Ευρωπαϊκοί Αγώνες: Συσσώρευση Ουγγρικών μεταλλίων το Σάββατο – Ειδήσεις Debrecen, Debrecen News | Debrecen και Hajdú-Bihar County News

Ευρωπαϊκοί Αγώνες: συσσώρευση ουγγρικών μεταλλίων το Σάββατο

Κρακοβία – Attila Bernáth από το Debrecen, στην κατηγορία των 51 κιλών, κέρδισε τον Ισραηλινό αντίπαλό του στον 1ο γύρο.

Οι πρώτες θέσεις στο βάθρο καγιάκ και κανόε παραδόθηκε, οι οποίοι αγωνίστηκαν νωρίς το απόγευμα την ημέρα λήξης του αθλήματός τους. Στην πίστα Kryspinow κοντά στην Κρακοβία, ο καγιάκερ Ádám Varga κέρδισε τον αγώνα εκκίνησης-τερματισμού πάνω από 500 μέτρα, πολύ μπροστά από τους άμεσους αντιπάλους του. Στην ίδια απόσταση, η Dóra Gazsó Alida, επίσης καγιάκ, ήταν λίγο πίσω από τη χρυσή Ολυμπιονίκη, η οποία τερμάτισε δεύτερη πίσω από τη Δανέζα Emma Jörgensen, ενώ η κανοείστας Ágnes Kiss τερμάτισε επίσης τρίτη με εξαιρετική κωπηλατική. Στα κανό ανδρών, ο Adolf Balázs τερμάτισε έβδομος. Μετά από αυτό, πραγματοποιήθηκαν τα αγωνίσματα των 200 μέτρων μικτά. Η Anna Lucz και ο Bence Vajda τερμάτισαν ένατη στο καγιάκ και οι Bianka Nagy και Ádám Fekete τερμάτισαν τέταρτοι στο κανό.

Ο στους αθλητικούς σκοπευτές Διεξήχθησαν ομαδικοί αγώνες αεροβόλου τουφέκι και οι τυφέκιοι ανδρών κέρδισαν το δεύτερο χρυσό μετάλλιο EJ του αθλήματος: η τριάδα Hammerl Soma, Zalán Pekler και István Péni προκρίθηκε στον τελικό, όπου «ξέπλυνε» την κροατική τριάδα με 16-2. Οι Ούγγροι Καραμπινιέ τερμάτισαν τέταρτοι και οι Αεροβόλες Γυναικών τερμάτισαν πέμπτοι. Στους σκοπευτές πηλού περιστεριών, η Bianka Pongrátz βρίσκεται στην 25η θέση μετά την πρώτη μέρα.

Προβεβλημένοι ήταν παίκτες ταεκβοντό επίσης στο Krynica-Zdroj, όπου ο πρώτος Ούγγρος παγκόσμιος πρωταθλητής σε αυτό το άθλημα, ο 17χρονος Márton Luana, περπάτησε έξοχα στην ομάδα των 57 κιλών. Αφού κέρδισε τους Βέλγους και Έλληνες αντιπάλους του στους ημιτελικούς, ο νεαρός παίκτης του ταεκβοντό γύρισε από μειονεκτική θέση και κέρδισε τον δεύτερο και τον τρίτο γύρο για να φτάσει στον τελικό. Εκεί έχασε με 2-0 από την Ολυμπιονίκη, Παγκόσμια και Ευρώπη πρωταθλήτρια Τζέιν Τζόουνς από τη Μεγάλη Βρετανία, κατακτώντας στην πορεία το ασημένιο μετάλλιο.

Δεν ήταν ο μόνος Ούγγρος που ανέβηκε στο βάθρο στο άθλημα το Σάββατο, καθώς ο Luca Patakfalvy πάλεψε επίσης στον ημιτελικό στην ομάδα βάρους 53 κιλών και παρόλο που δεν μπόρεσε να μπει στον τελικό, έχασε από την Alma María Perez Parrado της Ισπανίας, κερδίζοντας την Biana Lager από το Ισραήλ με πειστική διαφορά στην κατηγορία. Η Józsa Levente έχασε στη φάση των 16 στα 68 κιλά και επίσης δεν μπόρεσε να συνεχίσει την απόδοσή της στην παρηγοριά.

Τερμάτισε στην έκτη θέση με εξαιρετική εξάσκηση, παρουσιάζοντας άψογα τα βασικά στοιχεία στη συγχρονισμένη κολύμβηση η ακροβατική ομάδα των Léna Dalma Fábos, Lilien Götz, Szabina Mercédesz Hungler, Kira Olimpia Kecskés, Réka Julianna Márialigeti, Léna Szórát, Blanka Taksonyi, Roxána Mercédesz Uy στο Oswiecim. Στον τελικό του διπλού ελεύθερου προγράμματος, οι Ούγγροι κατέλαβαν την 11η θέση χάρη στις Blanka Barbócz και Angelika Bastianelli.

Στην αθλητική αναρρίχηση Ο Tusnády Nimród τερμάτισε δέκατος στην κατηγορία δυσκολίας στο Tarnów Climbing Center.

Στο πινγκ πονγκ Το δίδυμο Nándor Ecseki και Dóra Madarász, που μάχονταν για την ολυμπιακή ποσόστωση, συναντήθηκαν στα προημιτελικά στο Hutnik Arena και κέρδισαν το δίδυμο των Σλοβάκων Lubomir Pistej και Barbora Balazova με ένα υπέροχο παιχνίδι με 3-0. Αργότερα, ο Madarász έφτασε στη φάση των 16 στο απλό αφού κέρδισε την Ουκρανή Margarita Peszocká με 4-2. Εν τω μεταξύ, ο Mercédesz του Nagyváradi απέτυχε να πετύχει το κατόρθωμα απέναντι στον κινεζικής καταγωγής Πορτογάλο Shao Jien, ο οποίος τον νίκησε με 4-0.

στην πυγμαχία τέσσερις Ούγγροι ενδιαφέρθηκαν για την ημέρα του αγώνα του Σαββάτου και τρεις από αυτούς κέρδισαν. Ο Attila Bernáth από το Debrecen στην κατηγορία των 51 κιλών κέρδισε τον Ισραηλινό David Alaverdian, η Hanna Lakotár, που ενδιαφέρθηκε για την κατηγορία των 54 κιλών γυναικών, κέρδισε την Τσέχα Claudia Totova και ο Luca Hámori, επίσης στα 66 κιλά, κέρδισε την Marketa Tojnarova από την Τσεχία με βαθμούς για να φτάσει στη φάση των 16. Ωστόσο, το παιχνίδι έληξε για τον Akilov Pylyp μετά την ήττα από τον Σέρβο Vladimir Mironchikov σε μια τεράστια μάχη με 3-2.