Roland Garros: Ο Cilic κέρδισε τον Bear Bear σε τρία συνεχόμενα σετ

Στον όγδοο τελικό του Ρολάν Γκαρός ανδρών, η κορυφαία 20η διοργάνωση, ο Μάριν Τσίλιτς νίκησε τον δεύτερο Ρώσο Ντανγιίλ Μεντβέντεφ σε τρία παιχνίδια σε 1 ώρα και 47 λεπτά και μπήκε στην πρώτη οκτάδα.

Ο Τσίλιτς τελειώνει το δεκάλεπτο στο Γκαρός για τρίτη φορά στην καριέρα του (Φωτογραφία: AFP)

Το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας ήταν το 20ο highlight Μάριν Τσίλιτς και το 2ο highlight Ντανιίλ Μεντβέντεφ και, προς έκπληξη και των δύο, ο Κροάτης ξεκίνησε καλύτερα, καθώς στο πρώτο παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με 3:2, έσπασε δύο φορές τον Ρώσο που δεν είχε αφήσει τον αντίπαλό του να σερβίρει πόντο και σε μόλις 30 λεπτά έκλεισε το ορίστηκε στο 6:2. .

Το δεύτερο παιχνίδι ήταν παρόμοιο με το πρώτο για μεγάλο χρονικό διάστημα, ο Cilic έσπασε ξανά τον Medvedev σε 3:2, αλλά αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε άλλα φρένα, κέρδισε και αυτό το σετ με 6:3 σε 35 λεπτά.

Ο Ρώσος, που καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε σε ακόμα περισσότερους μπελάδες στην αρχή του τρίτου αγώνα: ο Τσίλιτς απομάκρυνε για άλλη μια φορά το σερβίς από τον Μεντβέντεφ, ο οποίος παραπονιόταν όλο και πιο νευρικά. Και ο τελευταίος μπορεί να άφησε οριστικά το παιχνίδι όταν δεν μπορούσε καν να επαναφέρει το επόμενο σερβίς του και δεν είχε πλέον την ευκαιρία να επιστρέψει από το double break. Ο Τσίλιτς θριάμβευσε σε 1 ώρα και 47 λεπτά και κέρδισε τον Μεντβέντεφ για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Αντίπαλος του Τσίλιτς, που αποχαιρέτησε τον Μάρτυρα Φουκόβοφ στον δεύτερο γύρο, θα είναι ένας άλλος Ρώσος, ο 7ος ισχυρός Αντρέι Ρούμπλεφ, στους οκτώ.

ROLAND GARROS, ΠΑΡΙΣΙ (21.256.800 EUR, σκωρία)
FINAL EIGHT EIGHT ΑΝΔΡΩΝ ΜΟΝΟΥ
Τσίλιτς (Κροατικό, 20ος) – Μεντβέντεφ (Ρώσος, 2ος) 6:2, 6:3, 6:2
ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ
Ρούνος (Δανικά) –Cicipas (Ελληνική, 4η) 7:5, 3:6, 6:3, 6:4
Rublev (Ρωσικά, 7η) – Sinner (Ιταλικά, 11η) σε 1:6, 6:4, 2:0 Ο Sinner αποσύρθηκε
Ruud (Νορβηγός, 8ος) – Hurkacz (Πολωνία, 12ος) 6: 2, 6: 3, 3: 6, 6: 3