Έκαναν θυμό τον Στάνκοβιτς στη συνέντευξη Τύπου του Φράντι

Ο Φράντι πάλεψε δυνατά, προηγήθηκε έστω και για ένα λεπτό στην τρομερή εστία του Ολυμπιακού, αλλά στη συνέχεια ο διαιτητής βίντεο αφαίρεσε το γκολ του Μπαρνάμπας Βάργκα και, στο δεύτερο ημίχρονο, η ελληνική ομάδα αύξησε την πίεση μέχρι να μην μπορεί πλέον να αναγκάσει την άμυνα του Φράντι να κάνει ένα μόνο λάθος. .

«Είμαι απογοητευμένος, γιατί στο πρώτο ημίχρονο χρησιμοποιήσαμε άψογα την προγραμματισμένη τακτική, ελέγξαμε καλά το ματς για 65-70 λεπτά, τρέξαμε πολύ. Αλλά μην με παρεξηγείτε, ο Ολυμπιακός δούλεψε σκληρά για να τα καταφέρει. Θέλω να μειώσω τα πλεονεκτήματά τους, όταν υπήρξαν αποφάσεις που δεν ήταν.

Θα γίνει όμως άλλη μια ρεβάνς μπροστά στο δικό μας κοινό, οπότε αυτή η μονομαχία δεν έχει τελειώσει καθόλου. Και ζητώ από τους υποστηρικτές μας να κάνουν την Groupama Arena κόλαση. Κάντε την ατμόσφαιρα κόλαση εντός και εκτός γηπέδου

– είπε ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς μετά τη σκανδάλη.

Ο Dejan Sztankovic δεν χάρηκε όταν ρωτήθηκε για το Mendilibar για δεύτερη φορά
Φωτογραφία: MTI/Tibor Illyes

«Αναλύσαμε τον αντίπαλο, η ομάδα μας έκανε εξαιρετική δουλειά, ο αντίπαλός μας δεν μας ξάφνιασε καθόλου. Φυσικά, οι αλλαγές έφεραν νέα δύναμη, νέα δυναμική στον αγώνα του Ολυμπιακού και χάσαμε την οργάνωσή μας τα τελευταία 20 χρόνια.

Δεν μου αρέσει να χάνω, επομένως δεν είμαι καθόλου χαρούμενος, αλλά είμαι περήφανος για τους παίκτες μου γιατί πάλεψαν καλά.

Τα μικρά πράγματα πήραν την απόφαση, και αύριο θα αρχίσουμε να δουλεύουμε ακόμη πιο σκληρά, γιατί πιστεύω, στην πραγματικότητα, ξέρω ότι είμαστε ικανοί να διορθώσουμε τα λάθη και να γίνουμε ακόμα καλύτεροι», είπε ο Στάνκοβιτς πολύ αποφασιστικά.

Οι Έλληνες δημοσιογράφοι παραδέχτηκαν επίσης ότι ο Φράντι έπαιξε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Sztankovic αρνήθηκε να απαντήσει στο ερώτημα αν αυτό οφείλεται στην προπονητική ποιότητα του Mendilibar.

“Ένας σπουδαίος προπονητής που κέρδισε το Europa League, δεν ξέρω τι να πω, το ίδιο είπα πριν από δέκα λεπτά. Ναι, πραγματικά πήρε την ομάδα πίσω από μια δύσκολη κατάσταση, όπως και η Σεβίλλη, αλλά έχει τεράστια εμπειρία , από τότε που ξεκίνησε την προπονητική το 1994, τότε που έπαιξα τον πρώτο μου επαγγελματικό αγώνα για τον Ερυθρό Αστέρα.

Κέρδισε το Γιουρόπα Λιγκ και ίσως το κατακτήσει του χρόνου, αλλά τώρα είμαστε στο Conference League και θα γίνει δεύτερος αγώνας αυτού του αγώνα, ας μην το ξεχνάμε.

– είπε ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς λίγο αναστατωμένος.