Ο 44ος ημιτελικός του Γκραν Σλαμ του Τζόκοβιτς αποκλείει τον Ρουμπλιόφ

Ο Αμερικανός Τόμι Πολ, που κατατάσσεται 35ος στην παγκόσμια κατάταξη, έφτασε στους ημιτελικούς του απλού ανδρών στο Australian Open: κέρδισε τον συμπατριώτη του Μπεν Σέλτον σε τέσσερα σετ στους προημιτελικούς. Η μεγάλη μάχη μεταξύ του Σέρβου Νόβακ Τζόκοβιτς και του Ρώσου Αντρέι Ρούμπλεφ χάθηκε καθώς ο πρώην νούμερο ένα στον κόσμο, εννέα φορές νικητής του ΑΟ, κέρδισε πολύ εύκολα με 6:1, 6:2, 6:4, φτάνοντας έτσι στους ημιτελικούς του Grand. Τουρνουά σλαμ σαράντα τέσσερις φορές στην καριέρα του. .

Ο Tommy Paul είναι ημιτελικός στο Australian Open με τη νίκη του επί του Ben Shelton (Φωτογραφία: Getty Images)

Οι δύο Αμερικανοί ήταν σχετικά τυχεροί, αφού Τόμι ΠολΣτα τέσσερα παιχνίδια του μέχρι στιγμής, έχει μόνο ένα highlight, τον 30ο στην κατάταξη Ισπανό Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς έπεσε, ενώ η 20χρονη κατέλαβε την 89η θέση στον κόσμο Μπεν Σέλτον δεν συνάντησε κορυφαίο ανταγωνιστή.

Οι δύο Αμερικανοί είχαν ένα έντονο πρώτο ματς και στο τέλος, χωρίς ανάπαυλα, ο Paul πήρε το πλεονέκτημα σετ 7:6 (8–6) μετά τη διακοπή του αγώνα.

Στο δεύτερο σετ, ο λιγότερο ρουτίνας Shelton έχασε μία φορά το σερβίς του, έκανε εννέα περισσότερα λάθη χωρίς αναγκασμό από τον αντίπαλό του και έχασε τον αγώνα με 6-3.

Στο τρίτο, ωστόσο, μπόρεσε να κερδίσει πολλά παιχνίδια τόσο ως παραλήπτης όσο και ως διακομιστής και γύρισε από το μειονέκτημα του break με το σκορ στο 7:5.

Το τέταρτο σετ, από την άλλη, ξεκίνησε αμέσως με το break του Paul, και παρόλο που ο Shelton πέτυχε επτά (!) άσους σε αυτό το σημείο, ο Paul έκανε λιγότερη ζημιά και τελικά κέρδισε με 7:6 (8–6), 6:3, 5. :7 σε ένα παιχνίδι διάρκειας τριών ωρών και οκτώ λεπτών. , στις 6:4.

Νίκη με νοκ-άουτ Νόβακ Τζόκοβιτς επί του Αντρέι Ρούμπλεφ (Φωτογραφία: Getty Images)

Η τέταρτη θέση και εννέα φορές νικητής του Australian Open ανυπομονούσε για μια μεγάλη μάχη νοβακ τζοκοβιτς και κατετάγη πέμπτος Αντρέι Ρούμπλεφ μεταξύ, αλλά αυτός ο αγώνας χάθηκε, γιατί ο Σέρβος ξεπέρασε τον Ρώσο στον πρώτο αγώνα.

Ο Τζόκοβιτς κέρδισε το σετ με 6:1 χτυπώντας πέντε άσσους, κερδίζοντας τέσσερα γκέιμ στο σερβίς και δύο στον δέκτη, ενώ ο Ρούμπλεφ δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε ένα γκέιμ ως δέκτης.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ, καθώς ο πρώην παγκόσμιος αρ. Μετά το 2:2, ο Τζόκοβιτς έκανε δύο μπρέικ και ο Ρούμπλιοφ επίσης δεν μπόρεσε να κερδίσει παιχνίδι σε αυτό το στάδιο, ο Σέρβος βρισκόταν ένα παιχνίδι μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά με τη μερική επιτυχία με 6:2.

Ούτε το τρίτο σετ έφερε δραστικές αλλαγές, ο Σέρβος ξεκίνησε αμέσως με μπρέικ και συνέχισε να παίζει ακαταμάχητα. Ο Ρώσος το έκανε πιο δύσκολο σε αυτό το παιχνίδι από ό,τι στα δύο πρώτα, αλλά ο Τζόκοβιτς κέρδισε με 6:1, 6:2, 6:4.

Με αυτή την επιτυχία, ο 21 φορές νικητής του GS έφτασε στα τέσσερα κορυφαία τουρνουά Grand Slam για 44η φορά.

Στον ημιτελικό, ο Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον Τόμι Πολ, ενώ στο άλλο σκέλος ο τρίτος Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει την Κάρεν Χατσάνοφ για μια θέση στον τελικό.

AUSTRALIAN OPEN, ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ (76,5 εκατομμύρια δολάρια, σκληρό γήπεδο)
ΕΡΓΕΝΗΣ
ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΕΤΑΡΤΟ

Πολ (ΗΠΑ) – Σέλτον (ΗΠΑ) 7:6 (8–6), 6:3, 5:7, 6:4
Τζόκοβιτς (Σέρβος, 4ος) – Ρουμπλιόφ (Ρώσος, 5ος) 6:1, 6:2, 6:4

ΕΠΑΙΞΑΝ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ
Tsipasz (Ελληνική, 3η) – Lehecka (Τσεχία) 6:3, 7:6 (7–2), 6:4
Khachanov (Ρώσος, 18ος) – Korda (Αμερικανός, 29ος) 7:6, 6:3, 3:0 Ο Korda αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού