άλλο ένα υπέροχο θαύμα! Μετά από IKS έξι γκολ και 11, η σουηδική ομάδα

Έχουμε την πρώτη πρόκριση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League 2023-2024: ο Φερόε KÍ, που αποχαιρέτησε την FTC, απέκλεισε επίσης τον Σουηδό Häcken σε μια τεράστια μάχη, μετά από παράταση και πέναλτι, αλλά ο Πολωνός Raków Czestochowa, Πρόοδο σημείωσαν επίσης η Μόλντε της Νορβηγίας και η Μακάμπι Χάιφα.

Ο ΚΙ απέκλεισε επίσης τον Χάκεν (Φωτογραφία: Imago)

ΑΝCKEN-KÍ KLAKSVÍK

Εκτός από επώδυνο σημείο από την Ουγγρική σκοπιά, ο KÍ από τις Νήσους Φερόε έκανε ένα τεράστιο θαύμα πριν από δύο εβδομάδες κερδίζοντας τη Ferencváros με 3-0 στη Βουδαπέστη, προκρίνοντας έτσι στον δεύτερο γύρο των προκριματικών του BL (3-0 στο σύνολο ). Το παραμύθι δεν τελείωσε στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην πρωταθλήτρια Σουηδίας Häcken, η οποία μόλις έκλεισε τα 83 την Τρίτη, και ο εκτός έδρας αγώνας ήρθε μετά από μια ακόμη ισοπαλία χωρίς τέρματα.

Όσοι νόμιζαν ότι θα αποκλείσουν «επιτέλους» τον Κλάσκβικ έκαναν λάθος, γιατί και αυτή τη φορά η ομάδα των Φερόε δεν έχασε μπάλα, έπαιξε απίστευτα οργανωμένα και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της. Ως αποτέλεσμα, ο KÍ πήρε το προβάδισμα και στη συνέχεια η πρωταθλήτρια Σουηδίας απέκρουσε, αλλά στο 53ο λεπτό το σκορ ισοφαρίστηκε ξανά, 2-2 – για τους φιλοξενούμενους, ο 31χρονος Arni Frederiksberg, ο οποίος πέτυχε και δύο γκολ εναντίον η FTC, σκόραρε δύο φορές. Στο πρώτο ημίχρονο ο Κί παραλίγο να πετύχει το νικητήριο γκολ, το οποίο είχε δύο δοκάρια, αλλά σε καμία περίπτωση η μπάλα δεν αναπήδησε – θα μπορούσε να γίνει παράταση.

Στα δύο τέταρτα της ώρας, ο Χάκεν φαινόταν πιο φρέσκος και σκόραρε στο 106ο λεπτό – τότε το θαύμα φαινόταν πραγματικά να έχει τελειώσει… Αλλά όχι, όχι και όχι! Ο Κι ισοφάρισε στο 109ο λεπτό και μετά ήρθε η διαδικασία των πέναλτι, στην οποία η ομάδα των Φερόε έκανε μόνο ένα λάθος μετά από πέντε γύρους, ενώ ο Χάκεν έκανε δύο λάθη. Με αυτό ο KÍ βρίσκεται στον 3ο γύρο και είναι ήδη βέβαιο ότι βρίσκεται τουλάχιστον στη φάση των ομίλων του Ekl, κάτι που σημαίνει αθλητική επιτυχία για το ποδόσφαιρο των Φερόε.

ΑΣΤΑΝΑ-ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ

Μετά την καθησυχαστική επιτυχία των Κροατών με τέσσερα γκολ εντός έδρας, δεν έμειναν πολλά ερωτηματικά για τη ρεβάνς. Η τοπική ομάδα προσπάθησε περισσότερο από την ομάδα του Ζάγκρεμπ, είχε περισσότερες από 10 προσπάθειες και μάλιστα πήρε το πάνω χέρι σε ορισμένα σημεία, αλλά και πάλι έχασε – αλλά αυτή τη φορά μόνο με 2-0. Συνολικά η πρωταθλήτρια Κροατίας κέρδισε με 6-0.

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ-ΡΑΚΟΒ

Η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν, η οποία έριξε νοκ άουτ την FTC στον τρίτο γύρο των προκριματικών BL πέρυσι, αποχαιρέτησε. Η Καραμπάγκ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την πρωταθλήτρια Πολωνίας και στη συνέχεια, παρότι προσπάθησε να πιέσει τους αντιπάλους της στο δεύτερο παιχνίδι, έμεινε πίσω στο 52ο λεπτό. Αυτή τη στιγμή, η Raków ήταν ακόμα πιο πίσω και, παρόλο που δέχτηκε ένα γκολ, προκρίθηκε με 1-1, 4-3 στο συνολικό αποτέλεσμα.

MOLDE–ΕΛΣΙΝΚΙΝ JK

Το Ελσίνκι, τρίτο στο πρωτάθλημα της Φινλανδίας, πήγε στον δεύτερο αγώνα με γκολ προβάδισμα (1-0), όπου αντιστάθηκε για αρκετή ώρα στους Νορβηγούς, οι οποίοι είχαν πολύ καλύτερες ευκαιρίες. Ο Μόλντε πίεσε τον αντίπαλό του, προσπάθησε πολύ, αλλά έσπασε το αδιέξοδο μόλις στο 74ο λεπτό. Στο 89′ προηγήθηκαν και οι Νορβηγοί με 2-0 που τους έφερε μπροστά.

GENK-SERVETTE

Ο πρώτος αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1, οπότε η μονομαχία ήταν απολύτως ανοιχτή, αλλά σύντομα στράφηκε προς την κατεύθυνση των γηπεδούχων, αφού ο Σερβέτ είχε ήδη καθυστερήσει στο 3ο λεπτό. Εξάλλου, στο 28′ ο Γκενκ δέχθηκε και πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ, οπότε όλα ήταν υπέρ του. Ωστόσο, οι Ελβετοί δεν τα παράτησαν, ισοφάρισαν στο 36ο λεπτό, μετά το έκαναν ξανά στο δεύτερο ημίχρονο – έπεσαν ξανά πίσω στο 51ο λεπτό, αλλά μετά από περισσότερο από μία ώρα το σκορ ήταν ήδη 2-2. . Τελικά, ο Σερβέτ έσωσε το παιχνίδι στην παράταση, και πήγε στα πέναλτι, τα οποία κέρδισε εύκολα, 4-1, και έτσι προκρίθηκε.

MACCABI HAIFA – ΣΕΡΙΦΟΣ ΤΙΡΑΣΠΟΛΗ

Ο Σερίφης προκάλεσε έκπληξη στο πρώτο παιχνίδι κερδίζοντας τους Ισραηλινούς, αλλά οι οπαδοί του τελευταίου συλλόγου έμειναν ακόμη περισσότερο άφωνοι όταν είδαν τη Μολδαβική ομάδα να παίρνει το εκτός έδρας πλεονέκτημα στο 20ο λεπτό, πέναλτι. Αν και η Μακάμπι ισοφάρισε στα μέσα του πρώτου ημίωρου, για πολύ καιρό φαινόταν ότι θα ήταν το τέλος του αγώνα. Μετά ήρθε το νικητήριο γκολ του Μαχμούντ Τζάμπερ στο 85ο λεπτό, δύο πέναλτι για οφσάιντ για τους αντιπάλους και φυσικά η παράταση -κατά την οποία η ισραηλινή ομάδα σημείωσε άλλα δύο γκολ και προχώρησε.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ-ΖΑΛΓΚΙΡΗΣ

Μετά τον πρώτο αγώνα με 2-2, ήταν ξεκάθαρο ποια ομάδα ήταν η νικήτρια αυτού του παιχνιδιού στην Κωνσταντινούπολη, και παρόλο που δύο πρόσφατα υπογεγραμμένα αστέρια, ο Μάουρο Ικάρντι και ο Γουίλφριντ Ζάχα, δεν έπαιζαν ακόμη, η Γαλατασαράι τελικά κέρδισε με 1-0. . με γκολ του Ντρις Μέρτενς.

ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ CHAMPIONS LEAGUE

2. ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ, ΑΝΑΚΤΗΣΗ

ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Astana FK (Καζάκ) – Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0–2 (Marocskin 24. – αυτογκόλ, A. Marin 89.)
Μεταδόθηκε: Ο Ντιναμό Ζάγκρεμπ, 5-0 στο συνολικό

Qarabag (Αζερμπαϊτζάν)–Raków Czestochowa (Πολωνία) 1–1 (Xhixha 60, ή F. Tudor 52)
Μεταδόθηκε: Ο Rakow Czestochowa 4-3 στο σύνολο

Häcken (Σουηδικά)–KÍ (Φερόε) 3-3 – με πέναλτι 3-4 (Sana 24., Lajuni 48., Sadiq 105+1., ή Frederiksberg 17., 53., Gussias 109.)
Μεταδόθηκε: Ο ΠΟΥ, 3-3 με πέναλτι

Μόλντε (Νορβηγία) – HJK (Φινλανδία) 2–0 (K. Eriksen 74., Brynhildsen 89.)
Μεταδόθηκε: Ο μούχλα, 2-1 συνολικά

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 4-1 – μετά την παράταση (Τσερί 33η, Τζάμπερ 85η, Ντ. Ντέιβιντ 105+2η, Σουράνοφ 107η ή Ταλάλ 20η – από 11η)
Μεταδόθηκε:
Ο Μακάμπι Χάιφα, 4–2 συνολικά

FC Köbenhavn (Δανία) – Breidablik (Ισλανδία) 6–3 (Diogo Goncalves 33ος, Asuri 35ος, J. Larsson 37ος, Óskarsson 45+1ος, 47ος, 56ος ή Svanthórsson 9ος, Steindórsson 51ος, Gunnlaugsson 75ος)
Μεταδόθηκε: Ο FC Κοπεγχάγης, 8 με 3 συνολικά

Γαλατασαράι (Τουρκική) – ΦΚ Ζαλγκίρις (Λιθουανία) 1–0 (Μέρτενς 31.)
Μεταδόθηκε: Ο Γαλατασαράι, 3-2 συνολικά

ΚΛΑΔΟΣ ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Γκενκ (Βέλγιο) – Σερβέτ (Ελβετία) 2–2με ποινές 1 έως 4 (Ndayishimiye 28. – du 11, Arokodare 51. ή Cognat 36., Bedia 63.)
Εκτεθειμένα: Crivelli (3ος, Servette)
Μεταδόθηκε: Ο σερβίρεται 3-3 στο σύνολο με πέναλτι

ΕΓΙΝΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Άρης Λεμεσού (Κύπρος) 3-5 (25ος Γκρόμικο – από 11ος, Μαρτίνοφ 48ος, Λάπτιεφ 90+3ος, ή Μπαμπίκκα 8ος, Γκόμις 26ος, Κάτζου 35ος, Μπενγκτσόν 56ος, Στεπίνσκι 74ος)
Μεταδόθηκε:
Ο Άρης, 11-5 συνολικά

Olimpija Ljubljana (Σλοβενία) – Ludogorec (Βουλγαρία) 2–1 (Elsnik 18., 90+2., ή Deszpodov 15.)
Μεταδόθηκε: Ο Ολυμπία, 3-2 συνολικά

Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) – Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία) 2-2 (Csavrics 5ος, Sharani 66ος ή H. Barisic 75ος, Ivancic 90+3.)
Μεταδόθηκε:
Ο Σλαυικός, 3-2 συνολικά

Παναθηναϊκός (Ελλάδα) – Ντνίπρο-1 (Ουκρανία) 2–2 (Σποράρ 15η, 70η ή Ντόβμπικ 24η, Σαράπιι 54η)
Μεταδόθηκε: Ο Παναθηναϊκός, 5-3 συνολικά