Ελλάδα: θα μπορούσαν να συνεχίσουν το διακοπτόμενο συλλαλητήριο

Όπως αναφέραμε, ο αγώνας του ελληνικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό διεκόπη το απόγευμα της Κυριακής με σκορ 1-1, μετά από έκρηξη κροτίδας από τον κόσμο δίπλα στον αναπληρωματικό προθέρμανση του Παναθηναϊκού, Χουάνκαρ, στο 49ο λεπτό. Τελικά, μετά από περισσότερες από δύο ώρες αναμονής, αποφασίστηκε να μην συνεχιστεί ο αγώνας. Αν και η τύχη των τριών σημείων δεν έχει ακόμη αποκαλυφθεί, είναι γνωστό ποια πιθανά σενάρια θα μπορούσαν να προκύψουν.

Ο Χουανκάρ στο έδαφος, ο γιατρός Γκόγκος (Φωτογραφία: sport24.gr)

Στο «ντέρμπι των αιώνιων εχθρών», ο Παναθηναϊκός, που δεν αντιμετώπισε λόγω ασθένειας τον Λάζλο Κλάινχαϊσλερ, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Λίγο μετά την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, μετά το οποίο στο 49ο λεπτό του αγώνα, μια κροτίδα που πέταξε από το κοινό έσκασε κατά τις ανταλλαγές προθέρμανσης των φιλοξενούμενων και ο 33χρονος αμυντικός Χουανκάρ έπεσε με τα μούτρα στο έδαφος. μετά την έκρηξη, λιποθύμησε και αφού ανέκτησε τις αισθήσεις του, μεταφέρθηκε με καρότσι του γκολφ.

Μετά από αυτό που συνέβη, οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήγαν στα αποδυτήρια και ο Χουάνκαρ μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις περίπου μία ώρα αργότερα γιατί παραπονέθηκε για ζαλάδες και δεν άκουγε πλέον.

Τελικά, δύο ώρες μετά τη διακοπή του αγώνα, έγινε επίσημο ότι ο αγώνας δεν θα συνεχιστεί και το sport24.gr ανακάλυψε γιατί χρειάστηκε να περιμένει τόσο πολύ και έψαξε και στο ποια θα μπορούσε να είναι η έκβαση του αγώνα.

Είναι πολύ πιθανό ο αγώνας να ξαναρχίσει αργότερα από το 49ο λεπτό, κάτι που θα πρέπει να αποδειχθεί: καμία ομάδα δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνη για τη διακοπή του αγώνα. Ο Ιταλός διαιτητής της αναμέτρησης Φάμπιο Μαρέσκα έγραψε το εξής στα πρακτικά του αγώνα: «Ο γιατρός που ανατέθηκε στον αγώνα με ενημέρωσε ότι δεν μπορούσε να εξετάσει σωστά τον παίκτη νούμερο τρία του Παναθηναϊκού με τα εργαλεία που υπάρχουν επί τόπου, οπότε πρέπει να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Στη συνέχεια έγραψε μια αναφορά για αυτό το θέμα, την οποία τελικά υπέγραψε και παρέδωσε 40 λεπτά αργότερα, καθώς ο αγώνας είχε διακοπεί για περισσότερες από δύο ώρες, αποφάσισα, σε συμφωνία με τις ομάδες, τον ομοσπονδιακό επιθεωρητή αγώνα και τον αρχηγό της αστυνομίας, ότι οι προϋποθέσεις για τη συνέχιση του αγώνα ήταν δεν πληρούνται.

Εάν αυτό ληφθεί υπόψη από την πειθαρχική επιτροπή της ελληνικής Super League, μπορεί εύκολα να αποφασίσει ότι η συνάντηση διακόπηκε όχι λόγω μιας από τις ομάδες, αλλά λόγω του γιατρού και τότε η επιτροπή μπορεί να αποφύγει τον καθορισμό της τελικής έκβασης η συνάντηση. Η προκήρυξη του αγώνα για το ελληνικό πρωτάθλημα αναφέρει ότι αν “Ένας αγώνας διακόπτεται για λόγους που δεν μπορούν να αποδοθούν σε καμία από τις δύο ομάδες, τότε ο αγώνας πρέπει να επαναληφθεί το συντομότερο δυνατό από τη στιγμή της διακοπής και ο υπόλοιπος χρόνος πρέπει να παιχτεί σύμφωνα με τις συνθήκες που ισχύουν εκείνη τη στιγμή. την αρχική ώρα .”

Φυσικά, ανεξάρτητα από αυτό, το διοικητικό συμβούλιο μπορεί να αποφασίσει ότι ο αγώνας δεν ολοκληρώθηκε λόγω του γιατρού Krisztosz Gogosz, αλλά επειδή πέταξαν κροτίδες από το αμφιθέατρο δίπλα στους παίκτες που έκαναν ζέσταμα.

Όπως και να έχει, αυτή την εβδομάδα αναμένεται να εκδοθεί πρωτόδικη απόφαση.