Ευρετήριο – Αθλητισμός – Ο Έλληνας απέτυχε σε μαραθώνιο μάχη, δεν έφτασε στον τελικό του Γκαρός

Παρασκευή, κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιτελικού της ημέρας γυναικών Krejciková νίκησε τη 17η Μαρία Σζάκκαρη από την Ελλάδα σε μαραθώνιο μάχη, τελικό σετ 9:7.

Το πρώτο παιχνίδι έφερε μια τεράστια μάχη διαλείμματος – ο διακομιστής έχασε επτά φορές από 12 παιχνίδια – και τελικά Krejciková προτιμήθηκε. Στο δεύτερο σετ, ο Szakkari προηγήθηκε με 4:0 και αργότερα άφησε ένα από τα διπλά break points του, αλλά στο τέλος ισοφάρισε το έλλειμμά του.

Στο τρίτο παιχνίδι, μετά το 1:1, ο Έλληνας πήρε ξανά πλεονέκτημα μπρέικ και με προβάδισμα 5:3 πήρε μπρέικ πόιντ αλλά και ματς πόιντ, το οποίο έσωσε ο Κρεϊτσικόβα. Αυτό έδωσε ώθηση στον Τσέχο τενίστα, πήρε το προβάδισμα και στη συνέχεια, ως αποδέκτης, πήρε πόντους αγώνα σε δύο παιχνίδια, εκ των οποίων μπόρεσε να κλείσει το ματς με το πέμπτο.

Η αναμέτρηση κράτησε 3 ώρες και 19 λεπτά.

Η Krejcíková είχε ήδη πετύχει το μεγαλύτερο σερί single σε τουρνουά Grand Slam πέρυσι στο Roland Garros, καθώς προκρίθηκε στη φάση των 16. Στο διπλό γυναικών, όμως, έχει ήδη σημειώσει αρκετές επιτυχίες: κέρδισε στο Παρίσι και στο Wimbledon το 2018, φέτος ήταν φιναλίστ στο Australian Open και έχει πάει και πέντε φορές στα ημιτελικά. Στα διπλά είναι πάντα ανάμεσα στους τέσσερις πρώτους.

Η Pavlyuchenkova, 29 ετών (32η στην παγκόσμια κατάταξη) και η Krejcikova, 25 ετών (33η), δεν έχουν συναντηθεί ακόμη στο μονό, αλλά μόνο στο διπλό, με την τελευταία να αποτελεί μέρος του νικητηρίου δίδυμου κάθε φορά. .