US Open: Με νίκη ξεκίνησε ο Μάρτον Φούτσοβιτς

Ο Márton Fucsovics κέρδισε τον αγώνα του στον πρώτο γύρο του τελευταίου τουρνουά τένις Grand Slam της χρονιάς. Ο Maxime Cressy, που κατετάγη 30ος, άφησε τον αγώνα σε 1-1 στο τρίτο παιχνίδι καθώς ο Fucsovics προηγήθηκε με 5-1. Στην κατηγορία των γυναικών, η Dalma Gálfi κέρδισε την Ισπανίδα Nuria Párrizas σε ίσια σετ με έναν υπέροχο αγώνα. Η Anna Bondár, εν τω μεταξύ, αποκλείστηκε μετά την ήττα από την Ιταλίδα Camila Giorgi σε τρία σετ.

Ο Fucsovics προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο (Φωτογραφία: Getty Images, αρχείο)

Βαθμολογία #30 Maxime Cressy και Μάρτιν Φούτσοβιτς στον αγώνα τους, στον ισοφάριστο αγώνα του πρώτου σετ, προχώρησαν μαζί μέχρι το 6:6, μπορεί να έρθει το τάι μπρέικ. Ο Αμερικανός ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 3-1, αλλά ο ανταγωνιστής μας έκανε τη μετατροπή σε 4-3. Ακολούθησαν ξανά οι στιγμές του Κρέσι και μετά το φάουλ του Φούτσοβιτς, ο αντίπαλος πήρε δύο σετ πόιντ, το πρώτο από τα οποία κέρδισε το παιχνίδι.

Στο δεύτερο παιχνίδι, η Cressy έκανε αμέσως μπρέικ και στη συνέχεια έφερε το δικό της σερβίς. Φαινόταν ότι και αυτό το σετ θα ανήκε στον Αμερικανό, αλλά στο 5:4 σέρβιρε ανεπιτυχώς για το δεύτερο παιχνίδι, αλλά ο Φούτσοβιτς το έσπασε στην καλύτερη στιγμή. Επιπλέον, ο Ούγγρος παίκτης ήταν ήδη στο προβάδισμα στο 6:5, οπότε ο Κρέσι έπρεπε να σερβίρει. Ωστόσο, ο Φούτσοβιτς ήταν πολύ συγκεντρωμένος και έσπασε ξανά τον αντίπαλό του, με ωραία κίνηση της μπάλας στο τέλος, ισοφαρίζοντας έτσι τα σετ.

Ο Φούτσοβιτς έγινε ολοένα και πιο κυρίαρχος στη συνέχεια. Στο τρίτο παιχνίδι προηγήθηκε με 5-1 και ο Αμερικανός έμοιαζε να πονάει πολύ. Σύντομα έγινε σαφές ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει τη μονομαχία – τα παράτησε.

Ο Φούτσοβιτς λοιπόν προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο, όπου ο Ισπανός Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς θα είναι ο αντίπαλός του.

Για γυναίκες Ντάλμα Γκάλφι έπαιξε επίσης πολύ καλά, κερδίζοντας τη Nuria Párrizas σε ίσια σετ.

Κατά τη διάρκεια των τεσσάρων πρώτων μπουμ, ο καθένας τους έφερε τη δική του υπηρεσία, αλλά ούτε μία φορά στις επόμενες πέντε. Ο Gálfi, 91ος στον κόσμο, σέρβιρε και πάλι πολύ αργά στο σετ και πήρε το προβάδισμα σε 35 λεπτά. Στο δεύτερο ματς, οι ομάδες προχώρησαν και πάλι μαζί, οπότε το break του Gálfi ήρθε στο 3:3, και από εκεί ο Ούγγρος τενίστας δεν άφησε τη μάχη που κράτησε 1 ώρα και 22 λεπτά.

Στον επόμενο γύρο, αντίπαλός της θα είναι η Βρετανίδα Harriet Dart ή η Ρωσίδα Darya Kasatkina, η 10η κατάταξη.

Δυστυχώς Άννα Μπόνταρ παρά το γεγονός ότι κέρδισε το πρώτο σετ κόντρα στην Camila Giorgi, ο Ιταλός έπαιξε πολύ καλύτερα στη συνέχεια και ανέτρεψε τα πράγματα – ο Bondár έπεσε νοκ άουτ.

ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νούμερο ένα στον κόσμο και υπερασπιστής πρωταθλητής Στον Ντανιίλ Μεντβέντεφ Ο Αμερικανός Στέφαν Κοζλόφ δεν προκάλεσε προβλήματα, ο Ρώσος έχασε μόνο έξι βέλη. Αντίπαλός του στον επόμενο γύρο θα είναι ο Γάλλος Άρθουρ Ρίντερκνεχτ.

Άντι Μάρεϊ κέρδισε το US Open ακριβώς πριν από δέκα χρόνια. Παίζοντας τένις σε εξαιρετική φόρμα, ο 35χρονος Βρετανός αποχαιρέτησε επίσης τον 24ο Αργεντινό Francisco Cerúndolo στα κέντα. Επόμενος αντίπαλος του Μάρεϊ θα είναι ο Αμερικανός Εμίλιο Νάβα.

Είναι έκπληξη που αποκλείστηκε ο 16ος σπόρος Roberto Bautista, ότι ο αμερικανός ξεκινάει με δωρεάν κάρτα Τζέφρι Τζον Γουλφ πες αντίο.

US OPEN (60 εκατομμύρια δολάρια, σκληρό γήπεδο)
ΑΝΔΡΕΣ, ΓΥΡΟΣ 1
Μάρτιν Φούτσοβιτς
– Maxime Cressy (Αμερικανός, 30ος) 6:7 ​​(4–7), 7:5, στις 5:1 Ο Cressy παραδόθηκε
Μεντβέντεφ (Ρωσία, 1η) – Κοζλόφ (Αμερικανός) 6:2, 6:4, 6:0
Ρουντ (Νορβηγία, 5ος)-Εντμουντ (Βρετανός) 6:3, 7:5, 6:2
Berrettini (Ιταλία, 13η) – Jarry (Χιλή) 6:2, 6:3, 6:3
Wolf (Αμερικανός) – Bautista (Ισπανία, 16η) 6:4, 6:4, 6:4
Μάρεϊ (Ηνωμένο Βασίλειο) – Σερούντολο (Αργεντινή, 24) 7:5, 6:3, 6:3
Davidovitch (Ισπανία)–Nisioka (Ιαπωνία) 6:3, 7:5, 6:3
Tabilo (Χιλή)–Majchrzak (Πολωνία) 6:1, 6:4, 6:7 (3–7), 6:1
Πολ (Αμερικανός, 29ος) – Ζαπάτα (Ισπανία) 4:6, 6:3, 2:6, 6:0, 7:5