δεξιά γωνία. . γωνία. Οι Έλληνες είχαν 18 δευτερόλεπτα, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και όπως και στον προημιτελικό κόντρα στους Ολλανδούς, οι πεντάμετροι μπόρεσαν να επέμβουν.

Ο Elefteriadu εκτόξευσε την πρώτη πεντάδα στο πάνω δοκάρι, η Rita Keszthelyi δεν έκανε λάθος. Το σουτ της Βασιλικής Πλευρίτου στην αριστερή γωνία απέκρουσε ο Μαγυάρης και ο Γκάρντα σούταρε από την ίδια πλευρά. Ο Jannopulu βομβάρδισε με αυτοπεποίθηση τα δίχτυα, όπως και ο Szilágyi. Ψύχραιμος είχε ο Ελεφτέρι Πλβερίτου, αλλά δεν έκανε λάθος και η Γκρέτα Γκουρισάτι, η οποία έκρινε έτσι το ματς.