Οι Τζόκοβιτς-Τσιτσιπάς θα είναι στον τελικό του Australian Open

Ο εννιά φορές πρωταθλητής Νόβακ Τζόκοβιτς και ο τρίτος σπόρος Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασαν στον τελικό του Australian Open την Κυριακή.

Στον πρώτο ημιτελικό της Παρασκευής, η Τσιτσιπάς νίκησε τη Ρωσίδα Κάρεν Χατσάνοφ σε τέσσερα σετ, φτάνοντας στον τελικό για πρώτη φορά στην καριέρα της στο πρώτο τουρνουά Grand Slam της χρονιάς. Στην έναρξη, ο 24χρονος Έλληνας παίκτης αναγκάστηκε σε σοβαρή μάχη από τον 18ο αντίπαλο του, αλλά ο Τσιτσιπάς κέρδισε με σιγουριά τον αγώνα. Στη συνέχεια, ο Έλληνας τενίστας είχε τον έλεγχο και κέρδισε το δεύτερο σετ, αλλά στο τρίτο έχασε το σερβίς του στο 5:5 και ο Khachanov ξανάρχισε τον αγώνα για ένα συντομευμένο ματς, αλλά αυτή τη φορά αποδείχθηκε ότι ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του. Στο τέταρτο παιχνίδι, ο Tsicipasz δεν άφησε τη νίκη να του ξεφύγει και κατάφερε να τελειώσει το σχεδόν τρεισήμισιωρο παιχνίδι.

Μετά το 2019, το 2021 και πέρυσι, ο Tsicipasz πήγε στα ημιτελικά για τέταρτη φορά στο Australian Open, αυτή είναι η πρώτη φορά που έφτασε στον τελικό.

Για το τρόπαιο, ο εννέα φορές πρωταθλητής του Αυστραλιανού Όπεν θα συναντήσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος κέρδισε τον Τόμι Πολ σε τρεις αγώνες στον δεύτερο ημιτελικό και τον νίκησε σε πέντε σετ στον τελικό του Ρολάν Γκαρός του 2021. Ο 21 φορές νικητής του Γκραν Σλαμ από Η Σερβία έκανε πολλά λάθη στο πρώτο παιχνίδι, αλλά ο Αμερικανός δεν μπόρεσε να τα εκμεταλλευτεί καθώς ο Τζόκοβιτς κέρδισε με 7:5. Στη συνέχεια, ο τέταρτος Σέρβος παίκτης κύλησε, επιτρέποντας μόνο τρία στριφώματα στον Πολ, έτσι ήταν ένα βήμα μακριά από τον Ράφαελ Ναδάλ, ο οποίος οδηγεί στην κατάταξη όλων των εποχών με 22 νίκες σε Grand Slam.

Ο Τζόκοβιτς κέρδισε την 27η συνεχόμενη νίκη του στο Australian Open, σπάζοντας το ρεκόρ του Αντρέ Αγκάσι στο τουρνουά. Επιπλέον, είναι αήττητος σε 40 αγώνες επί αυστραλιανού εδάφους, όπου ηττήθηκε για τελευταία φορά στη φάση των 16 του AO 2018.

Στο μικτό διπλό κέρδισε το δίδυμο της Βραζιλίας Ραφαέλ Μάτος και Λουίζα Στεφάνι. Το δίδυμο της Νότιας Αμερικής αντιμετώπισε τους Ινδούς Rohan Bopanna και Sania Mirza στον τελικό της Παρασκευής και κέρδισε σε ίσια σετ. Ήταν ο τελευταίος αγώνας Grand Slam για τον ειδικό του διπλού Mirza, 36 ετών, καθώς είχε ήδη ανακοινώσει ότι θα αποσυρθεί μετά το τουρνουά του Ντουμπάι τον Φεβρουάριο. Κατά τη διάρκεια της καριέρας της συγκέντρωσε 43 τέτοια τρόπαια, συμπεριλαμβανομένων έξι GS και δύο Παγκοσμίων Κυπέλλων WTA.

Ήταν μόλις 14 όταν έπαιξε για πρώτη φορά νταμπλ με την Μποπάνα. “Είναι πολύ ιδιαίτερο να παίζεις δίπλα στον Sania. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να κερδίσουμε το τρόπαιο, αλλά σας ευχαριστούμε πολύ για όσα έχετε κάνει για το ινδικό τένις! Ο Bopanna, 42, είπε μετά τον τελικό .

ατομικό ανδρών, ημιτελικοί:
Τσιτσιπάς (Έλληνας, 3ος) – Khachanov (Ρώσος, 18ος) 7:6 (7–2), 6:4, 6:7 (6–8), 6:3
Τζόκοβιτς (Σερβία, 4ος) – Πολ (Αμερικανός) 7:5, 6:1, 6:2

μικτά διπλά, τελικός:
Rafael Matos, Luisa Stefani (Βραζιλία) – Rohan Bopanna, Sania Mirza (Ινδία) 7:6 (7-2), 6:2