Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ Γυναικών U17 – Η συμπρωτεύουσα Εθνική Ουγγαρίας κέρδισε ξανά σε πέντε σετ

Οι Ούγγροι, που μείωσαν το νικηφόρο ρεκόρ τους στα 2/3, ξεκίνησαν άψογα και προηγήθηκαν με 8-1, αλλά οι Έλληνες προηγούνταν ήδη με 11-9 και προηγήθηκαν χάρη στην εξαιρετική αναστάτωση τους.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο σφιχτό, αλλά με μεγάλη διακύμανση, οι δύο ομάδες πέτυχαν αρκετούς πόντους στη σειρά σε αρκετές περιπτώσεις: από το ελληνικό πλεονέκτημα 19-17, οι Ούγγροι πήγαν πρώτα στο 22-19, στη συνέχεια μετά από άλλες στροφές, πρώτα οι Ούγγροι Μετά ο αντίπαλος είχε παίξει μπάλα και τελικά, αφού μπλόκαρε η Gréta Pampuch, οι μαθητές του András Horváth μπόρεσαν να απολαύσουν τη μισή τους επιτυχία.

Οι Ούγγροι διατήρησαν την ορμή τους στο τρίτο σκέλος, έχασαν με 10-3, αλλά οι αντίπαλοι ξεπέρασαν τους γηπεδούχους με 17-17 με καλή δουλειά στον αγωνιστικό χώρο και επίμονο αγώνα. Στο 23-22, οι Έλληνες πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι, αλλά ο Pampuchés – ακριβώς με την επίθεση της ρακέτας Nyíregyháza – «στρίμωξε» αυτή την πράξη με την ελάχιστη διαφορά των δύο πόντων.

Στο τέταρτο σετ, ο αντίπαλος ράλισε και κατάφερε να ισοφαρίσει από την αρχή μέχρι το τέλος, και ενώ οι Ούγγροι κράτησαν τα δικά τους στην αρχή του συντομευμένου σετ, τελικά έπεσαν πίσω σε μια μάχη 2 ωρών και 39 λεπτών.

Ως καλύτερη παίκτρια του αγώνα, η Dimitra Nanu σημείωσε 28 πόντους και η γηπεδούχος Pampuch σημείωσε 23 πόντους.

Η ομάδα του ομοσπονδιακού προπονητή András Horváth κέρδισε με 3-2 τους Γάλλους την Τρίτη, έχασε από τους Σλοβένους με 3-0 την Τετάρτη, κέρδισε τους Βέλγους με 3-1 την Πέμπτη και στη συνέχεια το Σάββατο οι Ούγγροι έχασαν 3-2 από τους Ρουμάνους – στην ηπειρωτική Το τουρνουά που διοργανώνει από κοινού η Σερβία, όπου θα συναντήσει τους Γερμανούς την Τρίτη. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην τέταρτη θέση με επτά βαθμούς.

Οι δύο πρώτες ομάδες από τους δύο ομίλους των οκτώ ομάδων προκρίνονται στα ημιτελικά, οι αγώνες στη Σερβία θα γίνουν στη Vrnjacka Banja. Το ηπειρωτικό τουρνουά διαρκεί μέχρι το Σάββατο.