US Open: Η Dalma Galfi στο top 32

Η Dalma Gálfi κέρδισε την 88η στον κόσμο Harriet Dart σε ίσια σετ, 6:4, 6:0, στον δεύτερο γύρο του τελευταίου τουρνουά τένις Grand Slam της χρονιάς, φτάνοντας στους 32 πρώτους. Ο Márton Fucsovics κέρδισε ήττα από τον Ισπανό αντίπαλό του , Alejandro Davidovich Fokina, σε έναν αγώνα διάρκειας άνω των τεσσάρων ωρών.

Ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι Ντάλμα Γκάλφι στον δεύτερο γύρο του US Open, προηγήθηκε επίσης με 4:0 στον πρώτο αγώνα, Χάριετ Νταρτ Ωστόσο πήρε το σερβίς του μία φορά και έφερε επίσης το δικό του για να ανέβει 4:3. Στη συνέχεια και οι δύο τενίστες έφεραν τα δικά τους σερβίς, έτσι ο Gálfi κέρδισε το πρώτο σετ με 6:4.

Το δεύτερο παιχνίδι ήταν ήδη πολύ πιο ομαλό, ο Gálfi πήρε τα σερβίς του Βρετανού αντιπάλου του τρεις συνεχόμενες φορές, οπότε κέρδισε το σετ με 6:0. Στον επόμενο γύρο, θα συναντήσει τη Veronyika Kugyermetová, 18η.

Η Dalma Gálfi έφτασε στον τρίτο γύρο τουρνουά Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Η Αμερικανίδα Σερένα Γουίλιαμς, 23 φορές νικήτρια του Grand Slam στο single, μίλησε πρόσφατα για την απομάκρυνση από το τένις και την επιθυμία να επικεντρωθεί στη μητρότητα, τις επιχειρήσεις και την προσωπική της ζωή στο μέλλον. Όλα ερμηνεύτηκαν από πολλούς ως αποχαιρετισμός στο άθλημα μετά το US Open και οι οπαδοί της Νέας Υόρκης έχουν ήδη γεμίσει τις εξέδρες στο κεντρικό γήπεδο, το στάδιο Arthur Ashe 23.800 θέσεων, στον πρώτο γύρο. Προχωρώντας στο τρέχον τουρνουά, ο Williams, ο οποίος έχει συμμετάσχει μόνο σε τρεις αγώνες φέτος και κέρδισε έναν συνολικά, δεν αναμενόταν να κάνει πολλά νωρίτερα, αλλά μέχρι στιγμής έχει διαπρέψει. Τη Δευτέρα κέρδισε εύκολα τον πρώτο γύρο και την Τετάρτη νίκησε τον Εσθονό τενίστα, που θεωρούνταν ένα από τα φαβορί, σε αγώνα δυόμιση ωρών, σε τρία σετ.

«Είμαι πολύ καλός παίκτης» – Ο Williams έδωσε στους δημοσιογράφους μια απλή εξήγηση για το πώς κατάφερε να νικήσει το νούμερο δύο του κόσμου μετά από ένα τέτοιο ρεκόρ. Στον τρίτο γύρο, η Williams θα συναντήσει την Αυστραλή Ajla Tomljanovic.

Από την πλευρά των ανδρών, ο Márton Fucsovics γνώρισε ήττα σε μια μαραθώνια μάχη και αποχαιρέτησε τους αγώνες. Ο Ούγγρος τενίστας έχασε στο τάι μπρέικ σε δύο σετ – το πρώτο και το πέμπτο. Μετά το δεύτερο παιχνίδι, φαινόταν ότι ο 39ος παίκτης στον κόσμο, ο Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα, θα μπορούσε να πιαστεί, καθώς ο Φούτσοβιτς πρώτα ισοφάρισε και μετά πήρε το προβάδισμα. Στο τέταρτο game έχασε όλα του τα σερβίς, αλλά το παιχνίδι του βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο στο τελικό σετ, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του και έχασε με 10-3 στο τάι μπρέικ.

Ο υπερασπιστής του πρωταθλητή Danyil Medvedev από τη Ρωσία προκρίθηκε εύκολα στη φάση των 16. Ωστόσο, ο αγώνας τελείωσε για τον έκτο Καναδό Felix Auger-Aliassime, αφού έχασε εύκολα από τον Βρετανό Jack Draper.

US OPEN (60 εκατομμύρια δολάρια, σκληρό γήπεδο)

ΝΩΡΙΤΕΡΑ
Alejandro Davidovich Fokina (Ισπανία) – MÁRTON FUCSOVICS 7:6 (7–3), 5:7, 3:6, 6:0, 7:6 (10–3)
Carreno Busta (Ισπανία, 12η) – Bublik (Καζάκ) 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (7-5)
Μπερετίνι (Ιταλικά, 13) – Γκρενιέ (Γαλλία) 2:6, 6:1, 7:6 (7-4), 7:6 (9-7)
De Minaur (Αυστραλία, 18η) – Garin (Χιλή) 6:3, 6:0, 4:6, 6:2
Moutet (Γαλλία) – Van De Zandschulp (Ολλανδία, 21) 6:4, 1:6, 6:2, 6:4
Μάρεϊ (Βρετανία) – Νάβα (Αμερικάνικη) 5:7, 6:3, 6:1, 6:0
Κάσιν (Αργεντινή) – Χολτ (Αμερικανός) 1:6, 2:6, 6:1, 7:6 (7–1), 7:6 (10–6)
ΓΥΡΟΣ 1 (για να φτάσετε στους τελευταίους 64)
Carballes Baena (Ισπανία) – Munar (Ισπανία) 6:1, 6:3, 4:6, 6:2
Kubler (Αυστραλία) – Ymer (Σουηδία) 5:7, 6:4, 6:2, 6:4

ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΑΓΓΕΛΙΚΕΣ

S. Williams (ΗΠΑ) – Kontaveit (Εσθονία, 2η) 7:6 (7-4), 2:6, 6:2
Γκάουφ (ΗΠΑ, 12η) – Ρούσε (Ρουμανία) 6-2, 7-6 (7-4)
Samsonova (Ρωσία) – Fernandez (Καναδός, 14η) 6:3, 7:6 (7-3)
Kugyermetova (Ρωσικά, 18η) – Zanevska (Βέλγιο) 6:2, 6:3
Keys (ΗΠΑ, 20η)-Giorgi (Ιταλία) 6:4, 5:7, 7:6 (10-6)
Ρίσκε (ΗΠΑ, 29η)-Οσόριο (Κολομβία) 6:4, 6:7 (5-7), 7:6 (10-5)
Rogers (Αμερικανός, 31ος) – Kuzmová (Σλοβακία) 7:5, 6:1
Zhang Suai (Κίνα) – Schmiedlová (Σλοβακία) 7:5, 6:1
Μαρίνο (Καναδός) – Σνιγκούρ (Ουκρανία) 6:3, 7:6 (7-5)
ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΖΕΥΓΑΡΙΑ
TOUR 1 (για να φτάσετε στους 32)

ANNA BONDÁR, Greetje Minnen (Ουγγρικά, Βέλγιο)–Wang Hsin-yü, Chu Lin (Κινέζικα) 7:5, 3:6, 6:4