Ο Szoboszlai μπόρεσε να πανηγυρίσει, μια νέα λεγεώνα είχε ένα ιπτάμενο ξεκίνημα στο εξωτερικό

Πλήρεις οι Ούγγροι λεγεωνάριοι των διεθνών κυπέλλων. Αν και ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να ενδιαφέρεται για τα προκριματικά του Champions League, η ελληνική ομάδα έχασε 2-1 από την πορτογαλική Μπράγκα στον πρώτο αγώνα, αλλά ο Λάζλο Κλάινχαϊσλερ τραυματίστηκε λίγες μέρες πριν τον αγώνα και δεν θα μπορέσει να παίξει. στον δεύτερο αγώνα, όπως δεν έπαιξε και με το Volosz 3. Ούτε στον αγώνα πρωταθλήματος του Σαββάτου που κέρδισε με 0-0. Στο European Conference League, η OSK Sepsi τερμάτισε 2-2 επί της νορβηγικής ομάδας Bodö/Glimt εντός έδρας, με τον Roland Varga να μπαίνει στο παιχνίδι στο 76ο λεπτό.

Από την πλευρά της Ουγγαρίας, η Αγγλία είναι αντικείμενο ακόμη μεγαλύτερης προσοχής από ότι συνήθως. Στην Πρέμιερ Λιγκ, ο Κέρκεζ Μίλος βρέθηκε και αυτή τη φορά στην αριστερή πλευρά της άμυνας της Μπόρνμουθ απέναντι στην Τότεναμ.

Δεν ξέφυγε από την αντίληψή του ότι η ομάδα του έχασε με 1-0 εντός έδρας, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα εξουδετέρωσε έναν από τους μεγαλύτερους αστέρες των Spurs, τον Σουηδό Dejan Kulusevski που αξίζει 50 εκατ. ευρώ.

Η ομάδα του Dominik Szoboszlai, η Liverpool, έπαιξε ένα ράλι στο στάδιο της Newcastle, το οποίο στην αρχή του καλοκαιριού έμοιαζε να είναι ο πιο αξιόπιστος μνηστήρας για τον αρχηγό της εθνικής ομάδας της Ουγγαρίας. Το παιχνίδι πήρε δραματική τροπή, καθώς η Λίβερπουλ έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 28ο λεπτό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι το ξεκίνημα, έχασαν πολλές ευκαιρίες, αλλά τελικά κατάφεραν να ανατρέψουν τα πράγματα και κέρδισαν με 2-1. έπαιξε και μέσα από αυτό.

Ο Milos Kerkez έκανε το μέρος του Φωτογραφία: Twitter

Στην Αγγλική Τρίτη Κατηγορία υπάρχουν και δύο Ούγγροι, μεταξύ των οποίων τακτικό μέλος της εθνικής ομάδας είναι ο Κάλουμ Στέιλς. Ο εφεδρικός τερματοφύλακας του Stevenage ήταν ο Krisztián Hegyi στο 0-0 με την Portsmouth. Και αν είναι χαμηλότερη κατηγορία: η Πίζα κέρδισε τη Σαμπντόρια με 2-0 εκτός έδρας στη δεύτερη κατηγορία της Ιταλίας, ο Ádám Nagy μπορούσε να παρακολουθήσει τα πάντα από τον πάγκο, ενώ ο Balogh Botond έπαιξε ολόκληρο το παιχνίδι από την Πάρμα εναντίον της Cittadella, κερδίζοντας 2-0. Στη δεύτερη γραμμή του Βελγίου, ο Zalán Vancsa σημείωσε το νικητήριο γκολ πριν από δύο εβδομάδες, έδωσε ασίστ πριν από μια εβδομάδα και τώρα το κάνει ξανά, καθώς ο Lommel κέρδισε εντός έδρας την Deinze με 1-0.

Ο Zalán Vancsa παίζει σε εξαιρετική φόρμα Φωτογραφία: AFP

Στο κυπριακό πρωτάθλημα, η Ομόνοια Λευκωσίας έπαιξε 3-3 με τον Ádám Lang στον πάγκο ως φιλοξενούμενος της Καρμιώτισσας, όχι πολύ μακριά η ισραηλινή Μακάμπι Μπνέι Ράινα με τον Μαρκ Κόζτα στην ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο στάδιο Νετάνια. Στη γαλλική κορυφαία κατηγορία, η Χάβρη ταξίδεψε στη Ρεν, οι γηπεδούχοι προηγούνταν ήδη με 2-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Loïc Nego, το σκορ ήταν 2-2, ο Ούγγρος διεθνής έδωσε την καθοριστική ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του. .

Ουγγρικοί στόχοι στη Βόρεια Αμερική

Καλά νέα ήρθαν εκτός Ευρώπης για τους Ούγγρους λεγεωνάριους. Υπάρχουν δύο Ούγγροι στο επαγγελματικό πρωτάθλημα της Βόρειας Αμερικής, MLS, και οι δύο τα κατάφεραν. Η Philadelphia Union έπαιξε εκτός έδρας και ο Dániel Gazdag σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του από το σημείο του πέναλτι στο 38ο λεπτό σε μια νίκη 3-1 επί της DC United. Ο επιθετικός της εθνικής ομάδας έπαιξε όλο το ματς και πέτυχε το δέκατο γκολ του πρωταθλήματος στη σεζόν. Ο Ντάνιελ Σαλόι σκόραρε για έκτη φορά, σκοράροντας στο 3ο λεπτό της εντός έδρας νίκης 3-0 της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι επί των Σαν Χοσέ Έρθκουαικς. Ο Ούγγρος παίκτης βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο στο 77ο λεπτό.

ΓΚΟΛ ΤΩΝ DÁNIEL GAZGAG ΚΑΙ DÁNIEL SALLÓI

Ο Ádám Martin είναι στην πρώτη κατηγορία της Νότιας Κορέας, η ομάδα του Ulsan Hyunday έπαιξε 2-2 εκτός έδρας ως φιλοξενούμενος της Σεούλ, ο Ούγγρος επιθετικός στάλθηκε στον αγωνιστικό χώρο στο 59ο λεπτό από τον προπονητή του.

Στον 5ο γύρο της κορυφαίας κατηγορίας της Σλοβακίας, η Dunaszerdahely έχασε 2-1 εντός έδρας από την Besztercebánya, σε αυτόν τον αγώνα η DAC αποχαιρέτησε τον πρώην αρχηγό της ομάδας της, Zsolt Kalmár, ο οποίος υπέγραψε συμβόλαιο με τη Fehérvár αυτό το καλοκαίρι. Ο Ούγγρος διεθνής Bolla Bendegúz πέρασε τις δύο τελευταίες σεζόν ως δανεικός στους Swiss Grasshoppers και μετά επέστρεψε στη Wolverhampton, αλλά ο Matt Doherty και ο Nelson Semedo είναι μπροστά του στον ρόλο του εκεί, οπότε ήταν άτυχος. Ο Bolla δεν έχει ακόμη ομάδα, επομένως είναι απίθανο να κληθεί από τον Marco Rossi εναντίον της Σερβίας και της Τσεχίας. Θα φύγει λοιπόν από την Αγγλία και όλα δείχνουν ότι θα ενταχθεί 17 φορές πρωταθλητής Ελβετίας και νικητής της φάσης των ομίλων του Europa League. Σερβέτ. Ο σύλλογος που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο της περασμένης σεζόν απέκτησε τον Ούγγρο αμυντικό ως δανεικό, αλλά με οψιόν αγοράς, ώστε να μπορέσει να τον αγοράσει μόνιμα το επόμενο καλοκαίρι.

Φωτογραφία εξωφύλλου: Ο Dominik Szoboszlai είχε άλλο ένα νικηφόρο παιχνίδι στο Liverpool (Φωτογραφία: AFP/Lindsey Parnaby)