Η υπεράσπιση του τίτλου! Πρωταθλητής η FTC-Telekom Waterpolo!

Η ανδρική μας ομάδα πόλο κατέκτησε τον Ουγγρικό τίτλο για 25η φορά αφού κέρδισε την OSC με 8-6.

Ακριβώς ένα χρόνο από την ημέρα, στις 18 Μαΐου 2022, η FTC μπόρεσε επίσης να γιορτάσει τον τίτλο του πρωταθλητή στο κολυμβητήριο Imre Nyéki, όπου η ομάδα Zsolt Varga κέρδισε με αυτοπεποίθηση 15-7 εναντίον της ‘CSO. Στη συνέχεια φτάσαμε στο δεύτερο παιχνίδι του τελικού παίζοντας με τεράστιο πλεονέκτημα στο Komjádi και νικώντας τον αντίπαλό μας με 18-9. Αυτή τη φορά, όμως, «μόνο» ο Λούκα Νταμόντε σκόραρε την τελευταία στιγμή για να τελειώσει το πρώτο παιχνίδι της μονομαχίας μετά το 9-8, και αυτό υποσχόταν μια πολύ κλειστή μάχη στον δρόμο προς τον Κόντορο.

Ένα γεμάτο σπίτι υποδέχτηκε τις ομάδες και οι μισές κερκίδες κολυμπούσαν στα πρασινόλευκα. Όπως και στη σύγκρουση της Τρίτης, το μάθημα δόθηκε στις ομάδες να σπάσουν η μία τις άμυνες της άλλης. Μετά από μόλις τρία λεπτά, ο Vendel Vigvári πυροβόλησε και μόνο επειδή η μπάλα με κεφαλιά στη μέση πέρασε τη γραμμή του τέρματος, η ομάδα του Fradi – που είδε καθαρά το γκολ – δεν ξέσπασε σε τεράστιο βρυχηθμό. Ο τελικός συνεχίστηκε με τον Φράντι να προηγείται και ο Βόγκελ Σόμα φώναξε στους συμπαίκτες του που κάθονταν στον πάγκο κατά την πρώτη του απόκρουση, παρακινώντας και αυτούς και οι οπαδοί μας ήδη φώναζαν το όνομα του εξαιρετικού τερματοφύλακα μας. Χάρη σε αυτό συνέχισε την εξαιρετική του φόρμα και δεν υπήρχε μπάλα που να μην έπιασε, αφήνοντας τους γηπεδούχους χαμένους.

Αντίθετα, ο Dániel Angyal σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα Újbuda στο power play μετά από 12 λεπτά, αλλά ο Gergő Fekete εμφανίστηκε στην άλλη πλευρά και δέχθηκε τη μπάλα, την οποία τελείωσε στα δίχτυα (1-2). Ωστόσο, ακόμα δεν έχουμε βρει το αντίδοτο για τον μοναδικό επικίνδυνο λευκοσκεπή μέχρι στιγμής, οπότε ο Angyal ισοφάρισε για δεύτερη φορά. Ο Ádám Nagy βρέθηκε αρκετές φορές στους εφιάλτες των παικτών του OSC τον τελευταίο καιρό και ο παίκτης μας το απέδειξε σωστά πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ στην κεφαλιά του Kristóf Lévai (2-3).

Ο Αργυρόπουλος-Κανακάκης πέτυχε 3 γκολ

Η έναρξη του τρίτου σετ πήγε καλά από πολλές απόψεις. Ο Erik Csacsovszky αποβλήθηκε οριστικά ως αλλαγή, έτσι οι ευκαιρίες του Dániel Varga μειώθηκαν πολύ και πήραμε και ένα πέναλτι, το οποίο μετέτρεψαν με μεγάλη αυτοπεποίθηση οι Argiropulosz-Kanakakisz, αφήνοντάς μας δύο γκολ μπροστά από τους αντιπάλους μας (2-4). Ο αντίπαλός μας εγκατέλειψε τα εξωτερικά σουτ, καθώς κολλούσε συνεχώς, είτε στα μπλοκ είτε τον σταμάτησε ο Βόγκελ, οπότε προσπάθησε να παίξει την άμυνά μας, κάτι που δυστυχώς λειτούργησε, αλλά οι Αργυρόπουλος-Κανακάκης φρόντισαν να έχουμε ξανά πλεονέκτημα 2 ( 3 -5). Επίσης, με 1 λεπτό να απομένει, ο Szilárd Jansik κατάφερε να διώξει την μπάλα μακριά από το δοκάρι και είχαμε ήδη τρία πλεονεκτήματα στον τελικό του Πρωταθλήματος. Το πιο πράσινο μέρος της πισίνας ήταν ήδη εκστατικό.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα διπλό CSO πέντε γιάρδων – ο Manhercz αστόχησε, σούταρε το δοκάρι και στη συνέχεια ο Vince Vigvári εκτέλεσε το δεύτερο πέναλτι στην επάνω αριστερή γωνία. Δεν μπορέσαμε να ολοκληρώσουμε την αντεπίθεσή μας με σουτ, αλλά ο Dénes Varga βελτιώθηκε με μια αντεπίθεση πίσω από την πλάτη. Στο τέλος της νέας μας δράσης, ο Toni Német κέρδισε πέντε, οι Argiropulosz-Kanakakis δεν έδειξαν έλεος ούτε αυτή τη φορά (4-7). Ο Έλληνας ήρωάς μας είχε ήδη πετύχει τρία γκολ μέχρι τότε. Ο Σολομών διεύρυνε το χάσμα μετά από αυτό. Η τεράστια απόκρουση του Vogel Soma με το δοκάρι ηρέμησε την ομάδα με 3 και μισό λεπτά να απομένουν, και από την άλλη πλευρά πήραμε επίσης ένα πεντάρι – εν τω μεταξύ η OSC έχασε τον Manhercz με το επιτελείο κόκκινο και τον Zoltán Kósz. Τιμωρείται ο Γκέργκου Φεκέτε (5-8). Ο Φόγκελ Σόμα στο τέρμα πρόσθεσε μια τρομερή αλλά ακούσια απόκρουση στο τέρμα, η οποία απέκρουσε ένα σουτ με κεφαλιά και στη συνέχεια έπιασε μια πεντάδα. Ο τερματοφύλακάς μας αμύνθηκε πολύ καλά και στο δεύτερο παιχνίδι του τελικού. Ο Márton Tóth εξακολουθούσε να κάνει τη διαφορά καθώς πλησίαζε η τελευταία στιγμή, αλλά η νίκη και ο τίτλος του πρωταθλήματος δεν ήταν πλέον σε πραγματικό κίνδυνο. Μετά την αποβολή του Argiropulosz, η απόκρουση του Vogel Soma τελείωσε το ματς.

Έτσι, οι πρασινόλευκοι έμειναν αήττητοι στο 11ο συνεχόμενο παιχνίδι τους κόντρα στην OSC, πράγμα που σημαίνει ότι αν και ήταν πολύ κοντά σε αρκετές περιπτώσεις, γενικά μπορούμε να πούμε ότι ο μεγαλύτερος αντίπαλος μας δεν μπορούσε να μας κερδίσει για δύο χρόνια. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν πλέον 8-6, και με αυτό κερδίσαμε και το δεύτερο παιχνίδι της τελικής μονομαχίας.

Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ 2023 ΕΙΝΑΙ FTC!!!

Η ιστορία της ανδρικής μας ομάδας υδατοσφαίρισης μπορεί να γιορτάσει τον 25ο τίτλο του πρωταθλήματος, και με αυτό, απέχει μόνο μία επιτυχία από την Újpest, η οποία οδηγεί στην κατάταξη όλων των εποχών. Εξάλλου, η ομάδα του Ζολτ Βάργκα κατέκτησε το νταμπλ για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν, δηλαδή κατέκτησε και το Κύπελλο Ουγγαρίας και το πρωτάθλημα σε μία σεζόν.

Ζολτ Βάργκα, ο νικητής στρατηγός

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ!

ΟΜΑΔΑ FTC-TELEKOM WATERPOLO CHAMPIONSHIP:

Παίκτες: Luca Damonte, Gergő Fekete, Szilárd Jansik, Danyil Merkulov, Erik Molnár, Ádám Nagy, Toni Német, Zoltán Pohl, Sztilianosz Argiropulosz-Kanakakisz, Dániel Szakonyi, Nemanja Viktorencedovics, Vendám Nagy, Vigv Ari, Soma Vogel

Αναπληρωματικοί παίκτες που έπαιξαν σε ενήλικες OB I: Pal Ferenc Balla, Bence Haverkampf, Csongor Lugosi, Viktor Bátor Paján, Bendegúz Sipos, Benedek Szőke, Dániel Vince Varga, Márton Zeman

Ο επικεφαλής προπονητής: Ζολτ Βάργκα, δεύτερος προπονητής: Balazs Nyeki, αρχηγός ομάδας, διευθυντής: Στρατιώτης Νόρμπερτ

Πρωταθλήτρια ομάδα!

E.ON WATER BALLON FOR MEN OB I

Τελικός, 2ος αγώνας

GENESYS OSC-ÚJBUDA–FTC-TELEKOM WATERPOLO 6-8 (0-1, 2-2, 1-3, 3-2)

Σκόρερ ο Φράντι: Argiropulosz-Kanakakisz 3, Fekete 2, Vigvári Ve., Jansik, Nagy Á. 1-1