Ο Ádám Hanga βρίσκεται και πάλι στα πρόθυρα μιας ιστορικής νίκης στην Ευρωλίγκα

Στους προημιτελικούς, η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία βελτιώθηκε από 0-2 επί της Σερβικής Παρτιζάν σε 3-2 σε ένα ιστορικό επίτευγμα, αντιμετώπισε τη μεγάλη αντίπαλο Μπαρτσελόνα – την πρώην ομάδα του Ádám Hanga – στα ημιτελικά. Η πρωτεύουσα, η οποία σημείωσε ρεκόρ με τα δέκα χρυσά της EL, ξεκίνησε με 10-3, αλλά στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι πιο πρόσφατοι χάλκινοι Ολυμπιονίκες, οι Καταλανοί, ήταν ήδη στο προβάδισμα και πήγαν να σπάσουν με 42- 36 πλεονέκτημα. Κατά τη διάρκεια της περσινής ασημένιας Ρεάλ, ο 34χρονος Ούγγρος κλασικός μπήκε στο πελοτόν στην αρχική πεντάδα.

Ο Ádám Hanga στον προηγούμενο αγώνα με την Παρτιζάν Φωτογραφία: AFP/Andrej Isakovic

Στο 24ο λεπτό, το πρώτο προσωπικό φάουλ του Χάνγκα, μετά από καυγά που προβλήθηκε σε βίντεο, μετατράπηκε αμέσως σε τεχνικό σφάλμα, αλλά ήταν θετικό για την ομάδα του ότι ανέκτησε το πλεονέκτημα με 49-47. Το τελευταίο μέρος του αγώνα έφερε έναν εξαιρετικά έντονο αγώνα και πολλά άσχημα χτυπήματα και στο τέλος η Ρεάλ, που αμύνθηκε και τιμωρούσε καλύτερα στο ξεκίνημα, τα πήγε καλύτερα στην τεταμένη ατμόσφαιρα του πάρε-δώσε. Ο Χάνγκα είχε έξι ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 19½ λεπτά.

Ο Ούγγρος μπασκετμπολίστας, ο οποίος αγωνίζεται στην Ισπανία από το 2011, βρίσκεται στο τέταρτο Final Four του συνολικά, και τρίτο στη σειρά, και μέχρι στιγμής έχει δύο ασημένια μετάλλια στην πιο διάσημη σειρά της Ευρώπης. Πέρυσι τερμάτισε δεύτερος με τη Ρεάλ και στον τρέχοντα τελικό αντίπαλός του θα είναι ο Ολυμπιακός, τέταρτος το 2022, που κέρδισε τη Μονακό, κυρίως χάρη στη νίκη με 27-2 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ádám Hanga είναι φιναλίστ για τρίτη συνεχόμενη φορά

Ο Ádám Hanga θα μπορούσε να είναι ο πρώτος Ούγγρος μπασκετμπολίστας που κέρδισε την Euroleague. Ο Dávid Kornél, ο οποίος έπαιξε επίσης στο NBA, κέρδισε επίσης ένα ασημένιο μετάλλιο με την Ισπανίδα Vitoria το 2004 και ο Hanga έχει επίσης δύο ασημένια μετάλλια στο πιο διάσημο κύπελλο.

Ο Χάνγκα αναγνώρισε την επιτυχία κόντρα στην Μπάρτσα με την ακόλουθη ανάρτηση στο Facebook:

Euroleague, Final Four, Ημιτελικός:
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) – Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 78-66 (18-18, 28-24, 22-13, 20-11)
Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Μονακό (Γαλλία) 76-62 (14-20, 15-21, 27-2, 20-19)