Μ.Λ.: Ο Falco απέτυχε στην Ελλάδα

Ο Φάλκο, ο ισχύων πρωταθλητής Ουγγαρίας, κέρδισε τα τρία πρώτα του πρωταθλήματα με μια εύκολη νίκη, στη συνέχεια έπαιξε έναν σκληρό αγώνα Champions League εναντίον της Ουνικάχα Μάλαγα την περασμένη Τετάρτη – οι φιλοξενούμενοι Ισπανοί κέρδισαν με 87-78. Στη συνέχεια, το Σάββατο, η Szeged έχασε με 79-80. Το Περιστέρι – το περσινό ασημένιο μετάλλιο του Κυπέλλου Ελλάδος – έχασε με 68-96 στον πρώτο γύρο του BL ως φιλοξενούμενο στο γαλλικό Le Mans. Επιπλέον, παραμένει αήττητος τη φετινή σεζόν, έχοντας χάσει και τα τρία φετινά του πρωταθλήματα.

Peristeri bwin – Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 87-70 (23-16, 22-18, 17-15, 25-21)

Περίστερ, Basketball Champions League, με επικεφαλής τους: Ζουράποβιτς (Βόσνιος), Μπαλντίνι (Ιταλός), Πέσιτς (Σέρβος).

Περιστέρι: Ragland 18/9, Williams 4, Poulianitis -, Chougkaz 10/6, Thompson 6. Αλλαγές: Hands 20/9, Renfro 8, Dangubic 6/6, Kaselakis 9, Mitrou-Long 6/3, Zougris -. Προπονητής: Βασίλης Σπανούλης.

Falco: Pot 5/3, Tanoh Dez 2, Benke 2, Tiby 16/12, Keller 13/6. Αντικατάσταση: Perl 14/6, Pongó -, Jordano 11/9, Krivacsevics 2, Barac 5, Kovács B. -. Προπονητής: Milos Konakov.

Ανάπτυξη αποτελεσμάτων. 3ο λεπτό: 0-5. 7ο λεπτό: 11-12. 12ο λεπτό: 28-16. 15ο λεπτό: 34-21. 17ο λεπτό: 36-28. 20ο λεπτό: 45-34. 23ο λεπτό: 47-43. 26ο λεπτό: 52-46. 30ο λεπτό: 62-49. 33ο λεπτό: 71-59. 37ο λεπτό: 75-66. 39ο λεπτό: 81-68.

Υπογραμμίστηκε:

Ο Φάλκο ξεκίνησε με 5-0 – και είχε την ευκαιρία να αυξήσει περαιτέρω το πλεονέκτημά του, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία. Το Περιστέρι έσπασε το αδιέξοδο με πέναλτι, βρίσκοντας για πρώτη φορά την μπάλα στο 3ο λεπτό. Όμως από το 4ο λεπτό οι Έλληνες προηγήθηκαν: 7-5. Ο οικοδεσπότης υπαγόρευσε δυνατό ρυθμό και έπαιξε σκληρά. Το αποτέλεσμα ήταν κοντά, οι ομάδες πήραν εναλλάξ προηγήσεις (3ο λεπτό: 11-12). Ωστόσο, οι Έλληνες, πιο ακριβείς στην επίθεση και καλύτερα εκτοξευμένοι, κέρδισαν το ματς με έξι πόντους διαφορά. Επιπλέον, ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με 5-0, οι γηπεδούχοι πέρασαν τους 10 πόντους (812ο λεπτό: 28-16) – ο κύριος Konakov έπρεπε να ζητήσει χρόνο.

Ο Perl προσπάθησε να οδηγήσει την ομάδα του, αλλά τον φρόντισαν καλά. Όμως με 5-0 -συμπεριλαμβανομένου του δεύτερου τριπλού του Κέλερ- ο Φάλκο επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο. Φυσικά και το Περιστέρι πήρε χρόνο. Και ανέκτησε τον έλεγχο: ο Φάλκο πούλησε πολλά μπαλόνια. Έπαιξε πιο γρήγορα, φαινόταν πιο ήρεμος, ήταν πιο έκπληκτος, σχεδόν όλες οι επιθέσεις του τελείωσαν από τον γηπεδούχο με έναν πόντο. Και ένιωσε την ευκαιρία, προσπάθησε να την αρπάξει (15ο λεπτό: 34-21). Άλλο ένα τάιμ άουτ στο Szombathely βοήθησε, ο Falco πήγε κάτω από τους 10 πόντους (17ο λεπτό: 36-28). Αλλά μόνο για λίγο. Τελικά, ο πίνακας έδειξε πλεονέκτημα έδρας 11 πόντων στην ανάπαυλα (20ο λεπτό: 45-34).

Μετά το γύρισμα, το τρίποντο του Τζορντάνο έδωσε ώθηση στον Φάλκο, στη συνέχεια σκόραρε και ο Περλ από απόσταση. Εξάλλου, μετά το δεύτερο τρίποντο του Τζορντάνο, το Περιστέρι ζήτησε χρόνο (23ο λεπτό: 47-43). Η ομάδα του Szombathely πάλεψε τιμητικά, αλλά όταν πλησίαζε στον αντίπαλό της, το Περιστέρι σκόραρε πάντα. Το παιχνίδι γύριζε, οι ομάδες γύριζαν (26ο λεπτό. 52-46). Στο μεταξύ, ο Tiby άρπαξε τη γραμμή και άρχισε να ψεκάζεται. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απέκρουσαν τις επιθέσεις και στο τέλος του δεκαλέπτου αύξησαν περαιτέρω το προβάδισμά τους σε περισσότερους από 10 πόντους (30ο λεπτό: 62-49). Ωστόσο, από την εικόνα του αγώνα, ο Falca είχε περισσότερα σε αυτό το τέταρτο – αλλά οι παίκτες του Szombathely έχασαν καθαρές ευκαιρίες.

Στη συνέχεια, η μπάλα έμπαινε εναλλάξ στο ρινγκ – αλλά το πλεονέκτημα έδρας δεν απειλήθηκε (33ο λεπτό: 71-59). Ο χρόνος τελείωνε και ο Φάλκο δεν μπορούσε πραγματικά να συγκρατηθεί (37ο λεπτό: 75-66) – αν και έβαλαν σε τάξη την άμυνά τους, δεν βελτίωσαν την επίθεση τους. Δεν υπήρχε άλλος ενθουσιασμός για το ξεκίνημα (39ο λεπτό: 81-68). Τελικά, ο Φάλκο κέρδισε με 17 πόντους – η μεγαλύτερη διαφορά σημειώθηκε στο τέλος του αγώνα.