Rákóczi – Sport – Hírek έφερε ξανά ισοπαλία

Η FC Kaposvár Rákóczi FC δεν μπόρεσε επίσης να κερδίσει στο Dunaföldvár στον Νοτιοδυτικό όμιλο του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου NB III. Οι πρασινόλευκοι έμειναν ήδη πίσω στο έκτο λεπτό, το οποίο ο Χαμπούκ ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν έφερε άλλο γκολ, οπότε η ισοπαλία παρέμεινε 1-1. Μετά από τέσσερις αγώνες, η ομάδα του Kaposvár βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας με τρεις ισοπαλίες και μία ήττα.

Rudolf Horváth: – Ήμασταν σε δύσκολη κατάσταση λόγω των δύο βαθμών που χάσαμε από την Gárdony, αλλά πιστεύω ότι αυτός που κερδίσαμε στο Dunaföldvár θα σημαίνει πολλά μακροπρόθεσμα. Μπορέσαμε να συνέλθουμε από ένα μειονέκτημα, με αντίπαλο με διαφορετικούς στόχους και ποιοτικούς παίκτες. Δουλέψαμε πολύ, έγιναν πολλές μονομαχίες στο ματς, στις οποίες μπορέσαμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες μετά την κατοχή της μπάλας. Οι παίκτες μου έκαναν καλή εμφάνιση, αν συνεχίσουμε έτσι, θα έρθει η επιτυχία και μαζί της η αυτοπεποίθηση. Είμαστε σε δύσκολη κατάσταση, οι οπαδοί μας το ξέρουν και ελπίζω να το καταλάβουν.

Balázs Varga: – Είδα τα τέσσερα παιχνίδια του Kaposvár, οπότε προετοιμαστήκαμε για τον αντίπαλο. Λυπάμαι που δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τους τρεις βαθμούς στην έδρα μας γιατί προετοιμαστήκαμε πολύ για αυτό. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σύμφωνα με τα σχέδια μας, προηγηθήκαμε νωρίς, αλλά οι αντίπαλοι ισοφάρισαν μετά από ατομικό λάθος. Το δεύτερο ημίχρονο φάνηκε πιο ισορροπημένο, στο τελευταίο τέταρτο της ώρας κερδίσαμε ξανά τον αντίπαλό μας. Είχαμε ευκαιρίες να κερδίσουμε αλλά δεν χτυπήσαμε ούτε την άδεια εστία, νομίζω ότι χάσαμε δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα μας.

FC Dunafoldvár – Kaposvár Rakóczi FC 1–1 (1–1)

Dunaföldvár, 300 θεατές. Απάντηση: G. Németh (P. Aczél, I. Burján).

FC Dunaföldvár: Vukman – Görög, Gál Sz., Horváth A., Kun L. (Molnár S., στο 74ο λεπτό) – Dorogi, Frőhlich (Rabi, στο 87ο λεπτό), Bartha – Keringer (Ουρμπάν, ) , Tóth M. (Pleszka, στο 61ο λεπτό), Tóth Á. (Károly B., στο 61ο λεπτό). Προπονητής: Balázs Varga.

Kaposvári Rákóczi FC: Horváth F. – Ekker, Heil, Gál, Pusztai – A. Mazzoneto (Pintér M., στο 63ο λεπτό), Szederkényi, Horváth B. – Babinszky (Ötvös, στο 90ο λεπτό), Bíró. Ν. Ματσονέτο, στο 80′), Χαμπούκ (Κις-Φονάι, στο 90′). Προπονητής: Rudolf Horváth.

Σκόρερ: Μπάρτα (στο 6ο λεπτό) και Χαμπούκ (στο 41ο λεπτό – στα 11).

Κίτρινη κάρτα: Α. Ματσονέτο (61ο λεπτό).