vk – Χάλκινο μετάλλιο Szatmári, Ουγγρικό σπαθί Επιτυχία στην Τύνιδα

Ο Csanád Gémesi, που βρισκόταν μόλις ένα βήμα από το βάθρο, είχε επίσης καλή πορεία, χάνοντας ξαφνικά από τον Ιταλό Luigi Samele στα προημιτελικά, παρόλο που προηγείτο με 14-13. Αυτό τερμάτισε στην έβδομη θέση.

Στην πρωτεύουσα της Τυνησίας βγήκαν και γυναίκες ξιφομάχοι. Μεταξύ των Ούγγρων, η Anna Márton, η οποία τερμάτισε τέταρτη με τραυματισμό στο γόνατο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και τώρα επέστρεψε στη διεθνή σκηνή μετά από χειρουργική επέμβαση, μακροχρόνια αποκατάσταση και τοκετό, είχε την καλύτερη επίδοση. : φτάνοντας στα προημιτελικά, τερμάτισε όγδοη – σύμφωνα με το site του διαγωνισμού.

Ο Szatmári, ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2017 και ο ασημένιος μετάλλιος του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019, συμμετείχε στους αγώνες ως ο κορυφαίος στο βασικό ταμπλό των 64. Στον πρώτο γύρο, κέρδισε τον Νοτιοκορεάτη Park Sang Won με 15-11 και στη συνέχεια το Japanese Streets Kaito με 15-6 , ο Ουκρανός Γιούρι Κάπο 15-10 και ο Ιταλός Ματέο Νέρι με το ίδιο ποσό στους προημιτελικούς. Για τον τελικό αγωνίστηκε με τον Szandro Bazadze, πρωταθλητή Ευρώπης πέρυσι και τρίτο στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Γεωργιανός ξιφομάχος υποχώρησε με 5-0, αλλά ο Szatmári ήταν αδιάσπαστος, κάνοντας το 7-6. Η ανάπαυλα ενός λεπτού ξεκίνησε με την αντίπαλη να προηγείται με 8-7 και στη συνέχεια το σκορ έγινε 9-9, αλλά ο Μπαζάτζε ήταν λίγο πιο αποφασισμένος και συνέχισε να απομακρύνεται, κερδίζοντας τελικά με 15-12.

Ο Gémesi έφτασε στην πρώτη οκτάδα χάρη στον Γάλλο Rémi Garrigue, τον Αιγύπτιο Ziad Elszissin και τον Ιταλό Luca Curatoli, νικώντας τους τρεις αντιπάλους του με 15-14, στη συνέχεια έχασε το ίδιο ποσό από τον ασημένιο Ολυμπιονίκη Samele στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο ασημένιος μετάλλιος Ευρώπης και το χάλκινο μετάλλιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Márton κέρδισε τη Νοτιοκορεάτισσα Hanah Li με 15-13, την Ελληνίδα Teodora Gkuntura 15-14 και την Αμερικανίδα Maia Chamberlain με 15-11, τότε στους προημιτελικούς.Ο τελικός με 15-9 ηττήθηκε από την Ελληνίδα Deszpina Georgiadu.

Τέσσερις Ούγγροι αγωνίστηκαν στο κυρίως τραπέζι στους 142 ανδρών και στους 141 ξιφομάχους γυναικών. Οι Tamás Galgóczy και Gergő Horváth έχασαν στον πρώτο γύρο, τρία μέλη της περσινής εθνικής ομάδας γυναικών που κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο, η Liza Pusztai, η Katinka Battai Sugár και η Renáta Katona, κέρδισαν όλοι έναν άσο. Ο τρεις φορές χρυσός Ολυμπιονίκης, παγκόσμιος και ευρωπαϊκός πρωταθλητής Áron Szilágyi δεν ξεκίνησε στο GP της Τυνησίας λόγω τραυματισμού στη φτέρνα.

Οι ξιφομάχοι ήταν στο Παρίσι: στον ομαδικό διαγωνισμό την Κυριακή, η τετράδα αποτελούμενη από τους Kata Kondricz, Fanni Kreiss, Viktória Mesteri και Flóra Pásztor τερμάτισε 11ος, ενώ η ανδρική ομάδα που αποτελείται από τους Dániel Dósa, István Andor Mihályi, Gergő Szemes και Gergely. Ο Tóth τερμάτισε 15ος.