Παγκόσμιο Κύπελλο Υδατοσφαίρισης Γυναικών – Οι Ούγγροι αντέδρασαν εναντίον των Ολλανδών

Η ομάδα του αρχηγού της εθνικής ομάδας Attila Bíró πάλεψε ήδη για μια θέση στον σούπερ τελικό την περασμένη εβδομάδα, στον γύρο του Ρότερνταμ, οπότε παίζει στην ελληνική πρωτεύουσα μόνο για καλύτερη άνοδο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και την περασμένη εβδομάδα στην Ολλανδία, στην πρώτη διοργάνωση, όταν οι γηπεδούχοι ήταν κατά ένα γκολ καλύτεροι.

Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών, προκριματικός, 2ος γύρος:
Ουγγαρία-Ολλανδία 12-11 (5-4, 3-3, 2-2, 2-2)
————————————————–
Σκόρερ ουγγρικής ομάδας: Szilágyi 4, Parkes, Rybanska 2-2, Gurisatti, Garda, Leimeter, Vályi 1-1

Οι Géraldine Mahieu, Zsuzsanna Máté και Kata Hajdú έχουν μείνει εκτός 16μελούς ομάδας της Ουγγαρίας αυτή τη φορά.

Στο τεράστιο πρώτο δεκάλεπτο με εννέα χτυπήματα, οι άμυνες των δύο ομάδων άφησαν κάτι το επιθυμητό, ​​και οι Ούγγροι την αξιοποίησαν καλύτερα, ολοκληρώνοντας την περίοδο με προβάδισμα 5-4 υπό τον Dorottya Szilágyi, ο οποίος σκόραρε τρεις φορές.

Δεν σημειώθηκε γκολ στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου και στη συνέχεια οι Ολλανδοί ισοφάρισαν μετά από κατοχή. Σε εκείνο το σημείο, οι Ούγγροι πήραν το προβάδισμα και έπεσαν δύο πόντους πίσω μετά τη βόμβα ανθρώπινου πλεονεκτήματος της Gréta Gurisatti. Μισό λεπτό πριν την ανάπαυλα, η Άλντα Μαγυάρι υπερασπίστηκε το έλλειμμα, αλλά μετά την κόντρα στον Σιλάγκι, οι Ολλανδοί είχαν την ευκαιρία να προλάβουν, κάτι που έκαναν από τα πέντε μέτρα (8-7).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, το πεντάποντο του Σιλάγκι αποκρούστηκε από τον Ολλανδό τερματοφύλακα και το «πέναλτι» έπεσε αμέσως στην αντίπερα όχθη (8-8). Μέχρι τότε η άμυνα ήταν πολύ πιο σφιχτή και σκληρή και στις δύο πλευρές, ο Γκουρισάτι σκόραρε, αλλά η ουγγρική ομάδα μπόρεσε να περιμένει τα τελευταία οκτώ λεπτά με ελάχιστο πλεονέκτημα χάρη στη βόμβα του Garda Krisztina.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με χαμένες ευκαιρίες για τους Ούγγρους, αλλά η ομάδα ήταν εξαιρετικά συγκεντρωμένη στην άμυνα. Ωστόσο, οι Ολλανδοί ισοφάρισαν με ένα ωραίο μακρινό σουτ λιγότερο από τέσσερα λεπτά πριν. Έμειναν δυόμισι λεπτά όταν η ουγγρική ομάδα προηγήθηκε, ο Attila Bíró ζήτησε χρόνο και η Dóra Leimeter πούλησε τη φιγούρα από αναγκαστική θέση. Μετά από αυτό και οι Ολλανδοί πήραν το πάνω χέρι, ο Magyari έκανε μια συγκλονιστική απόκρουση, αλλά σχεδόν αμέσως ο αντίπαλος πήρε ένα πεντάποντο και ακόμη και ο Ούγγρος κίπερ δεν μπόρεσε να βοηθήσει. Ωστόσο, η απάντηση ήρθε αμέσως, ο Vanda Vályi έκανε ένα υπέροχο σουτ στην πάνω δεξιά γωνία και η ολλανδική επίθεση τελείωσε με μια υπέροχη κόντρα. Οι Ούγγροι έκαψαν όλο τους τον επιθετικό χρόνο, δίνοντας στον αντίπαλο 15 δευτερόλεπτα για να ισοφαρίσει. Μετά από τάιμ άουτ, οι Ολλανδοί επιτίθενται με τον τερματοφύλακά τους, αλλά μια κόντρα βάζει τέλος στη μάχη.