Δράμα: μετά από μια πτώση, το τελευταίο άλμα και ένας αιώνας κέρδισε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή στη Βουδαπέστη το απόγευμα της Πέμπτης

Στο άλμα εις μήκος ανδρών, ο Έλληνας Ολυμπιονίκης Μιλτιάδης Τεντόγλου κέρδισε το άλμα εις μήκος ανδρών με το τελευταίο του άλμα, δύο εκατοστά μπροστά από τον Τζαμαϊκανό Wayne Pinnock στον πρώτο τελικό το απόγευμα της Πέμπτης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου στη Βουδαπέστη, ενώ η Τζαμαϊκανή Danielle Williams θριάμβευσε στο δεύτερος. , 100 μέτρα εμπόδια γυναικών.

Σχεδόν μετά τον πρώτο αγώνα, φαινόταν ξεκάθαρο ότι ο νικητής των Αγώνων της Τζαμάικας και ο νικητής των Αγώνων του Τόκιο, ανέβηκε στα 8,54 μέτρα στα προκριματικά, τον καλύτερο φέτος στον κόσμο, θα πάλευαν για το χρυσό. Ο Τεντόγλου πέταξε πρώτα στις 8:50 π.μ. και μετά ο Πίνοκ στις 8:40 π.μ.

Στον επόμενο γύρο, ο Τζαμαϊκανός προηγήθηκε, έχοντας πετύχει και 8,50 μέτρα και ο δεύτερος καλύτερος χρόνος του ήταν «δυνατότερος» από τον Έλληνα, που μπήκε σε αυτόν τον γύρο. Εν τω μεταξύ, ο Carey McLeod, επίσης από την Τζαμάικα, ανέβηκε στην τρίτη θέση με 8,27, δέκα εκατοστά μπροστά από τον συμπατριώτη του Tajay Gayle.

Στην επόμενη σειρά ο Πίνοκ χειροτέρεψε και ο Τεντόγλου έβγαλε 8.39, δηλαδή πλησίασε κατά ένα εκατοστό τον αντίπαλό του σε δεύτερες προσπάθειες. Ταυτόχρονα, αυτό το κόλπο έγινε αξέχαστο χάρη στον McLeod, αφού μέτρησε την επίθεσή του, σχεδόν πέρασε πάνω από τη σανίδα, την οποία άγγιξε μόνο η φτέρνα του, αλλά γλίστρησε πολύ και ο αστράγαλός του αναποδογύρισε και έχασε την ισορροπία του καθώς σηκώθηκε στον αέρα και παραλίγο να πέσει με το κεφάλι πρώτα στην άμμο. Μετά από αυτό, ξάπλωσε στην άμμο και μετά πήδηξε, αλλά δεν ήταν πλέον εκατό τοις εκατό ικανός να συνεχίσει.

Τίποτα δεν άλλαξε στο μυαλό μου μέχρι την τελευταία σειρά, αλλά ο Τεντόγλου επιφύλασσε μια έκπληξη. Οι συνθήκες ήταν ιδανικές, όλα ήταν στη θέση τους για ένα δραματικό φινάλε, καθώς κατά τη διάρκεια των προσπαθειών της Ελλάδας και της Τζαμάικας δεν υπήρχαν άλλοι αγώνες στο γήπεδο, οπότε το πλήθος των πάνω από 30.000 τους επευφημούσε κάθε δύο ως ένας. Και ο Έλληνας κλασικός απέδειξε τις εξαιρετικές του ικανότητες ως ανταγωνιστής και πήδηξε τεράστια αφού έπιασε τέλεια τον πήχη και οι θεατές ξέσπασαν σε ένα τεράστιο χειροκρότημα, και ξανά ένα λεπτό αργότερα, όταν εμφανίστηκε στην οθόνη το αποτέλεσμα 8,52. Ακολούθησε ο Pinnock, ο οποίος έλαβε την ίδια ενθάρρυνση από τους οπαδούς, και έδειξε επίσης ένα μεγάλο άλμα, αλλά φαινόταν ξεκάθαρο ότι ήταν λίγο μικρότερος από τον ανταγωνιστή του, κάτι που επιβεβαιώθηκε αργότερα από το αποτέλεσμα 8.38 που εμφανίστηκε στον προβολέα.

Το χρυσό στο άλμα εις μήκος κατέκτησε ο Μιλτιάδης Τεντόγλου με την τελευταία του προσπάθεια

Το χάλκινο μετάλλιο χρειάστηκε 8,27 μέτρα, τα οποία πέτυχε η Γκέιλ, η οποία τερμάτισε έκτης, με το δεύτερο υψηλότερο άλμα της να είναι καλύτερο από αυτό του ΜακΛεοντ.

Στον εκτός έδρας τελικό των ανδρών, οι ημιτελικοί των 200 μέτρων ανδρών και γυναικών διεξήχθησαν χωρίς έκπληξη. Στις γυναίκες σίγουρα έχουν προχωρήσει οι τρεις μεγάλοι διεκδικητές, η Αμερικανίδα Gabrielle Thomas (21,97 δευτ.) και η πρωταθλήτρια των 100 Sha'Carri Richardson (22,20), καθώς και η Τζαμαϊκανή Shericka Jackson (22,00 δευτ.), ενώ στους άνδρες η Ο Αμερικανός που κέρδισε τα 100 Noah Lyles (19,76 δευτ.) έκανε επίδειξη δύναμης. Αυτή η φιγούρα επισκιάστηκε από ένα ατύχημα: δύο καρότσια γκολφ που μετέφεραν ανταγωνιστές στον χώρο συνετρίβη, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί ο Andrew Hudson. Ο Τζαμαϊκανός αθλητής, που ταξίδεψε στην Πολωνία, προκρίθηκε στον τελικό της Παρασκευής στην ένατη θέση από την οργανωτική επιτροπή.

Ο πρώτος τελικός τρεξίματος της βραδιάς ήταν στα 100 μέτρα με εμπόδια γυναικών. Με βάση τους δύο πρώτους γύρους φαινόταν ότι η Αμερικανίδα Kendra Harrison ήταν στην καλύτερη φόρμα, τερμάτισε με 12,24 δευτερόλεπτα στα προκριματικά και 12,33 δευτερόλεπτα στα ημιτελικά, αλλά έπρεπε να αρκεστεί στο χάλκινο μετάλλιο στον τελικό. Μετά την εκκίνηση, η Μπαχάμες Devynne Charlton ήταν η καλύτερη και είχε καθαρό προβάδισμα μέχρι τα 50 μέτρα, αλλά στη συνέχεια οπισθοχώρησε, ενώ πίσω της ήταν η Harrison, η Τζαμαϊκανή Danielle Williams, χρυσή Ολυμπιονίκης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 και η Ολυμπιονίκης Jasmine-Camacho από το Πουέρτο Ρίκο. Ο Κουίν τη συνόδευε. Κατέβηκαν από το τελευταίο εμπόδιο σχεδόν ταυτόχρονα και ο Williams κέρδισε (12,43 δευτερόλεπτα), μπροστά από τους Camacho-Quinn (12,44) και Harrison (12,46).

Παγκόσμιος πρωταθλητής Speedway: ένας αιώνας αποφάσισε τα 100 εμπόδια γυναικών

Η Ολλανδή Φέμκε Μπολ κέρδισε στα 400 μέτρα με εμπόδια γυναικών με μια σπουδαία κούρσα αντάξια ενός διεκδικητή. Ήταν ο πιο προφανής τελικός της ημέρας, αλλά ίσως ο πιο αναμενόμενος, ειδικά αφού ο Bol έχασε το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4×400 μέτρων με την ολλανδική ομάδα ενώ βρισκόταν σε καλή θέση την πρώτη μέρα, ακόμη και αφού έχασε λίγα μέτρα πριν. ο τερματισμός, το ρόπαλο τον άφησε επίσης κάτω, οπότε η σκυταλοδρομία του δεν μπόρεσε καν να ανέβει στο βάθρο.

Τα τελευταία χρόνια, ο 23χρονος δρομέας ήταν ξεκάθαρα ο νούμερο δύο αθλητής των 400 εμποδίων στον κόσμο, πίσω από τον κάτοχο του παγκόσμιου ρεκόρ, Ολυμπιονίκη και παγκόσμιο πρωταθλητή Sydney McLaughlin-Levrone από τις Ηνωμένες Πολιτείες, ο οποίος δεν ήρθε στη Βουδαπέστη, αν και Ήθελε να ξεκινήσει στο επίπεδο και όχι στα εμπόδια, επομένως ο Bol θεωρούνταν ξεκάθαρα υποψήφιος ακόμη και πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο. Ταυτόχρονα, θα μπορούσε κανείς να αναρωτηθεί πόσο τον έφαγε αυτό που είχε συμβεί στη σκυταλοδρομία. Στα προκριματικά και στα ημιτελικά φαινόταν ότι κατάφερε να το ξεπεράσει και το απέδειξε και στον τελικό. Δεν ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό, ουσιαστικά έτρεξε με τους μεγαλύτερους αντιπάλους του για 280 μέτρα, μετά άλλαξε ρυθμό και τελικά κέρδισε με χρόνο 51,70 δευτερόλεπτα, περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον δεύτερο Αμερικανό Shamier Little (52,80 δευτερόλεπτα). ). .

Δεν μπόρεσαν να πιάσουν τον Φέμκε Μπολτ στα 400 εμπόδια γυναικών

Σε αντίθεση με τα 400 εμπόδια γυναικών, ο τελικός των 400 μέτρων ανδρών φαινόταν ορθάνοιχτος αφού ο Ολυμπιονίκης Στίβεν Γκάρντινερ από τις Μπαχάμες τραυματίστηκε στους ημιτελικούς. Στον προηγούμενο γύρο, ο Τζαμαϊκανός Antonio Watson ήταν ο ταχύτερος με 44,13 δευτερόλεπτα και τον δεύτερο καλύτερο χρόνο πέτυχε ο Βρετανός Matthew Hudson-Smith, ο οποίος βελτίωσε το ευρωπαϊκό ρεκόρ στα 44,26 δευτερόλεπτα, που κατείχε ο Ανατολικογερμανός Thomas Schönlebe. από το 1987 με 44,33 δευτερόλεπτα.

Μετά την εκκίνηση ήταν ξεκάθαρο ότι ο Βρετανός ξεκίνησε το πιο γενναίος και στα 300 μέτρα οδηγούσε με μεγάλο πλεονέκτημα στο τέρμα, αλλά ο Watson τον πλησίασε βήμα-βήμα, όπως και οι Αμερικανοί Vernon Norwood και Quincy Hall. Ο Χάντσον-Σμιθ έμεινε από ενέργεια στα τελευταία μέτρα και ο Τζαμαϊκανός τον πρόλαβε, αλλά οι δύο Αμερικανοί δεν κατάφεραν να προλάβουν τη γραμμή του τερματισμού. Ο Γουάτσον κέρδισε το χρυσό μετάλλιο σε 44,22 δευτερόλεπτα, εννέα αιώνες μπροστά από τον Χάντσον-Σμιθ και 15 μπροστά από τον Χολ.

Ο Βρετανός άσος ξινίστηκε στη γραμμή τερματισμού, ο Τζαμαϊκανός έχασε το χρυσό στα 400 μέτρα ανδρών

Ο τελικός της σφυροβολίας γυναικών κρίθηκε στον πρώτο αγώνα, στον οποίο η Καναδή Camryn Rogers πέταξε το αντικείμενο 77,22 μέτρα, κάτι που κανείς στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κάνει ψηλότερα. Η Ρότζερς ολοκλήρωσε το περσινό Παγκόσμιο Κύπελλο στο Γιουτζίν με ασημένιο μετάλλιο, όπου έχασε από την Αμερικανίδα Μπρουκ Άντερσεν, η οποία όμως αυτή τη φορά δεν έφτασε στον τελικό, όπως η τρεις φορές Ολυμπιονίκης και κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ από την Πολωνία. Η Anita Wlodarczyk αιμορραγούσε επίσης κατά τη διάρκεια των προκριματικών.

Ferenc Kovács Ο Soma Kovács έβαλε τα δυνατά του φέτος ως ο μόνος Ούγγρος συμμετέχων στο βραδινό πρόγραμμα, αλλά παρόλα αυτά απείχε πολύ από το να προχωρήσει στα 5000 μέτρα.