Ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης «κατέστρεψε» τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα και αναβίωσε τον αγώνα για τον τίτλο στην Ελλάδα

άρθρο γραμμένο από την Digi Sport
22.01.2023, 21:30

ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης κέρδισε μια τεράστια νίκη την Κυριακή στις Αθήναστο έδαφος του αντιπάλου Παναθηναϊκόςσκοράρει 3-0 (1-0), σε αγώνα της 19ης φάσης του πρωταθλήματος στην Ελλάδα.

Τα γκολ για την ομάδα με προπονητή τον Ραζβάν Λουτσέσκου σημείωσαν οι Πέρεθ – αυτογκόλ (λεπτ. 44), Ζίβκοβιτς (λεπτ. 46) και Κωνσταντελιάς (λεπτ. 52).

ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης πολύ δυνατός για τον Παναθηναϊκό

Με δεύτερη ευκαιρία ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης στο «ντέρμπι» με τον Παναθηναϊκό μέσα από το πρίσμα της κατάταξης, αλλά και το γεγονός ότι ο αγώνας έγινε στην Αθήνα.

Παρόλο που ξεκίνησε πιο αργά, η ομάδα του Răzvan Lucescu κατάφερε να χτυπήσει αργά στο ημίχρονο, κάτι που ήταν μια σταθερή τόνωση του ηθικού για το δεύτερο ημίχρονο.

Με ένα ελάχιστο πλεονέκτημα στο τραπέζι, ο Ραζβάν Λουτσέσκου κινητοποίησε με υποδειγματικό τρόπο τους παίκτες του και πήραν τέλεια το μήνυμα.

Ξεκίνησαν δυνατά, με ορμή το δεύτερο ημίχρονο και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό για τον Παναθηναϊκό: ο Άντρια Ζίβκοβιτς έκανε το 2-0 στο 46′, σε πάσα του νεαρού Γιάννη Κωνσταντελιά.

Έξι λεπτά αργότερα, ο μόλις 19 ετών Κωνσταντελιάς θα βρισκόταν στον τερματισμό και θα έβαζε το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ που θα έδινε και το τελικό σκορ.

• Ήταν το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Κωνσταντελιάς στην ελληνική Premier League. Είχε ακόμη μαζέψει τρεις ασίστ, που μάζευε και αυτή τη σεζόν του πρωταθλήματος, αλλά δεν είχε καταφέρει να προσθέσει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης κινήθηκε σε απόσταση έξι βαθμών από τον κορυφαίο Παναθηναϊκό και μπήκε και πάλι επίσημα στην κούρσα του τίτλου.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης 0-3 (Πέρεθ 44-αυτ, Ζίβκοβιτς 46, Κωνσταντελιάς 52)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι – Χουανκάρ, Πουνγκούρας, Σένκεβελντ, Πέρεθ, Γκνέζντα, Μπέρναρντ, Ιωαννίδης, Παλάσιος – Βέρμπιτς.

Μπήκαν ξανά: Cokaj, Puchacz, Sanchez, Sporar, Βαγιαννίδης.

Προπονητής: Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι – Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα – Σουάμπ, Αουγκούστο, Ναρέι, Κωνσταντελιάς, Ζίβκοβιτς – Ολιβέιρα.

Μπήκαν ξανά: Μπίσεσβαρ, Ντάντας, Κάργας, Τάισον, Τόμας.

Προπονητής: Ραζβάν Λουτσέσκου.