Η ανδρική ομάδα υδατοσφαίρισης της Ουγγαρίας κέρδισε με πέντε βαθμούς τους Ιταλούς, καθώς νικητές των ομίλων βρίσκονται στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η ουγγρική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών κέρδισε τους Ιταλούς με 10-5 στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Ανδρών στην Κροατία με ένα γκολ της τελευταίας στιγμής και η διαφορά των πέντε τερμάτων επέτρεψε στην ομάδα του Ζολτ Βάργκα να προκριθεί στα προημιτελικά του την πρώτη θέση. .

Περίληψη

Ουγγαρία-Ιταλία 10-5

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών, Όμιλος Β (Ζάγκρεμπ), 3ος γύρος
Ουγγαρία-Ιταλία 10-5 (0-1, 3-0, 4-3, 3-1)
Ούγγροι σκόρερ: Fekete 3, Vigvari Vi. 2, Burián, Nagy Á., Kovács P., Hárai, Tátrai 1-1

Κριτική του Zsolt Varga

Είμαι απίστευτα περήφανος για την ομάδα

Η επιτυχία της Ουγγαρίας σημαίνει ότι τρεις εθνικές ομάδες στον Β' όμιλο, εκτός από τη δική μας, η ιταλική και η ελληνική ομάδα, τερμάτισαν επίσης με έξι βαθμούς η κάθε μία. Ωστόσο, καθώς πρόκειται για έναν αγώνα πλέι οφ τριών μεταξύ των αναφερόμενων χωρών, ο μίνι πίνακας θα εξετάσει πρώτα ποια ομάδα είναι καλύτερη και, στη συνέχεια, η δεύτερη και η τρίτη θέση έχουν ήδη καθοριστεί από τα αποτελέσματα των δύο ομάδων που συμμετέχουν μεταξύ τους. και σε αυτή τη βάση, η Ουγγαρία τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου.

Η ουγγρική ομάδα, παγκόσμια πρωταθλήτρια και άρα με ολυμπιακή ποσόστωση, μετρά κυρίως νεαρά ταλέντα στην ηπειρωτική διοργάνωση. Η επιτυχία του σε αυτόν τον ρυθμό ήταν επομένως μια ιδιαίτερα μεγάλη έκπληξη απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει αγωνιστεί 100% μέχρι στιγμής και που αγωνίζεται για ένα ντεμπούτο στους Ολυμπιακούς. Οι Ούγγροι έπρεπε να κερδίσουν τουλάχιστον πέντε βαθμούς για να κερδίσουν τον όμιλο, οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα τους έδινε την τρίτη θέση, με την οποία έπρεπε να παίξουν για τους προημιτελικούς την Πέμπτη.

Οι Ούγγροι, ασημένιοι Ευρωπαίοι Ολυμπιονίκες, τερμάτισαν στην κορυφή του Ομίλου Β με δύο νίκες και μία ήττα, μπροστά από τους Ιταλούς, τους Έλληνες και τους Γεωργιανούς. Η ομάδα του αρχηγού της Εθνικής Ζολτ Βάργκα πιθανότατα θα συναντήσει τους Σέρβους στα προημιτελικά την Παρασκευή.

Αυτή τη φορά, ο αρχηγός της εθνικής ομάδας Zsolt Varga απέκλεισε τους Erik Molnár και Zsombor Szeghalmi από την ομάδα των 15 παικτών.

Οι Ιταλοί είχαν πλεονέκτημα ενός παίκτη στην πρώτη τους επίθεση, αλλά ο Gyapjas έκανε απόκρουση και η έξυπνη βολή του Burián στο άλλο άκρο χτύπησε στο δοκάρι. Στα τελευταία στάδια, και οι δύο γκαρντ διέπρεψαν κυρίως στην άμυνα: ενώ ο Γκιάπγιας απέκρουσε άλλες δύο φορές και το δοκάρι του βοήθησε δύο φορές, οι Ούγγροι δεν σούταραν καν στο τέρμα. Μετά από περισσότερα από έξι λεπτά, ο αντίπαλος είχε ήδη εκμεταλλευτεί την τρίτη ευκαιρία, αλλά άφησε την τέταρτη ανεκμετάλλευτη.

Στη συνέχεια, το πρώτο σουτ που χτύπησε στην εστία της Ουγγαρίας, χάρη στον Βινς Βίγκβαρι, μετατράπηκε αμέσως σε γκολ με αριθμητικό πλεονέκτημα. Οι Ιταλοί έχασαν και το δεύτερο σουτ από τα πέντε μέτρα, αυτή τη φορά ο Γκιάπγιας έκανε απόκρουση, αλλά λόγω των άστοχων πάσες μπροστά δεν μπόρεσαν να κλείσουν τις επιθέσεις με βολές, μέχρι που η ουγγρική ομάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά με σουτ του Ο Burián, ο οποίος στη συνέχεια έκανε ένα υπέροχο μπλοκ με έλλειμμα ανδρών. Το εκρηκτικό γκολ του Ádám Nagy έκλεισε το ημίχρονο με 4,1 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Μετά από αλλαγή ημιχρόνου, η ουγγρική ομάδα θα μπορούσε να είχε αυξήσει το πλεονέκτημά της με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά ο Ιταλός τερματοφύλακας απέκρουσε ένα ακόμη άστοχο σουτ. Στην άμυνα, ο Gyapjas συνέχισε να αμύνεται έξοχα και στη νέα κατάσταση αριθμητικού πλεονεκτήματος, η πάσα του Τατράι ήταν ήδη τέλεια για τον Kovács, ενώ ο Fekete βρήκε δίχτυα από απόσταση στην επόμενη ενέργεια, επομένως με πλεονέκτημα 5-1, ο αντίπαλος ζήτησε αμέσως για χρόνο, που αποδείχθηκε αποτελεσματικό, γιατί οι Ιταλοί πήραν πρώτα το τρίτο, μετέτρεψαν το πέναλτι τους σε γκολ, και μετά ήταν αποτελεσματικοί και στη δράση.

Οι Ούγγροι δεν έσπασαν από το γρήγορο catch-up, καθώς ο Hárai αποκατέστησε το προβάδισμα με ένα γκολ, ενώ ο Vince Vigvári επανέφερε το προβάδισμα με ένα γκολ power play.

Το τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με μια γρήγορη αλλαγή των τερμάτων. Τα επόμενα λεπτά όμως σημαδεύτηκαν από χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, αυτή η περίοδος έκλεισε με τη βόμβα του Φεκέτε, έτσι ώστε οι Ούγγροι να απέχουν μόλις ένα γκολ από την κατάκτηση του ομίλου και την πρόκριση στους 16 που τον συνόδευαν. μπορούσαν να επιτεθούν πολλές φορές. , γιατί η εξαιρετική άμυνα εμπόδισε τους Ιταλούς να βελτιωθούν. Μισό λεπτό πριν το τέλος, οι Ούγγροι είχαν πλεονέκτημα ενός παίκτη στην τελευταία τους ευκαιρία, ο Τατράι εκμεταλλεύτηκε και σημείωσε ένα καθοριστικό γκολ 3,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Τελικό αποτέλεσμα του ομίλου: 1. Ουγγαρία 6 βαθμοί, 2. Ιταλία 6, 3. Ελλάδα 6, 4. Γεωργία 0

Σε περίπτωση ισοπαλίας κατατάσσονται τα αποτελέσματα μεταξύ τους.

Εικόνα εξωφύλλου:
Ζάγκρεμπ, 8 Ιανουαρίου 2024. Vince Vigvári, Dávid Tátrai και Gergely Burián (bj) έπαιξαν στον αγώνα τρίτου γύρου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Ανδρών μεταξύ Ουγγαρίας και Ιταλίας στην πισίνα Mladost στο Ζάγκρεμπ στις 8 Ιανουαρίου 2024. Η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας κέρδισε 10-5. MTI/Tibor Illyes