Ευρετήριο – Αθλητισμός – Το Έλληνα τέρας επέστρεψε και συγκλόνισε την πρωτεύουσα με καριέρα ψηλά

Μετά από ένα ισόπαλο πρώτο δεκάλεπτο που έφερε 67 πόντους, οι Θάντερ ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο κερδίζοντας με 19 πόντους (40-21) και μεγάλωσαν ξανά τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο μείωσε σε 48-37. Στη Βοστώνη, ο Jaylen Brown τερμάτισε ως ο πιο παραγωγικός παίκτης στο γήπεδο με 29 πόντους, ενώ από τους συμπαίκτες του, ο Jayson Tatum σημείωσε 27 πόντους, με επικεφαλής τους 25 πόντους του Josh Giddey, τέσσερις άλλοι μπασκετμπολίστες για την ομάδα εντός έδρας – Luguentz Dort, Jalen Williams, Tre Mann, Isaiah Joe – οδήγησαν σε περισσότερες από 20 διαδρομές. . Οι Σέλτικς γνώρισαν την 12η ήττα τους στον 38ο αγώνα τους, τον δεύτερο σερί τους.

Οι Μιλγουόκι Μπακς αντέδρασαν εναντίον των Ουάσιγκτον Ουίζαρντς στην προηγούμενη αναμέτρηση, αφού υπέστησαν εντός έδρας ήττα πριν από δύο ημέρες, και είχαν επίσης καλύτερη απόδοση ως γηπεδούχοι με 123-113. Ο Έλληνας σταρ Jannisz Antetokounmpo έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην επιτυχία, ανεβαίνοντας πάνω από την ομάδα με τον προσωπικό του καλύτερο 55 πόντους. Ο Αντετοκούνμπο έφτασε τους 50 βαθμούς για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν, αλλά για τέταρτη φορά στην καριέρα του.