Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης – Η Simonetta Szekér έχασε, ο Püspöki αποκλείστηκε

Την Τρίτη, ο Püspöki, που είναι στην κατηγορία των 86 κιλών ελεύθερο, έχασε από τον Dauren Kurugliev, ο οποίος αγωνίστηκε στα ελληνικά χρώματα, στον προκριματικό γύρο με τεχνική ποινή, αλλά ο Kurugliev τον βοήθησε να παρηγορηθεί το βράδυ. Εκεί θα έπρεπε να είχε κερδίσει δύο παιχνίδια για τον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, αλλά στο Püspökin ο Λετονός χάλκινος μετάλλιος Ευρώπης U23 Ivars Samusonoks είχε ήδη πιαστεί στον πρώτο αγώνα.

Στο πρώτο ενάμιση λεπτό του αγώνα, ο ελεύθερος Bajai και ο αντίπαλός του αντιμετώπισαν ο ένας τον άλλον χωρίς αποτέλεσμα, και επειδή ο Püspöki θεωρήθηκε πιο παθητικός, δέχθηκε δύο φορές προειδοποίηση και μετά το δεύτερο είχε μισό λεπτό για να περάσει στη δράση. Δεν του βγήκε όμως, μάλιστα, ο Λετονός τον αιφνιδίασε με επίθεση με το ένα πόδι και μετά το takedown το γύρισε (0-5).

Ο 26χρονος Ούγγρος υποψήφιος δεν μπόρεσε επίσης να αλλάξει θέση στον δεύτερο γύρο και η Samusonoks αύξησε γρήγορα το πλεονέκτημά της σε 9-0 με άλλη μια επίθεση στο πόδι και ένα γύρισμα. Ο αγώνας κρίθηκε, αλλά ο Püspöki δεν το έβαλε κάτω και σημείωσε δύο σερί με δύο εκτελέσεις, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει τον αποκλεισμό.

Λίγα λεπτά αργότερα κλήθηκε η πρώτη Ούγγρα παλαίστρια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, η Simonetta Szekér στην κατηγορία των 50 κιλών, η οποία αγωνίστηκε με τη Γαλλίδα Julie Sabatie για τα προημιτελικά.

Στις αρχές του αγώνα, το ταλέντο της BHSE απέκλεισε τον αντίπαλό της από τον αγώνα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα τις προειδοποιήσεις για τους Γάλλους και στη συνέχεια το προβάδισμα του Szekér με 1-0. Μετά από αυτό, ωστόσο, ο Sabatie μπόρεσε να αλλάξει θέσεις, πρώτα έπεσε πίσω του με ένα κλείδωμα κεφαλής και αμέσως μετά γύρισε τον Ούγγρο στην πλάτη του με ένα γοφό και καρφώθηκε.

Κάπως έτσι έκλεισε η μέρα για τον Σέκερ, αλλά την Πέμπτη μπορεί να παρηγορηθεί αν φτάσει στον γαλλικό τελικό.

Οι Erika Bognár (55 kg), Nikolett Szabó (59 kg) και Noémi Szabados (68 kg) θα ξεκινήσουν επίσης τις εμφανίσεις τους στο πρωινό πρόγραμμα της Τετάρτης.