Ασημένιο μετάλλιο στο Rakaczki Cup | Ακαδημία Πούσκας

Η ομάδα μας U16 κέρδισε τον όμιλό της αήττητη στο διεθνές τουρνουά στο Miskolc, αλλά στον τελικό χάσαμε από τη Slavia.

Τα αγόρια μας ξεκίνησαν το τουρνουά με ισοπαλία 1-1 απέναντι στην FK Csukaricski, η σερβική ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, το γκολ του David Vajagic στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε για εμάς. Το αγόρι από την Topolya δεν σταμάτησε να σκοράρει εναντίον της DAC, σημείωσε το πρώτο μας γκολ, και αυτή τη φορά υπήρχαν και ακόλουθοι: ο Zsombor Varga σημείωσε το πρώτο γκολ, ο Vincent Görög σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο – το αποτέλεσμα ήταν μια εξαιρετική επιτυχία 3-0. Και αν κάποιος πίστευε ότι όλα αυτά δεν μπορούσαν να βελτιωθούν, έκανε λάθος: στον αγώνα μας με τη Legia Warszawa, οι Grög και Gecse σκόραραν δύο φορές, ο Kőfalvi σημείωσε ένα γκολ, οπότε τελειώσαμε τη φάση των ομίλων με νίκη 5-0, στην πρώτη θέση, που σήμαινε ότι μπορούσαμε να παίξουμε τον τελικό με τη Σλάβια Πράχα, η οποία τερμάτισε στην κορυφή της άλλης τετράδας. Δυστυχώς, δεν είχαμε μεγάλη χαρά στον τελικό, καθώς η Τσεχική ομάδα θριάμβευσε με 6-0 μετά τη νίκη του ημιχρόνου με 3-0.

Προπονητής Dávid Arany: “Μπορούμε να πούμε ότι το Rakaczki Cup ήταν ένα εξαιρετικά χρήσιμο τουρνουά για εμάς. Ξεκινήσαμε να δουλεύουμε με την ομάδα πριν από τέσσερις εβδομάδες, οπότε το timing ήταν επίσης καλό, γιατί μπορέσαμε να δοκιμάσουμε αυτό που είχαμε κάνει στην προπόνηση. Υπήρχαν πολλά πράγματα που λειτούργησαν καλά, προφανώς υπήρχαν και λάθη που θα θέλαμε να διορθώσουμε στην υπόλοιπη περίοδο προετοιμασίας.Είμαστε πολύ περήφανοι που φύγαμε από την ομάδα μας με αυτοπεποίθηση, στην πρώτη θέση, γιατί οι Λέγκια, Τσουκαρίτσκι και DAC ήταν δυσάρεστοι αντίπαλοι. Δυστυχώς, ήμασταν λίγο σωματικά εξουθενωμένοι στον τελικό, παίξαμε αθώα, αλλά πρέπει επίσης να προσθέσω ότι η Σλάβια ήταν “ο δυνατότερος αντίπαλος με τον οποίο δεν ήμασταν στο ίδιο γκρουπ βάρους. Ωστόσο, οι άλλοι τρεις αγώνες ήταν πολύ χρήσιμοι και μπορούμε να μάθουμε πολλά από τον τελευταίο αγώνα».

III: Κύπελλο DVTK Rakaczki, οι αγώνες μας