Η Ρεάλ κέρδισε εύκολα, οι δύο Σέρβοι κολοσσοί διέπρεψαν

Η Φενερμπαχτσέ έχασε για τρίτη συνεχόμενη φορά στην ανδρική Ευρωλίγκα – συντρίφτηκε από την Παρτιζάν Βελιγράδι το βράδυ της Πέμπτης και πολύ περισσότερο στην Κωνσταντινούπολη – οπότε αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την πρώτη θέση στον πίνακα. Ο άλλος σερβικός σύλλογος, η Crvena zvezda, κέρδισε επίσης μεγάλο εκτός έδρας τρικ: νίκησε τον Ολυμπιακό. Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπασκόνια, που βρίσκονται σε σερί πέντε νικών, ολοκλήρωσαν τον 15ο γύρο με συνεχόμενη νίκη, ενώ η Μακάμπι Τελ-Αβίβ εξασφάλισε τη νίκη στο Βερολίνο με ένα συντριπτικό τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ματίας Λέσορτ (Παρτιζάν) ανακτά τη μπάλα ανάμεσα σε δύο παίκτες της Φενερμπαχτσέ (Φωτογραφία: AFP)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ–ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ 72–73

Η Φενέρμπαχτσε έχασε δύο φορές την προηγούμενη εβδομάδα, θα έπρεπε πραγματικά να είχε κερδίσει για να διατηρήσει την πρώτη της θέση, αλλά δεν τα κατάφερε ακόμη και με την επιστροφή του Scottie Wilbekin από τον τραυματισμό και πέτυχε τέσσερις τρίποντα για να φτάσει τους 14 βαθμούς. Αν και η ομάδα του Dimitrios Itudisz ηγήθηκε τον περισσότερο καιρό, ο Έλληνας προπονητής νικήθηκε από τον πρώην μέντορά του στην Αθήνα, Zseljko Obradovics. Ο Aleksa Avramovic σκόραρε το πέναλτι που έκρινε το τεταμένο παιχνίδι, και παρόλο που ο συμπαίκτης του Joannisz Papapetru έχασε δύο πέναλτι στο τέλος, η κατοχή της μπάλας με αποτέλεσμα ελεύθερες βολές ήταν καθοριστική για τη διατήρηση του ελάχιστου πλεονεκτήματος. Στις τάξεις του Βελιγραδίου, ο Kevin Punter (12) και ο Mathias Lessort (12) πέτυχαν τους περισσότερους πόντους, χάρη σε αυτούς κυρίως ο μαέστρος Ομπράντοβιτς, επιστρέφοντας στη σκηνή των προηγούμενων επιτυχιών του – που κέρδισε την Ευρωλίγκα το 2017 με τη Φενέρ ​​- μπόρεσε να απολαύσει τη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΝΟΖ–ΖΒΕΖΝΤΑ ΚΡΒΕΝΑ 86–90

Και οι δύο ομάδες τελείωσαν τον προηγούμενο γύρο με μια οδυνηρή ήττα, και οι δύο ήθελαν να βελτιωθούν, κάτι που οδήγησε σε μια εξαιρετικά έντονη μάχη. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσαν να χτίσουν προβάδισμα πάνω από δέκα πόντους, και ο CZ μάλιστα άφησε το σκορ νωρίς στο τρίτο σετ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ognjen Dobrics έκανε την ομάδα του Βελιγραδίου να πετάξει – πέτυχε τους 12 πόντους του! – και στην τελευταία αγωνιστική, ο κορυφαίος Λούκα Βιλντόζα (22 πόντοι) έβαλε εν ψυχρώ τις βολές στο τέρμα, ενώ στο 84-86 πήρε ένα πολύ σημαντικό αμυντικό ριμπάουντ μετά το χαμένο χατ-τρικ του Κόστας Σζλούκας.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΑΣΒΕΛ 92-73

Οι Rudy Fernández και Gabriel Deck επέστρεψαν τραυματισμένοι από τη Μαδρίτη, ενώ ο Ádám Hanga δεν είναι ακόμα. Η ASVEL ήρθε στη Μαδρίτη με τρεις νίκες, αλλά δεν είχε πολλές ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι το τέλος και κέρδισαν. Ο Vincent Poirier σημείωσε 19 πόντους εναντίον των συμπατριωτών του – 14 στο τελευταίο τέταρτο -, ο Dzanan Musa τερμάτισε με 15, οι Sergio Llull και Gabriel Deck τερμάτισαν με 10 ο καθένας και η Amine Noua σημείωσε τους περισσότερους πόντους (17).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟ–ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 70–83

Οι Βερολινέζοι κρατούσαν τον έλεγχο για αρκετή ώρα, αλλά στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν προηγήθηκαν με 65-63, μπλοκαρίστηκαν: δεν σκόραραν ούτε έναν πόντο για περισσότερα από οκτώ λεπτά (!), με αποτέλεσμα η Μακάμπι να 18. επίσης – το τέλος δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά: στη σειρά Alba έχασαν και τον 12ο αγώνα τους στην Ευρωλίγκα… Jarell Martin 21, Jalen Adams 17, Lorenzo Brown 15 πόντοι συνέβαλαν στη Μακάμπι , η οποία έχασε ακόμα ως φιλοξενούμενος στην αρχή του τη σεζόν, σημειώνοντας τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ-ΜΠΟΛΟΝΙΑ 90-79

Μετά από δύο εξαιρετικές νίκες στην Κωνσταντινούπολη, οι Βάσκοι υποδέχθηκαν με εξαιρετική διάθεση τη Μπολόνια, προηγήθηκαν μέχρι το τέλος εκτός από τα πρώτα λεπτά και με σιγουριά κέρδισαν τη δέκατη νίκη – την πέμπτη σερί. Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς χειρίστηκε το τριπλό κανόνι τις περισσότερες φορές, σκοράροντας πέντε τρίποντα, ο Πιέρια Χένρι μοίρασε 13 ασίστ. Ο Τόκο Σενγκέλιγια επέστρεψε στη σκηνή των προηγούμενων επιτυχιών του για την Μπολόνια για πρώτη φορά, ο Γεωργιανός πάουερ φόργουορντ τερμάτισε με 15 πόντους.

Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου
Αναντολού Εφές Κωνσταντινούπολης (Τουρκία) – Παναθηναϊκός (Ελλάδα)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) – Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
Emporio Armani Milan (Ιταλία)–Μονακό (Γαλλία)
Βαλένθια Μπάσκετ (Ισπανία) – Μπαρτσελόνα (Ισπανία)